A DBS szóvivője a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy a létszámcsökkentés természetes módon, az ideiglenes és szerződéses munkavállalók szerződéseinek kifutásával valósul meg a következő években. A változás a bank állandó alkalmazottait várhatóan nem érinti.
A pénzintézet ezzel az egyik első olyan nagybank, amely részletesen beszámol arról, hogy a mesterséges intelligencia miként befolyásolja működését. A DBS jelenleg 8-9 ezer ideiglenes és szerződéses munkavállalót foglalkoztat, teljes munkavállalói létszáma pedig körülbelül 41 ezer fő.
Piyush Gupta leköszönő vezérigazgató elmondta, hogy a bank már több mint egy évtizede dolgozik a mesterséges intelligencia fejlesztésén. Jelenleg több mint 800 MI-modellt alkalmaznak 350 különböző felhasználási területen, és
várakozásaik szerint ezek gazdasági hatása 2025-re meghaladja majd az 1 milliárd szingapúri dollárt.
A mesterséges intelligencia terjedése egyre nagyobb figyelmet kap előnyei és kockázatai miatt. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) 2024-es előrejelzése szerint az MI a munkahelyek közel 40 százalékára lesz hatással világszerte. Kristalina Georgieva, az IMF vezérigazgatója szerint a legtöbb forgatókönyv alapján az MI várhatóan növeli majd az egyenlőtlenségeket.
Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója ugyanakkor tavaly azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy az MI nem lesz a "munkahelyek tömeges megszüntetője", és az emberek megtanulnak majd együtt dolgozni az új technológiákkal. Bailey szerint bár az MI-nek vannak kockázatai, hatalmas potenciál rejlik benne.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images