Megszerezte az Agrárszektor a Nitrogénművek Zrt. kötvénytulajdonosainak többségét képviselő AHG mindeddig nem publikált közleményét, amelyben a hitelezők kifejtik az álláspontjukat. Az ügy előzményeiről ebben a cikkben írtunk két héttel ezelőtt:
Alábbiakban a közleményt változtatás nélkül közöljük:
A kötvénytulajdonosok ad hoc csoportja és a kapcsolódó támogatás a kötvénytulajdonosok mintegy 70%-át képviseli, és elegendő méretű ahhoz, hogy konszenzusos tranzakciót hajtson végre.
Az AHG 2024 októbere óta szerveződött, és több alkalommal is megkereste a társaságot, hogy megerősítse, nyitott a társasággal való együttműködésre a konszenzusos szerkezetátalakítás érdekében a Hogan Lovells és a Deloitte tanácsadóin keresztül.
A társaság mindeddig megtagadta az AHG-vel való együttműködést.
Annak ellenére, hogy saját pénzügyi és jogi tanácsadással rendelkezett, ami az átstrukturálási folyamat kárára vált. Ebben az összefüggésben az AHG konstruktív és segítőkész megközelítést alkalmazott, abban a reményben, hogy a kötvény lejárta előtt konszenzusos megállapodásra jutnak.
Az AHG január 31-én szerkezetátalakítási javaslatot nyújtott be a vállalatnak, amely a feltételezések szerint a lejárat legfeljebb 3 évvel történő meghosszabbítását és a részvényes számára a részvényes 100%-os részesedésének megtartását biztosította, cserébe a részvényes saját tőkével való hozzájárulásáért, valamint a vállalat bizonyos garanciákért és a kötvénytulajdonosok számára nyújtott biztosítékokért cserébe.
Az AHG úgy véli, hogy a javaslat az összes kötvénytulajdonos, a Társaság, annak alkalmazottai és a részvényesek érdekeit szolgálja, és célja többek között az, hogy középtávon utat biztosítson a kötvények sikeres refinanszírozásához.
A Társaság mindeddig nem adott érdemi választ az AHG konstruktív megközelítésére vagy szerkezetátalakítási javaslatára.
Ehelyett a Társaság 2025. február 20-án egyeztetésre hívta a kötvénytulajdonosokat február 27-i dátummal. A megbeszélés tartalma továbbra sem világos, és azt előzetesen nem osztották meg az AHG-vel vagy annak tanácsadóival.
Úgy tűnik, hogy a Társaság és a részvényesek eddigi megközelítése az volt, hogy korlátozzák a kötvénytulajdonosok lehetőségét a Társaság pénzügyi helyzetének megértésére, és hogy a kötvények 2025. májusi lejárata előtt időt nyerjenek, hogy a kötvénytulajdonosokat arra kényszerítsék, hogy elfogadják az optimálistól eltérő feltételeket, abból kiindulva, hogy ezek kedvezőek a fizetésképtelenség szempontjából.
Az AHG hangsúlyozza, hogy a megállapodásnak tükröznie kell a vállalat helyzetét, a piaci feltételeket, tiszteletben kell tartania a részvényesek és a hitelezők közötti követelések rangsorát.
Azt a kötvénytulajdonosok 75%-ának jóvá kell hagynia a kötvényszerződés szerint. A kötvények sikeres szerkezetátalakítása az AHG jóváhagyásától függ. Ezért arra ösztönzi a vállalatot, hogy haladéktalanul kezdjen érdemi együttműködést tanácsadóival, a Hogan Lovells-szel és a Deloitte-tal.
Ha az AHG továbbra is akadályozva van abban, hogy ésszerű hozzáférést kapjon a társaság pénzügyi helyzetének megértéséhez és konstruktívan együttműködjön a társasággal, akkor nagy lesz a kockázata annak, hogy a kötvényeket nem fizetik vissza a 2025. májusi lejáratkor.
A kötvények ilyen nemfizetése potenciálisan a csoporton belüli más adósságkonstrukciók keresztcsődjét eredményezné.
(Cross-default, vagyis a hitelezők jogosultak felmondani minden szerződést, ha az adós akár csak egyet is nem teljesít közülük – a szerk.)
Ez végső soron a Nitrogenművek fizetésképtelenségéhez vezethet, és a részvényes elveszítheti az ellenőrzést egy olyan csoport felett, amely hosszú távon jelentős stratégiai értékkel bír, mivel a nitrogénalapú műtrágyatermékek vezető gyártója Magyarországon és a szomszédos országokban.
Az AHG tanácsadóival együtt értékeli a rendelkezésére álló lehetőségeket egy ilyen forgatókönyv esetén, azzal a céllal, hogy megvédje jogi és kereskedelmi érdekeit, valamint valamennyi kötvénytulajdonos érdekeit.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images