Az Indiai Központi Bank (RBI) 2025-ben kísérleti programot indít, amely helyi felhőalapú adattárolást kínál a pénzügyi cégeknek megfizethető áron. A projekt célja, hogy versenyképes alternatívát nyújtson a külföldi felhőszolgáltatókkal szemben, és elősegítse az adatok lokalizálását. A kezdeményezés az első ilyen jellegű lépés egy jelentős globális központi bank részéről.
A Ryanair azt tervezi, hogy teljesen megszünteti a beszállókártyákat és a fizikai utasfelvételi pultokat a repülőtereken, mindent egy teljesen digitális rendszerbe helyezve - írja az Autószektor.
Ma már minden profitorientált cég szektortól függetlenül lépéskényszerbe került: aki nem digitalizál, aki nem ül fel az AI-vonatra, az csúnyán le fog maradni a hatékonysági és innovációs versenyben. Hogyan ne maradjunk le és hogyan járjunk a versenytársak előtt? Erről volt szó egy teljes napon át november 14-én a Portfolio Digital Transformation konferenciáján. A rendezvényen a szakmai közönség véleményét is kikértük a kulcstémákban, mutatjuk a véleményeket és a konferencia legszebb megörökített pillanatait.
A sokat emlegetett ESG-törvény átvilágítási kötelezettségének részeként egyre több vállalatnak kell jelentenie az energiafogyasztással, épület felhasználással és karbonlábnyommal kapcsolatos információkat. A szabályozás azonban nemcsak kötelezettség, hanem lehetőség is lehet arra, hogy a cégek ESG-akkreditált szoftverek segítségével növeljék az energiahatékonyságot és pénzt spóroljanak. Ezt célozza a We-Know Zrt. NRGmap megoldása, ami digitális eszközökkel méri fel az irodatér kihasználtságát, energiafogyasztását és tesz javaslatokat az optimalizációra – mondta el a Portfolio-nak Nagy Gergely, a cég biztonsági és ESG üzletág vezetője.
A bázisállomások, köznapi nevükön az átjátszóállomások vagy tornyok látványa olyannyira a hétköznapjaink részét képezik, hogy hajlamosak vagyunk megfeledkezni a jelentőségükről: nélkülük leállna a mobiltelefon-szolgáltatás és mobilinternet-elérés is, arról nem is beszélve, hogy a robbanásszerűen fejlődő 5G technológia és AI terjedését is ezek biztosítják. Nem is akárhogyan: a magyar digitális infrastruktúra világ TOP5 országa közé tartozik. Bár az 5G a lakossági felhasználók számára nem hoz nagy változást, az iparban, mezőgazdaságban vagy szolgáltatóiparban sokkal inkább, az elterjedése akár ezermilliárd forint plusz bevételt is jelenthetne a nemzetgazdaságnak, igaz felhasználói oldalon sokat kell még fejlődnie a vállalatoknak. A tornyok ugyanakkor más szerepet is betölthetnek: a melléjük telepített napelemekből nyert zöldárammal elektromos autókat is lehet már tölteni, de a jövőben drónok leszállását, töltését is biztosíthatják. A Portfolio Budai J. Gergőt, a Vantage Towers Magyarország, mobil infrastruktúra szolgáltató vezérigazgatóját és igazgatóságának elnökét kérdezte a magyar digitális infrastruktúra fejlődéséről, az 5G technológiában rejlő potenciálról és arról, hogy milyen kihívásokat jelent egy nemzeti parkban tornyokat építeni, üzemeltetni.
A digitalizáció árnyoldala, hogy a digitális tér új kockázatokat is megnyit egy vállalat működésében. Ám ez nem állhat a digitális eszközök útjába. Digital Tramsformation konferenciánk délutáni szekciójában arról volt szó, hogyan védjük meg a céget illetve az ügyfeleinket a csalóktól, a hackerektől, a kiberbűnözőktől, és hogyan üzemeltethetjük biztonságosan a rendszereinket.
A digitális transzformáció és az AI-boom szervezeti felépítésre, működésre gyakorolt hatásásról illetve a legfontosabb digitális szabályozási változásokról volt szó Digital Transformation konferenciánk délutáni szekciójában. Hogyan alkalmazkodik egy szervezet a hipergyors digitális fejlődéshez, milyen szervezeti képességek váltak fontossá emiatt, milyen munkavállalókat keresnek a vállalatok most a piacon?
A vállalati digitalizáció már javában zajlik Magyarországon, a Portfolio Digital Transformation 2024 konferenciájának délutáni szekciójában a szakértők különféle esettanulmányokat mutattak be, az intelligens dokumentumkezelésen át az omnichanel vásárlói élményen keresztül a pénzügyek digitalizációjáig. Szó volt a deepfake fenyegetésekről is, amelyek az utóbbi időszakban egyre nagyobb teret nyernek.
A német gazdaság évente akár 146 milliárd eurót veszíthet a túlzott bürokrácia miatt, derül ki az Ifo Intézet legfrissebb tanulmányából. A kutatás rávilágít arra, hogy a vállalkozások számára régóta problémát jelentő adminisztratív terhek milyen súlyos következményekkel járnak Európa legnagyobb gazdaságára nézve.
A közvetlen uniós forrásokról, a GINOP Plusz és DIMOP Plusz operatív programok hónapokon belül elinduló pályázatairól és a vállalkozások digitalizációs kihívásairól is szó volt a Portfolio Digital Transformation 2024 konferenciájának késő délelőtti szekciójában.
Félreértések és indokolatlan félelmek korlátozzák a magyar lakosság hitelkeresletét, a hitelközvetítők többek között e korlátok lebontásán dolgoznak. A Független Pénzügyi Közvetítők Országos Szövetségével (FPKOSZ) közösen szervezzük kedden a Financial Intermediation Conference 2024 konferenciát, amelyen számos hitelpiaci aktualitásról szó lesz. A szervezet két vezetőjével, Fülöp Krisztiánnal és Sándorfi Balázzsal beszélgettünk, ezúttal elsősorban a felpezsdült lakáshitelpiacra váró nagy változásokról.
Évek óta stagnál a digitális technológiák vállalati tevékenységben való integrálása Magyarországon, a munkaerő termelékenysége 32%-kal van elmaradva az EU-átlagtól – hangzott el Barabás Tamás, a VOSZ/VOSZ Vállalkozásfejlesztési Kft. társelnöke/ügyvezetőjének előadásában a Portfolio Digital Transformation 2024 konferenciáján. Szerinte a VOSZ-nak nagy szerepe van a hazai vállalkozások digitális fejlődésnek segítésében, ennek érdekében már számos fejlesztés zajlik, ilyen a VOSZPort.
Ma 337 ezer magyar állampolgár telefonján van ott a Digitális Állampolgár alkalmazás, és több mint 500 ezerszer használták már belépésre - mondta el Both András a Portfolio Digital Transformation 2024 konferenciáján. A Digitális Magyarország Ügynökség vezérigazgató-helyettese vázolta a DÁP fejlődési terveit és azt is elárulta, hogy novemberben a piaci szereplőkkel is intenzív egyeztetéseket kezdeményeznek.
A zöld energiaátállás egyik fontos eleme a gyártási folyamatok digitalizálása és az ipari folyamatok villamosítása, de az okoseszközök és mesterséges intelligencia egyre széleskörűbb felhasználása további jelentős energiafogyasztást eredményez az adatközpontoknál, ahol a létrejövő irgalmatlan mennyiségű adatot tárolják. A Schneider Electricnek azonban van megoldása a problémára, amiről a Portfolio Petr Hermannt, a cég SEE régiójának vezetőjét kérdezte, aki arról is beszámolt, milyen kulcsfontosságú gyártási folyamatok zajlanak az alig fél éve megnyitott dunavecsei okosgyárban.
Az elmúlt évtizedben az Európai Unió gazdasági teljesítménye látványos lemaradásba került az Egyesült Államokhoz képest, amire a nyers GDP-adatok is egyértelműen rávilágítanak. Míg az EU gazdasága mindössze 15%-kal bővült, az amerikai gazdaság több mint 64%-kal növekedett 2013 és 2023 között, ezzel új szintre emelve a transzatlanti különbségeket. Az eltérés okai mélyebben gyökereznek: az USA innovációra, technológiai fejlesztésekre és rugalmas foglalkoztatási politikákra épülő gazdasági modellje erőteljesebb és rugalmasabb, míg Európa gazdasága merevebb, strukturális kihívásokkal küzd. A termelékenységi mutatóknál a lemaradás nem olyan drámai, de ott látszik csak igazán Európa szenvedése.
A digitalizáció hatása már a humánerőforrás (HR) back office jellegű feladatait is elérte. A munkavállalók adatainak kezelése helyett a HR-szakemberek munkájában egyre nagyobb szerepet kap a kollégák pénzügyi edukálása és a tanácsadás, amelyet az adminisztratív típusú feladatok automatizálása és a mesterséges intelligencia alkalmazása tesz lehetővé. Mihók Krisztina, az Erste Bank HR vezetője szerint egy vállalat üzleti folyamatainak fejlesztése során a HR folyamatokat sem szabad kihagyni, hiszen az a munkavállalók igénye, hogy az ügyintézés minél egyszerűbb és gyorsabb legyen. Emellett mára a munkavállalói élmény részévé vált, hogy segítsenek nekik eligazodni a juttatási kérdésekben, legyen szó adókedvezményekről vagy a vállalat kínálta csomagokban rejlő lehetőségekről.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Dnyipró volt a célpont.
Nincs túszcsere, nincs tűzszünet.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
Megmutatjuk , hogy miért fontos a cégek tőkeellátottsága és hogyan lehet sikeres a tőkebevonás.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?