Egyre csúnyábban fest Amerika
Nem javult, inkább romlott a helyzet az amerikai tőzsdéken, a Nasdaq például már 1,3%-os mínuszban tartózkodik. A Dow és az S&P se fest túl jól, mindkét index 0,9% körüli gyengülést mutat.
Az amerikai részvényindexek gyengülésével párhuzamosan az amerikai kötvényhozamok is jócskán megugrottak.
Hatott Trump fenyegetése? Az EU hajlandó engedni az autóimporta kivetett vámokból
Az Európai Unió kész csökkenteni az amerikai autóimportra kivetett vámokat, hogy elkerülje a kereskedelmi háborút. A blokk emellett több cseppfolyósított földgáz és katonai felszerelés vásárlását is felajánlaná az Egyesült Államoknak. Az EU célja, hogy csökkentse az USA-val szembeni kereskedelmi többletét, amelyre Trump gyakran hivatkozik a büntetőintézkedések indokaként - közölte a Financial Times.
Sokat nem javult a helyzet
Továbbra is pirosban tartózkodnak a vezető amerikai részvényindexek, a Nasdaq 0,85%-os gyengül, a Dow 0,55%-kal, az S&P 500 mintegy 0,5%-kal van lejjebb a tegnapi záróértékhez képest.
Bejelentette Donald Trump az újabb vámháborús csapást, közben a Temu lélegzetvételhez jutott
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump több fontos kereskedelmi és külpolitikai lépést jelentett be az elmúlt percekben. A bejelentések érintik a Kínából érkező csomagok vámját, új vámintézkedéseket más országokkal szemben, valamint tárgyalásokat Japánnal és Ukrajnával.
Trump odacsapott a piacoknak
A kiszivárgott hírre, miszerint Donald Trump minden olyan országra egyenlő szintű vámokat fog kivetni, amelyek az amerikai termékekre vámokat alkalmaznak, jelentősebbet estek az amerikai indexek.
A délutánt még kisebb mínuszok jellemezték, mostanra viszont a Nasdaq már 1,15%-os, a Dow Jones 0,56%-os, az S&P 500 pedig 0,7%-os mínusznál jár.
Csak a Richter zárt pluszban a hazai nagypapírok közül
A hazai blue chipek közül egyedüliként a Richter részvényei zártak pluszban pénteken.
Máris itt az új történelmi csúcs az aranynál
Az arany unciánkénti jegyzése 1 százalékos pluszban van péntek délután, a mai emelkedéssel pedig szerdán 2886,9 dollárnál új történelmi csúcsot ért el az árfolyam.
Már mínuszban Amerika
A Nasdaq már 0,7, az S&P 500 0,4, a Dow Jones pedig 0,3 százalékos mínuszban van, miután a legfrissebb adatok szerint nagyot romlott az amerikai fogyasztók bizalma a gazdaságban.
Felszúrt a bitcoin
A bitcoin árfolyama rövid időre átlépte a 100 000 dolláros árfolyamszintet péntek délután, a lendület azonban gyorsan megtört, jelenleg pedig már 98 000 dollárnál billeg a jegyzés.
Befuccsolt a Trump-faktor: beszakadt az amerikai fogyasztói bizalom
Nagyot romlott az amerikai fogyasztók bizalma a gazdaságban, miközben durván megemelkedett az inflációs várakozásuk. Vessük ezt össze azzal, hogy az ISM árkomponensei emelkednek és a munkaerőpiac lehet, hogy mégis hozzájárul az inflációhoz. Egy ilyen helyzet a kötvénypiac számára elég rossz hír.
Kis emelkedés az USA-ban
Kis emelkedéssel indult a kereskedés az amerikai tőzsdéken, a Dow 0,1 százalékkal került feljebb, míg az S&P 500 0,2 százalékot erősödött, a Nasdaq pedig 0,3 százalékot emelkedett. A mai amerikai makroadatok közül a gyorsuló bérdinamikát kell kiemelni, amely inflációs kockázatokat hordozhat magában. Erre ugyan a kötvényhozamok emelkedéssel reagáltak, a részvénypiaci hangulatra úgy látszik, hogy nem gyakorolt érdemi negatív hatást az adat.
Reagál a piac a friss makroadatra
Az USA-ban a nem-mezőgazdasági álláshelyek januárban 143 ezer fővel nőttek, az előző havi 256 ezer fő után (várakozás: 170 ezer fő). A munkanélküliségi ráta 4,1%-ról 4%-ra változott - derült ki a ma délután publikált adatokból. A nominális bérek növekedései üteme éves alapon 4,1% volt, az előző havi 3,9% után (várakozás: 3,9%).
A bérek gyorsulása a legérdekesebb a mai adatban, ugyanis a termelékenység növekedésének lassulása mellett a bérdinamika inflációs hatású lehet.
A vártnál rosszabb foglalkoztatottság bővülés ellenére az adat után emelkedni kezdtek az állampapírhozamok, de az európai tőzsdéken csak minimális hatásokat lehetett látni, továbbra is oldalazik a német tőzsde, kis esésben van a francia, és kis emelkedésben a brit piac.
Nagyot gyengült az amerikai munkaerőpiac
Várnál rosszabb foglalkoztatottságbővülés, gyorsuló bérdinamikával párosulva. Ez pont az a kombináció, amit az amerikai jegybank nem szeretne látni. Nagy baj nincs, de a sok jó adat után meglepetés a lassuló foglalkoztatottság bővülés.
Jól sikerült az év első IPO-ja a lengyel tőzsdén
A Diagnostyka részvényei kilőttek a mai tőzsdei debütálásukkor. A papírok több mint 20 százalékot raliztak az első kereskedési napjukon. A 105 zlotyn történt részvénykibocsátás az árazási sáv felső határát jelentette, és mintegy 1,7 milliárd zloty bevételt hozott a tulajdonos Mid Europa Partners számára. A Diagnostyka több mint 1100 vérvételi pontot és 156 laboratóriumot üzemeltet Lengyelországban. A piaci részesedését körülbelül 22%-ra becsüli. A Mid Europa 2011-ben vásárolt részesedést a Diagnostykában.
Kulcsfontosságú adat jön - Így reagálhatnak a piacok
Magyar idő szerint 14 óra 30 perckor ismerhetjük meg a legfrissebb, januári amerikai munkaerőpiaci adatokat. Az adatközlés rendre nagy elmozdulásokat szokott okozni a deviza- és részvénypiacon egyaránt, ez pedig a mostani feszült piaci környezetben sem lehet majd másként. Megnéztük, hogy a különböző forgatókönyvek esetén milyen piaci reakciókra számítanak a profik. Legutóbb egyébként jókora meglepetést okozott az adat, így a nagy piaci reakciók sem maradtak el, többek között a forintnak is keresztbe tettek a januári számok.
Óvatos mozgások
A délelőtti kereskedésben kisebb hangulatromlás látható az európai részvénypiacokon, bár azért nagy elmozdulásokról továbbra sem beszélhetünk. A DAX index 0,1 százalékos pluszban van, míg a CAC 0,2 százalékkal került lejjebb, a FTSE 100 pedig 0,1 százalékot gyengült. Az olasz és a spanyol tőzsde is esik, mindkettő 0,2 százalékkal.
A magyar piacon eközben továbbra is iránykeresés látszik, a BUX 0,1 százalékos pluszban van. A blue chipek nagyrészt esnek, az OTP 0,1, a Mol és a Magyar Telekom pedig 0,6 százalékot gyengült, miközben a Richter 1,3 százalékos pluszban van.
Hiába a kínai szuper AI, brutális pénzszórásra készülnek a technológiai szektor nagyágyúi
A mesterséges intelligencia fejlesztésére fordított kiadások továbbra is rekordokat döntenek a legnagyobb technológiai vállalatoknál. Az Amazon idén 100 milliárd dolláros infrastrukturális beruházást tervez, megelőzve ezzel versenytársait. A négy vezető amerikai technológiai óriás - Microsoft, Alphabet, Amazon és Meta - együttes beruházásai 2024-ben elérték a 246 milliárd dollárt, 2025-ben pedig meghaladhatják a 320 milliárd dollárt - jelentette a Financial Times.
Nagy bajok vannak a Porschénál, szakad az árfolyam
A Porsche részvényei pénteken jelentős esést szenvedtek el, miután a vállalat figyelmeztetést adott ki a 2025-ös profitkilátásokkal kapcsolatban.
A Deutsche Bank elárulta, mitől indulhat be a kínai befektetési sztori
A Deutsche Bank elemzői szerint a kínai részvényindexek középtávon új csúcsokat érhetnek el, ahogy a befektetők felismerik a kínai vállalatok versenyképességét. Az elemzés kiemeli a mesterséges intelligencia és az elektromos járművek területén tapasztalható innovációkat, mint a külföldi tőke visszaáramlásának lehetséges katalizátorait - jelentette a Bloomberg.
Iránykeresés
Alig mozdulnak az európai indexek a kereskedés első perceiben, a DAX és a CAC stagnál, a FTSE 100 pedig 0,1 százalékot esett. A milánói börze szintén tegnapi záróértéke közelében jár, míg a spanyol piac 0,4 százalékot emelkedett.
Nagy rali után szusszan a magyar tőzsde
Tegnap a magyar tőzsde régiós társaival együtt jelentős emelkedést produkált, miután a információk szivárogtak Donald Trump ukrajnai béketervéről - a befektetők a békét kezdték árazni a régiós részvényekbe. Ma ehhez képest kisebb korrekció látható a magyar piacon.
Az Apple beszállítója mentheti meg a Nissant
Felpattantak a Nissan részvényei, miután a hírek szerint a Hon Hai Precision Industry, ismertebb nevén Foxconn, az Apple egyik legfontosabb beszállítója ismét közeledik a japán autógyártó felé. A fejlemény különösen érdekes, tekintve, hogy a Nissan és a Honda közötti tárgyalások ingatag lábakon állnak - közölte a Bloomberg.
Felcsigázta a befektetőket a BYD, nagy bejelentések jöhetnek a cégtől
A BYD részvényei jelentős emelkedtek a héten, sőt, ez 2020 vége óta a legjobb heti teljesítményüknek számít. A befektetők lelkesedése szemmel láthatóan fokozódik a kínai elektromosjármű-gyártó közelgő, intelligens vezetési technológiával kapcsolatos bejelentések előtt. A vállalat egy hétfői eseményen várhatóan bemutatja autopilot rendszerének fejlődését és új intelligens funkciókat vezet be alacsonyabb árfekvésű modelljeibe - közölte a Bloomberg.
Összeálltak a csillagok a Xiaominál, történelmi csúcson az árfolyam
A Xiaomi részvényei új csúcsra emelkedtek a hongkongi tőzsdén, miután a vállalat új termékeinek bevezetése, valamint a kínai fogyasztói támogatási program pozitívan befolyásolhatják a cég eladásait. Az elemzők optimisták a cég növekedési kilátásait illetően, különösen az okostelefonok, vizuális eszközök és elektromos autók piacán - írta meg a Bloomberg.
Sosem látott lassulás jöhet az Amazonnál
A várakozásokat meghaladó bevétel- és profitszámokat közölt az Amazon a negyedik negyedévre vonatkozóan, azonban a vállalat előrejelzése csalódást keltő volt, és elég ahhoz, hogy az árfolyamot 4 százalékos mínuszba üssék a zárás utáni kereskedésben.
Iránykeresés jöhet
Mik az aktuális események a tőzsdéken?
- Vegyesen zártak tegnap a vezető amerikai részvényindexek, a Dow Jones 0,3 százalékkal került lejjebb, a S&P 500 0,4 százalék pluszban fejezte be a napot, míg a Nasdaq 0,5 százalékkal került feljebb.
- Az ázsiai tőzsdéken ma reggel felemás hangulat látszik, a Nikkei 0,55 százalékot esett, a Hang Seng 1,05 százalékos pluszban áll, míg a CSI 300 1,37 százalékkal került lejjebb.
- Iránykereséssel indulhat a nap az európai börzéken, a határidős részvényindexek jelenlegi állása alapján a DAX 0,36 százalék pluszban nyithat, a CAC 0,09 százalékot eshet, míg a FTSE 0,50 százalékkal kerülhet lejjebb.
- Eséssel nyithatnak az amerikai tőzsdék, a határidős részvényindexek jelenlegi állása alapján a Dow Jones 0,1 százalék mínuszban nyithat, a S&P 500 0,13 százalék mínuszban nyithat, míg a Nasdaq 0,1 százalékot eshet.
Mi várható makro fronton?
Ma Németország külkereskedelmi mérlege mellett az amerikai non-farm foglalkoztatottsági adat érkezik, amely az egyik legfontosabb indikátor az amerikai gazdaság egészségi állapotáról. A Michigan fogyasztói hangulatindex szintén befolyásolhatja a piacok várakozásait a jövőbeni kereslet alakulásával kapcsolatban. Végül vasárnap Kína inflációs adata zárja a hetet, amely a globális inflációs trendek és a kínai gazdasági dinamika szempontjából lesz lényeges.
Mi történt eddig a tőzsdéken?
- A vezető amerikai, ázsiai európai és régiós részvényindexek közül idén 11,1 százalékos elmozdulással a WIG20 index áll az élen, a sereghajtó 2,3 százalékos eséssel a CSI 300 index.
- A hazai blue chipek közül idén a legjobban az OTP részvénye teljesített 15,3 százalékos emelkedéssel, a sor végén a Richter papírja áll 0,8 százalékos eséssel.
- A fontosabb nyersanyagok közül év eleje óta az Arany árfolyama már 8,7 százalékot emelkedett.
Fontosabb instrumentumok | |||||||
Árfolyam | 1 nap | 1 hét | 1 hónap | Idén | 1 év | 5 év | |
Amerikai részvényindexek | |||||||
Dow Jones | 44 747,63 | -0,3% | -0,3% | 4,8% | 5,2% | 16,2% | 52,3% |
S&P 500 | 6 083,57 | 0,4% | 0,2% | 1,8% | 3,4% | 22,8% | 81,8% |
Nasdaq | 21 774,07 | 0,5% | 1,2% | 1,0% | 3,6% | 23,9% | 130,5% |
Ázsiai részvényindexek | |||||||
Nikkei | 39 066,53 | 0,6% | -1,1% | -0,6% | -2,1% | 8,0% | 63,6% |
Hang Seng | 20 891,62 | 1,4% | 3,3% | 6,1% | 4,1% | 29,5% | -24,0% |
CSI 300 | 3 842,83 | 1,3% | 0,7% | 2,0% | -2,3% | 16,0% | -1,5% |
Európai részvényindexek | |||||||
DAX | 21 902,42 | 1,5% | 0,8% | 8,3% | 10,0% | 28,6% | 61,3% |
CAC | 8 007,62 | 1,5% | 0,8% | 7,5% | 8,5% | 4,8% | 32,6% |
FTSE | 8 727,28 | 1,2% | 0,9% | 5,8% | 6,8% | 13,6% | 16,3% |
FTSE MIB | 37 121,77 | 1,5% | 1,9% | 6,7% | 8,6% | 19,3% | 51,6% |
IBEX | 12 731 | 1,5% | 2,5% | 7,8% | 9,8% | 27,3% | 29,8% |
Régiós részvényindexek | |||||||
BUX | 86 995,75 | 3,3% | 2,0% | 8,8% | 9,7% | 33,9% | 97,1% |
ATX | 3 920,03 | 3,4% | 1,8% | 6,6% | 7,0% | 14,4% | 24,7% |
PX | 1 903,57 | 2,5% | 1,0% | 7,2% | 8,1% | 30,4% | 70,8% |
WIG20 | 88 376,13 | 2,6% | 0,9% | 8,5% | 11,1% | 11,7% | 52,6% |
Magyar blue chipek | |||||||
OTP | 25 000 | 6,2% | 3,7% | 16,2% | 15,3% | 47,9% | 70,6% |
Mol | 2 900 | 1,1% | 0,8% | 3,9% | 6,2% | -0,5% | 9,4% |
Richter | 10 320 | 2,0% | 1,6% | -2,9% | -0,8% | 6,2% | 55,4% |
Magyar Telekom | 1 416 | 0,0% | -0,1% | 9,9% | 11,1% | 83,9% | 211,9% |
Nyersanyagok | |||||||
WTI | 70,97 | -0,6% | -2,9% | -4,5% | -2,0% | -3,9% | 39,3% |
Brent | 74,33 | -0,5% | -3,4% | -3,1% | -0,5% | -5,6% | 34,8% |
Arany | 2 852,62 | -0,6% | 2,1% | 8,2% | 8,7% | 40,1% | 82,4% |
Ezüst | 32,13 | -1,3% | 2,3% | 6,6% | 8,3% | 43,2% | 80,1% |
Devizák | |||||||
EURHUF | 405,1 | -0,2% | -0,4% | -2,6% | -1,5% | 4,8% | 19,9% |
USDHUF | 390,6650 | 0,3% | 0,2% | -2,4% | -1,7% | 8,6% | 26,9% |
GBPHUF | 484,7151 | -0,8% | -0,4% | -3,3% | -2,6% | 7,1% | 21,8% |
EURUSD | 1,0370 | -0,5% | -0,6% | -0,2% | 0,1% | -3,5% | -5,5% |
USDJPY | 152,1350 | 0,0% | -1,3% | -3,4% | -3,2% | 2,7% | 38,3% |
GBPUSD | 1,2415 | -0,8% | -0,4% | -0,8% | -0,9% | -1,3% | -4,0% |
Kriptovaluták | |||||||
Bitcoin | 96 573 | 0,0% | -7,8% | -5,6% | 2,3% | 124,1% | 890,0% |
Állampapírok | |||||||
10 éves amerikai állampapírhozam | 4,44 | 0,3% | -1,8% | -3,9% | -2,9% | 8,5% | 170,2% |
10 éves német állampapírhozam | 2,35 | 0,7% | -5,7% | -4,1% | -0,7% | 3,6% | -743,3% |
10 éves magyar állampapírhozam | 6,6 | -1,2% | -1,2% | -2,4% | -0,3% | 5,1% | 209,9% |
Forrás: Refinitiv, Portfolio |
Címlapkép forrása: Getty Images
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ