Törökország legnagyobb olajfinomítója, a Tüpras, az orosz olajágazatot érintő legutóbbi amerikai szankciókra reagálva módosíthatja beszerzési stratégiáját. Egy, a híroldalnak nyilatkozó, névtelenséget kérő forrás szerint a vállalat
FEBRUÁR 27-TŐL NEM FOGADNÁ be AZOKAT AZ OROSZ KŐOLAJTERMÉK-SZÁLLÍTMÁNYOKAT, AMELYEK NEM FELELNEK MEG A G7 OLAJÁRPLAFONJÁNAK.
A vállalat egyelőre nem kommentálta az értesülést.
Az ársapka felső határát hordónként 60 dollárban állapították meg a nyersolaj esetében. A finomított kőolajtermékek felső határa a dízel és kerozin esetében 100 dollár hordónként, míg 45 dollár hordónként az olyan diszkont termékek esetében, mint a fűtőolaj.
Az árplafon betartása mellett hozott döntés azt jelentené, hogy Tüpras eleget tesz a G7-ek kívánságának, amelyek már régóta próbálják elvágni Oroszország hozzáférését a petrodollárokhoz. Oroszország ugyanis azt mondta a múltban, hogy nem fog üzletelni olyan szervezetekkel, amelyek betartják a limitet.
A petrodollár olyan amerikai dollár, amelyet olajexportőr országok kapnak a kőolaj eladásáért. A kifejezés az 1970-es években vált elterjedtté, amikor az OPEC-országok (legnagyobb olajkitermelők) olajukat kizárólag dollárért értékesítették a globális piacon.
Márpedig jelentős mennyiségi kiesésről beszélhetünk: a vállalat tavaly mintegy 180 ezer hordónyi orosz uráli minőségű olajat szállított,
ami a teljes orosz tengeri nyersolaj-export nagyjából 5,5%-át teszi ki
- derül ki a Bloomberg által összeállított hajózási adatokból. Még inkább probléma, ha azt nézzük, hogy CREA riportja alapján Törökországba irányuló olaj exportból származó orosz bevételek 18%-kal nőttek hó/hó alapon, amit a kőolajtermékek importjának 34%-os növekedése segített elő.
Az orosz nyersolaj legfőbb importőrei Kína (47%) és India (37%), miközben az Európai Unió és Törökország egyaránt 6% körüli részesedéssel, jelentős lemaradással követi őket.
Ahogy arról ma írtunk, Oroszország kénytelen lehet visszafogni olajkitermelését, mivel az amerikai szankciók és az ukrán dróntámadások egyre súlyosabb kihívások elé állítják az orosz olajipart. A csökkenő export, a finomítók elleni támadások és a szankciók miatti szállítási nehézségek következtében a következő hónapokban napi 9 millió hordó alá eshet a kitermelés. Moszkva eközben új alternatívákat keres a meglévő módszereken túl, például egy kisebb hajókból álló tankeres flotta létrehozásával.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images