Az ausztrál kutatók által kifejlesztett új mRNS-vakcina jelentős előrelépést jelenthet a tuberkulózis (TBC) elleni harcban.
A betegség ellen jelenleg egyetlen jóváhagyott oltás létezik, a több mint százéves BCG (Bacillus Calmette-Guérin), amely bár hatékony, de a védelmi szintje változó lehet.
A Covid-19 elleni vakcinák sikere után a kutatók azt vizsgálták, hogy az mRNS-technológia alkalmazható-e a TBC ellen is. A kihívást az jelentette, hogy míg a Covid-19-et vírus okozza, a TBC-t baktérium, így nem volt egyértelmű, hogy az mRNS-alapú védelem tartós lehet-e.
Az mRNACV2 nevű új vakcina a Mycobacterium tuberculosis baktérium CysVac2 nevű fehérjéjét kódolja. Az egereken végzett kísérletek során az oltás erős immunválaszt váltott ki, magas T-sejt és antitest szintet eredményezve. A vakcinázott egerek tüdejében jelentősen csökkent a baktériumok száma a fertőzést követően.
Különösen fontos eredmény, hogy az új vakcina emlékeztető oltásként is jól működött azoknál az egereknél, amelyek korábban már kaptak BCG oltást, jelentősen javítva a hosszú távú védelmet.
Jamie Triccas professzor, a Sydney Infectious Diseases Institute vezető kutatója szerint ez jelentős előrelépés a TBC elleni vakcinafejlesztésben. A következő lépés az oltóanyag további finomítása állatkísérletekben, majd ezt követhetik az emberi klinikai vizsgálatok.
Az mRNS-vakcinák nemcsak a Covid-19 ellen hatásosak - hangsúlyozta Dr. Claudio Counoupas, a Centenary Institute kutatója. A technológia skálázható, költséghatékony és adaptálható platformot kínál, amely gyorsan bevethető különböző betegségek ellen, és forradalmasíthatja számos betegség, köztük a TBC elleni küzdelmet.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images