Az európai energiapiac két meghatározó vállalatának, az Iberdrolának és az EDP-nek a vezetői
felszólították az Európai Uniót, hogy vizsgálja felül az áramra kivetett adók és illetékek rendszerét.
Véleményük szerint a versenyképesség kulcsa az áramra kivetett terhek egyszerűsítésében és az adóterhek csökkentésében rejlik.
Az Egyesült Államokban a költségek a fogyasztói számlák mindössze 10%-át teszik ki, míg Spanyolországban ez az arány elérheti a 40%-ot
- emelte ki Ignacio Galán, az Iberdrola vezérigazgatója.
Galán szerint a magas áramadók az egyik fő probléma, ami akadályozza az európai ipar fejlődését, és azonnali beavatkozásra van szükség. Úgy véli, az EU-nak egy olyan rendszert kell kialakítania, amely kiegyensúlyozottabbá teszi az európai energiapiacot.
Hasonló véleményen van Miguel Stilwell d’Andrade, a portugál EDP vezérigazgatója is, aki az átláthatóság és az egyszerűsítés fontosságát hangsúlyozta:
az áramdíj túl könnyű bevételi forrás a kormányok számára az adóbeszedéshez.
Ezek az adók kulcsfontosságú bevételi forrást jelentenek a nemzeti kormányok számára, az Európai Bizottság kimutatása szerint 2021-ben
a teljes adóbevételük 4,2 százalékát tették ki.
Szerinte sok helyen az adóterhek jelentik a számla legnagyobb részét, és ezzel mind a fogyasztók, mind a vállalatok terheit növelik. A magas európai áramdíjak viszont hosszú távon komoly versenyhátrányt jelentenek az ipar számára. Mario Draghi, az Európai Központi Bank volt elnöke egy korábbi jelentésében kiemelte, hogy
az európai villamosenergia-költségek kétszer-háromszor magasabbak, mint az Egyesült Államokban.
Ezt erősíti meg a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) előző héten kiadott 2027-ig előre tekintő elemzése is. E szerint a magas villamosenergia-árak valóban aláássák az európai energiaintenzív iparágak versenyképességét és bár a különbség csökkent, 2024-ben az EU-ban a nagykereskedelmi villamosenergia-árak átlagosan még mindig több mint kétszer akkorák voltak, mint az Egyesült Államokban. Tehát ez a hatalmas árkülönbség nemcsak a spanyol és portugál árampiacot érinti, hanem szinte az összes Európai Uniós tagállamot - erről bővebben itt írtunk.
Az áramot még mindig nagyobb adóteher sújtja, mint a gázt
– mondta Kristian Ruby, az Eurelectric főtitkára.
Úgy néz ki, hogy Brüsszel is érzékeli a problémát: az EU-ban ugyanis hamarosan konszenzusra juthatnak a 2021-ben benyújtott, de később elakadt energiaadó-irányelv reformjának ügyében, amelynek célja az adózási szabályok uniós klíma- és energiapolitikához való igazítása. Az elfogadást az akadályozza, hogy minden tagállam egyetértése szükséges, amit eddig nem sikerült elérni. Most azonban a versenyképességi nyomás elősegítheti a kompromisszum kialakítását, így a reform végre életbe léphet.
Az áramadókról szóló vita mellett az energiaipari vezetők a hálózatfejlesztések és beruházások elégtelenségét is kiemelték: az Iberdrola vezérigazgatója rámutatott arra, hogy míg az Egyesült Királyságban a szabályozási környezet ösztönzi a villamosenergia-hálózat fejlesztésébe történő beruházásokat, addig Spanyolországban korlátozások vannak érvényben ezen a téren. Ez az eltérés azt eredményezi, hogy a spanyol cég az Egyesült Királyságban 2024 és 2028 között 24 milliárd fontot tervez befektetni, miközben Spanyolországban a beruházások mértéke ennél jóval kisebb a tervezettek szerint.
Az Európai Unió február 26-án mutatja be a Clean Industrial Deal nevű iparfejlesztési csomagját, amely várhatóan tartalmaz majd javaslatokat az energiaárak mérséklésére. Az iparági szereplők remélik, hogy a politikai döntéshozók felismerik az energiaadócsökkentés szükségességét, és konkrét lépéseket tesznek az európai ipar versenyképességének megőrzése érdekében.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images