Bank

Mennyit húzott ki a még gyengébb forint az emberek zsebéből?

Soha nem okozott még annyi fejfájást a devizahiteleseknek az erős frank, mint tavaly. Legalábbis azoknak, akik valamilyen okból lemaradtak a kedvezményes végtörlesztésről, márpedig ők közel 80%-os többségben vannak. A magasabb törlesztési terhek pedig a lakosság fogyasztására és megtakarításaira is negatívan hatottak. De vajon mekkora mértékben? Tízmilliárdok, netán százmilliárdok úsztak el így? A Portfolio.hu becslései szerint a helyes adat 2012-ben 40 milliárd forint körül volt, vagyis tavaly ennyivel költöttek többet devizahiteleik törlesztésére a végtörleszteni nem tudó magyar háztartások, mint egy évvel korábban. Ehhez jött hozzá (2011 végével együtt) az a közel 984 milliárd forint, amit végtörlesztési célból gyűjtöttek össze mások.
A forintgyengülés kedvezőtlen hatását a háztartások törlesztési terhében az árfolyamgát mérsékli a jövőben:2012 a végtörleszteni nem tudó devizahitelesek eddigi legnehezebb esztendeje volt, hiszen a frank éves átlagban nem volt még ilyen erős (átlagosan 240,1 forint), és az euró is rekordot döntött (átlagosan 289,42 forint) a forinttal szemben. Bár az év második fele már kedvezőbben alakult az előző évinél, összességében 2012-ben a frankkal és az euróval szemben is gyengébb volt a forint, mint 2011-ben.

Mennyit húzott ki a még gyengébb forint az emberek zsebéből?
2011-ben az eurózónával és Magyarországgal kapcsolatos fejlemények összességében 13,2 forinttal eredményeztek magasabb átlagos frankárfolyamot, mint 2011-ben.

Mennyit húzott ki a még gyengébb forint az emberek zsebéből?
Az év egészében az euró átlagosan 10,2 forinttal volt drágább, mint 2011-ben.

Mennyit húzott ki a még gyengébb forint az emberek zsebéből?
2011 őszéig a frank euróval szemben mutatott ereje magyarázta leginkább a frank forinttal szembeni erősödését, ezt követően azonban a magyar fizetőeszköz gyengesége került előtérbe annak köszönhetően, hogy a svájci jegybank 1,2-es árfolyamküszöböt állított fel a frankra az euróval szemben. Az elmúlt öt év frankerősödésének háromnegyede még így is a frank euróval szembeni erősödésének számlájára írható, és csak egynegyed arányban felelős érte a forint euróval szembeni gyengülése.

Mennyit húzott ki a még gyengébb forint az emberek zsebéből?
Mivel a lakosság hitelfelvételi kedve 2009 óta alacsony, devizahitelt pedig 2010 nyara óta lényegében nem vesznek fel a háztartások, a lakosság teljes törlesztési terhét alapvetően két piaci tényező, az árfolyam és a kamatszint befolyásolja jószerivel 2008 vége óta. Az alábbi példában szereplő, 2007 decemberében felvett hipotetikus lakáshitel az árfolyamon túl az átlagos piaci kamatozást is követi 1,5%-os állandó kezelési költség mellett.

Mennyit húzott ki a még gyengébb forint az emberek zsebéből?
Ha frank alapon vették fel, a példában szereplő lakáshitel törlesztőrészlete négy év alatt 79%-kal emelkedett, ebből 54%-ot az árfolyamváltozások, 25%-ot a kamatváltozások okoztak. Bár kezdetben az alacsonyabb kamatszint miatt a frankhitel az euróhitelnél jobb döntésnek tűnt, utóbbi azóta kisebb árfolyammozgást produkált, így törlesztőrészlete ma már jóval kisebb a frankhitelénél.

Mennyit húzott ki a még gyengébb forint az emberek zsebéből?
A példában szereplő hitel törlesztőrészlete éves szinten 2011-ről 2012-re 55 ezer forinttal 779 ezer forintra nőtt, ha frank alapon vették fel, és 7 ezer forinttal 601 ezer forintra, ha euró alapon. Összehasonlításképp: 2008-ban, a hitel futamidejének első évében még 463 ezer forint volt frankhitelként, és 500 ezer euróhitelként az éves törlesztőrészlete.

Mennyit húzott ki a még gyengébb forint az emberek zsebéből?
Amikor tehát a törlesztési terhek emelkedéséről beszélünk, a lakossági hitelállomány szintjén is figyelembe kell venni a kamat- illetve az árfolyamváltozások egymástól eltérő hatását. 2012-ben az utóbbi volt a meghatározó, bár az átlagos kamatszint is emelkedett. Elsősorban a végtörlesztésnek tudható be, hogy a lakosság banki tartozása 2012 végén nem csak árfolyamszűrten, de nominálisan is alacsonyabb volt, mint 2011 végén (bár a pontos decemberi adatokat az MNB még nem tette közzé).

Mennyit húzott ki a még gyengébb forint az emberek zsebéből?
A banki kamatemelés ezzel szemben a válság első hónapjaira, illetve 2009-ben volt jellemző a már folyósított devizahitelek esetében, ugyanakkor 2012 nyarán is befolyásolták valamelyest a lakossági hitelek összesített törlesztőrészletét. Közel sem volt azonban olyan nagy mértékű a kamatemelkedés, mint az újonnan nyújtott (forint alapú) lakáshitelek esetében.

Mennyit húzott ki a még gyengébb forint az emberek zsebéből?
Hogy mennyit húzott ki a gyenge forint (vagy ha úgy tetszik, az erős frank, illetve az erős euró) a devizahitelesek zsebéből, annak becsléséhez az alábbi egyszerűsítő feltételezésekből indultunk ki.

Közelítő feltételezések számításaink során - a lakáshitelek teljes átlagos futamideje (az előtörlesztéseket is figyelembe véve) 15 év - a fogyasztási hitelek teljes átlagos futamideje (az előtörlesztéseket is figyelembe véve) 9 év - a mintegy 2-3%-ot kitevő jenhiteleket az elérhető adatok hiányosságai miatt a frankhitelekkel összevontuk - a hasonló nagyságrendet képviselő, lakás-, illetve fogyasztási hitelnek sem számító devizahiteleket szintén az elérhető adatok hiányosságai miatt a frank személyi hitelekkel azonos módon kezeltük - az árfolyamváltozások törlesztőrészletre gyakorolt hatását a 2008. év végi devizahitel-állományra számítottuk ki (feltételezve, hogy az azóta felvett hitelösszegek, illetve a korábban rövid futamidőre felvett, kifutó hitelek és az előtörlesztések végső hatásukat tekintve nagyjából kioltották egymást), módosítva a végtörlesztéssel - a hitelek mindegyike annuitással törleszt - a végtörlesztés (becslés!) 20%-kal csökkentette a lakossági normál törlesztési terhét (nagyjából ennyivel csökkentette a teljes lakossági devizahitel-állományt is) - a nem teljesítő hitelek miatt ki nem fizetett törlesztőrészletet nem vettük figyelembe, így a pontos megfogalmazás nem kifizetett törlesztőrészlet, hanem törlesztési kötelezettség. - 2012-ben a kormányzati mentőcsomagok még csak minimális mértékben éreztették hatásukat a törlesztési kötelezettség tekintetében.

Mindezt figyelembe véve 2012-ben becsléseink szerint összesen közel 651 milliárd forintot költöttek a háztartások havi devizahitel-törlesztésre, szemben az egy évvel korábbi 761 milliárddal, ami 110 milliárd forintos, vagyis közel 14,5%-os csökkenést jelent 2011-hez képest, 2008-cal összevetve viszont közel 29%-os az emelkedés.

Mindez a 651 milliárd forintos teher döntő részben a végtörleszteni nem tudó devizahitelesek éves terhe volt, akik 2011-ben még csak 609 milliárd forintnyi törlesztőterhet viseltek, így esetükben közel 42 milliárd forintos törlesztési teher-emelkedésről beszélhetünk. A 2012-nél gyengébb forint ebből közel 37, a némileg magasabb átlagos kamatszint pedig közel 5 milliárd forintos emelkedést okozott.

Ha nem lett volna végtörlesztés, a 651 milliárd forint helyett becsléseink szerint 814 milliárd forint lett volna a háztartások éves törlesztési terhe, ami közel 7%-kal haladta volna meg az egy évvel korábbit.

Mennyit húzott ki a még gyengébb forint az emberek zsebéből?
Kiszámoló

Próbálj meg lazítani

A legtöbb ember fiatalkorában elkezdi a nagybetűs életet, tele mindenféle kívánsággal és vággyal, hogy minél több mindent megvehessen. Gyorsan rájön, hogy ha hitelből vásárol, nem kell vá

Kasza Elliott-tal

PepsiCo Inc - kereskedés

Folyamatosan keresek olyan osztalékfizetőket, amiket nem örök tartásra, hanem pár hónapos kereskedésre vennék meg. Azért osztalékfizetőket, mert ha nem jön be az elképzelésem és nem emelked

Holdblog

Egy szendvics hatása (?) a tőkepiacokra

Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, emberi arcokat a Mars felszínén, de az elvetemültebbek még sátánista szövegeket is... The post Eg

KonyhaKontrolling

Csináljunk jó adórendszert!

Nemrég olvastam egy jó könyvet, ami az adózásról, főként annak a történelméről szólt. Egyfelől számomra nagyon érdekes a téma, de elgondolkoztatott arról is, hogy milyen a jó adórendsze

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Bankkártyabomba: berobban Magyarországra a bankok nagy ellensége