A közelmúltban készült elemzések azt mutatják, hogy India egyike a legígéretesebb piacoknak a földgáz-fogyasztás terén. Ahogy Rajeev Lala, az S&P Global upstream megoldásokért felelős igazgatója is fogalmazott:
A gáz az igazi üzlet. India az egyik utolsó nagy léptékű kiaknázatlan piac globálisan, hiszen gazdasága és népessége is dinamikusan bővül.
Ennek jelentőségét jól mutatja az a tény, hogy a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint
India földgázfogyasztása 2030-ra majdnem 60 százalékkal nőhet, az LNG importja pedig akár meg is duplázódhat.
India számos országból szerzi be a szükséges energiahordozókat, azonban a hagyományosan erős orosz és közel-keleti jelenlét mellett az Egyesült Államok is egyre hangsúlyosabb szerephez juthat.
Amikor Narendra Modi és Donald Trump múlt héten csütörtökön találkoztak, a megbeszélések középpontjában többek között az USA és India közötti kereskedelmi mérleg egyensúlytalansága volt. Úgy látszik, hogy
a megbeszélés során egy olyan kompromisszum született, amelynek részeként India a jövőben több amerikai szénhidrogént vásárolhat.
Ezzel összhangban India olaj- és gázipari minisztere, Hardeep Singh Puri a Financial Timesnak adott nyilatkozatában hangsúlyozta:
India számára adott a lehetőség, hogy valamennyi energiaforrásból – beleértve az olajat és a gázt – nagyobb mennyiséget importáljon.
A célkitűzés nem csupán a kereskedelmi mérleg javítása, hanem India energiaszerkezetének átalakítása is. Hiszen az ázsiai ország kormánya arra törekszik, hogy az az energiamixén belül a földgáz aránya a jelenlegi 6 százalékról 15 százalékra növekedjen 2030-ig. Ez pedig egyértelműen több, külföldről vásárolt gázimportot kíván, mivel ezt a jelentős növekedést a hazai kitermelés nem tudja lekövetni.
Az Egyesült Államok már ma is a világ egyik vezető LNG-exportőre, és a további bővüléshez is készen állnak a terveik.
Jó helyzetben vagyunk. Rendelkezünk a kellő kapacitással ahhoz, hogy teljesítsük Trump elnök azon kötelezettségvállalását, hogy még több LNG-t szállítsunk az Egyesült Államok szövetségeseinek a növekvő globális energiaigény kielégítése érdekében.
- emelte ki Mike Sabel, a Venture Global vezérigazgatója.
A geopolitikai helyzet is az amerikai pozíciót erősíti. India eddig nagy mennyiségben vásárolt orosz nyersolajat kedvezményes áron, különösen a 2022-es ukrajnai háború kezdete óta. Ám a közelmúltban bevezetett amerikai szankciók megnehezíthetik az orosz energiaimportot.
a tengerentúli szállítások bár távolabbról érkeznek, versenyképesek lehetnek, ha a kitermelő- és szállítókapacitás, valamint az ár megfelelő egyensúlyt talál.
India hosszú ideje fontos kereskedelmi partner az USA számára is, de a mérleg évek óta India javára billen - a növekvő indiai energiahordozó-import csökkentheti ezt.
A két ország közötti együttműködés tehát nemcsak gazdasági, hanem geopolitikai szempontból is jelentőséggel bír. India számára növeli az ellátásbiztonságot és javítja alkupozícióját az energiabeszerzések terén. Az Egyesült Államoknak pedig kiszélesíti az exportlehetőségeit, különösen akkor, ha Európa a későbbiekben több orosz gázt importálhatna egy esetleges békekötés után.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images