Az európai autógyártóknak és beszállítóiknak nagy kihívás jelent a termelékenység, a költséghatékony termelés. Digitalizálni, robotizálni, automatizálni nem egyszerű, viszont elengedhetetlen ahhoz, hogy felvehessék a versenyt az új létesítményekkel, ahol már a teljes gyártás nagyon magas szinten automatizált. Ki hol tart a technológiai fejlesztésekben és milyen lehetőségeket tartogat még az előremenekülésben? Erre keresték a választ a Portfolio-MAGE Járműipar 2025 konferencia III/B szekciójának előadói.
Bár a hazai autó- és motorgyártók szerint 2024 eseménydús év volt, a termelés stabilitása javult, és a versenyképesség fenntartása továbbra is kulcskérdés. Miközben az európai piac stagnál, a magyar üzemek folyamatos fejlesztésekkel igyekeznek alkalmazkodni a globális trendekhez. Az elektrifikáció, a digitalizáció és a munkaerőpiaci kihívások jelentős változásokat hoznak, miközben a kínai verseny fokozódik. Milyen stratégiákkal próbálják megőrizni helyüket a magyar gyártók és beszállítók az egyre élesedő piaci versenyben? A hazai autóipar legfontosabb szereplői panelbeszélgetésekben vitatták meg a legégetőbb kihívásokat a Portfolio-MAGE Jűrműipar 2025 konferencián.
"Az OTP Bank innovációs területén egyrészt a bankoláson túli, beyond banking megoldások kapnak nagy fókuszt, másrészt az automatizációs, az AI, a low code no code illetve a robotizációs megoldások" – árulta el lapunknak Fischer András, az OTP Bank innovációs vezetője. A szakember a Portfolio AI in Business konferenciáján adott videóinterjúban arról is beszélt, a mesterséges intelligencia olyan átütő technológia, amely a banki működésnek szinte valamennyi területén alkalmazható. Az OTP-nél a modellfejlesztésekről átkerült a hangsúly az alkalmazásrétegbe való integrációra.
Várhatóan a pénzintézetek és pénzügyi szolgáltatók lehetnek az egyik legnagyobb haszonélvezői a mesterséges intelligencia forradalmának, amennyiben nem áldozzák fel a gyors sikerek oltárán a fogyasztói és felhasználói bizalmat - írta a KPMG. Az ígéretes felhasználási területeket foglalták össze a tanácsadócég szakértői. A témáról május 27-ei Financial IT rendezvényünkön kiemelt helyen lesz szó, érdemes regisztrálni!
Nem lett igazuk azoknak, akik tíz-húsz éve még temették a bankfiókokat. A fiók nem vész el, csak átalakul: a rutintranzakciók lebonyolítása helyett egyre inkább a tanácsadás, az ügyfelek pénzügyi és digitális edukációja a bankfiókok feladata. Éppen ezért nem kell arra számítani, hogy például az OTP Bank leépítse fiókhálózatát - hangzott el a társaság sajtóeseményén, amelyen sok érdekességet elmondtak a bank vezetői nemcsak a fiókokról, hanem az ATM-használatról is.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség megbízásából átfogó szakpolitikai javaslatcsomag készül a magyar kiskereskedelem következő 5-10 évének kihívásainak kezelésére. A dokumentum a plázastoptól a vidéki bolthiányig számos területen szolgál megoldási koncepcióval, így többek között a munkaerőpiaci problémákra és a digitalizációs lemaradás leküzdésére is választ keres − derül ki a Pénzcentrum interjújából, amely az anyagot jegyző Danubia Fórum tanácsadó cég vezetőjével, Kozák Ákossal készült. A témáról a szakember a Portfolio RETAIL DAY 2025 konferencián is részletesen szól majd.
Rekordszintű, 71,9 milliárd forintos adózás utáni eredményt ért el tavaly a CIB Bank, ami 21% feletti tőkearányos megtérülést jelent. A hitelek és a betétek növekedése szempontjából egyaránt az első két helyen végeztek az elmúlt két évben a magyar bankok körében, a hitelportfólió kiváló minőségének fenntartása mellett – közölték a társaság mai sajtótájékoztatóján. Fejlesztéseik nagy része a digitalizációra, a kibervédelemre, az ügyfélelégedettség növelésére és az ESG területén történő folyamatos előrelépésre irányul. A kormány által elvárt ATM-hálózatbővítés részleteiről még korai beszélni, a tranzakciós illetéktől megtisztítva pedig egyáltalán nem drága a bankolás Magyarországon - vélik a bank vezetői.
Beragadt uniós források, dadogó hatékonyság, erősödő digitalizációs kényszer, növekvő fenntarthatósági elvárások − nehezített pályán telnek az építőipari vállalkozások mindennapjai Magyarországon. De vajon milyen eszköztárral lehet sikeresen venni az akadályokat, és milyen aranytartalékok vannak a rendszerben? Erről és az iparági szereplőket érintő legaktuálisabb kérdésekről szól a március 27-i Portfolio Építőipar 2025.
Miközben a szakma nagyon várja, hogy az energiahatékonyságról szóló törvénnyel ismét beinduljon a hazai EKR-piac, megjelent a piacon a HEMIR, az első digitális lakossági hitelesítési platform – derült ki a fejlesztő cég közleményéből. Az új rendszer jelentősen alacsonyabb hitelesítési díjat, továbbá digitális automatizálással transzparenciát, munkaszervezést és költséghatékonyságot biztosít – emelik ki.
Velkey György János, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint fontos szakmai diskurzus indult el a magyar egészségügy átalakítását illetően, de leszögezte: minden átalakításnak és változtatásnak nagyon fontos előfeltétele lenne, hogy a magyar állam nagyobb arányban fordítson egészségügyi célokra. A szakember lapunknak beszélt arról is, hogy jelenleg túlcentralizált a magyar egészségügyi rendszer, és amellett érvelt, hogy nagyobb autonómiára lenne szükség a kórházi menedzsmentben, de fontos lenne teljesítményelemeket is bevinni a szabályozásba.
Egyelőre nem a mindennapok realitása, hogy egy humanoid robotot a Westworldben ábrázolt módon teljes értékű munkatársként foglalkoztassanak egy építkezésen, a Tesla Optimusa azonban a tervek szerint nemsokára egy sor veszélyes, repetitív és nehéz feladat alól már képes lehet mentesíteni a dolgozókat. A magyar építőipar egyelőre jóval prózaibb megoldásokban gondolkozik, és bár egy sor tényező gátolja a digitalizáció szélesebb körű bevezetését, a következő években igazi robbanás várható e téren. Minderről bővebben a március 27-i Portfolio Építőipar 2025-ön is szó lesz.
A hazai befektetési piac átalakuláson megy keresztül, a digitalizáció térnyerésével egyre több ügyfél fér hozzá kényelmesen és költséghatékonyan a befektetési lehetőségekhez, miközben az állampapírok hozamcsökkenése miatt sokan új stratégiákat keresnek. A K&H Értékpapír tapasztalatai szerint a befektetők jelentős része a nemzetközi részvénypiacok és devizás ETF-ek felé fordul. A brókercég az elmúlt évben jelentős fejlesztéseket hajtott végre, többek között új mobil- és webes kereskedési platformokat vezetett be, és a digitalizált ügyfélélményt tovább erősíti. Az idei évben további innovációkra és ügyfélszám-növekedésre számítanak. Horváth Istvánnal, a K&H Értékpapír ügyvezető igazgatójával beszélgettünk.
Gyorsuló növekedést vár 2025-ben a magyar biztosítási piacon Keszthelyi Erik, a Hungarikum Biztosítási Alkusz elnök-vezérigazgatója, aki a Portfolio Biztosítás 2025 konferenciáján a szakma megfiatalításáról és a mesterséges intelligencia szerepéről is ejtett néhány szót kameránknak.
A biztosítási szektor szereplőinek komolyan invesztálniuk kell a digitalizációba és a mesterséges intelligenciába, másképp nem lehet alkalmazkodni a gyorsan változó környezethez – mondta Keszthelyi Erik a Brokerslink szerdai konferenciáján. A Keszthelyi által vezetett Hungarikum Alkusz Csoport árbevétele tavaly több mint 40%-kal nőtt, és meghaladta a 31,5 milliárd forintot.
A General Motors és az Nvidia stratégiai együttműködést jelentett be, amelynek keretében a GM az autógyártás és a járműfejlesztés számos területén fogja alkalmazni a technológiai óriás mesterséges intelligencia megoldásait és szolgáltatásait - írta meg a Cnbc.
A BMW a jövő évtől a Huawei intelligens rendszerével látja el a Kínában gyártott járműveit – írja a Reuters.
Az egyik katonát még mindig keresik.
A vámháború hatásait árazzák a befektetők.
Több ok is meghúzódik a háttérben.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Nagyot variáltak a kiképzéseken.
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.
Sok ínyenc a bárány fejét akarja, sőt igazi különlegességnek számít az állat szeme is.