Az olasz sajtó beszámolói szerint a csalók olyan neves személyiségeket vettek célba, mint Patrizio Bertelli, a Prada SpA társ-vezérigazgatója, Giorgio Armani divattervező, Marco Tronchetti Provera, a Pirelli & C. SpA ügyvezető alelnöke, valamint Massimo Moratti milliárdos, az Inter Milan labdarúgóklub korábbi tulajdonosa.
A bűnözők azt állították, hogy az Iránban és Szíriában fogva tartott olasz állampolgárok kiszabadításához kérnek anyagi hozzájárulást. Az eset nem sokkal azután történt, hogy Cecilia Sala olasz újságírót január közepén szabadon engedték egy teheráni börtönből.
A La Repubblica című lapnak Massimo Moratti megerősítette, hogy
a megkeresés után egy meg nem nevezett összeget utalt át a csalóknak.
Guido Crosetto olasz védelmi miniszter az X közösségi médiaplatformon reagált az esetre.
Tudomásom szerint csalók többek között egy sikeres vállalkozót kerestek meg, és pénzt kértek tőle
- írta a miniszter, hozzátéve, hogy tájékoztatta a rendőrséget és az igazságszolgáltatást az ügyről.
A mesterséges intelligencia által generált hangok felhasználásával elkövetett csalások egyre gyakoribbá válnak. Tavaly júliusban a Bloomberg News arról számolt be, hogy a Ferrari egyik vezetőjét is megpróbálták átverni hasonló módszerrel. Akkor a csaló Benedetto Vigna vezérigazgatónak adta ki magát, és egy állítólagos kínai üzlethez kért nagy összegű pénzátutalást. Szerencsére a hívás gyanút keltett, és a csalási kísérletet sikerült elhárítani.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images