A technológiai szektor óriásai között kiéleződött a verseny az AI-fejlesztések terén. A vállalatok hatalmas összegeket költenek adatközpontok építésére és speciális chipek beszerzésére, hogy a fejlesztésének élvonalában maradhassanak. Ez a tendencia azonban aggodalmat kelt a befektetők körében, akik attól tartanak, hogy a kiadások növekedése nem jár együtt a bevételek arányos emelkedésével.
A negyedik negyedéves eredmények közzététele után a Microsoft és az Alphabet piaci értéke egyaránt 200 milliárd dollárral csökkent, miután mindkét cég felhőalapú bevételei elmaradtak a várakozásoktól, miközben a tőkekiadások mértéke jelentősen emelkedett. A befektetők szkeptikusak a növekvő kiadásokkal kapcsolatban, különösen a kínai DeepSeek R1 januári megjelenése óta. A részvényesek aggódnak, hogy a kiadások növekedése felemésztheti a tőkét, amelyet egyébként részvény-visszavásárlások és osztalékok formájában kapnának vissza.
A vállalatok vezetői azonban kitartanak stratégiájuk mellett. Sundar Pichai, a Google vezérigazgatója a 2025-re tervezett 75 milliárd dolláros beruházási terv (42 százalékkal több mint tavaly) kapcsán kijelentette:
A mesterséges intelligenciában rejlő lehetőség akkora, amekkora csak lehet, és azért fektetünk be, hogy kihasználjuk ezt a pillanatot.
Satya Nadella, a Microsoft vezetője is hasonló álláspontot képvisel. Davosban két hete elhangzott kijelentése szerint:
80 milliárd dollárt fogunk költeni az Azure kiépítésére, az ügyfelek számíthatnak a Microsoftra.
Az Amazon még nagyobb léptékben gondolkodik. Andy Jassy vezérigazgató idén több mint 100 milliárd dolláros értékű beruházást prognosztizált, ami több mint kétszerese a tavalyi 48 milliárd dollárnak. A kiadások nagy része az Amazon Web Services adatközpontjaira és szervereire irányul. A részvények 7 százalékot estek a tegnapi piaczárás utáni kereskedésben, bár ebben a cég vártnál gyengébb bevételi előrejelzése is nagy szerepet játszott.
A Meta pozitívabb fogadtatásban részesült a befektetők részéről. Mark Zuckerberg, a vállalat vezetője ígéretet tett arra, hogy a 2024-ig befektetett 40 milliárd dolláron felül "százmilliárdokat" költenek még a mesterséges intelligenciára. A Meta sikeresen tudta demonstrálni az AI-beruházások kézzelfogható megtérülését, különösen a hirdetések célzásának javításában.
A technológiai óriások kiadásai jelentősen meghaladják az S&P 500 többi vállalatáét. A Société Générale adatai szerint 2024-ben a "Csodálatos Hetes" - amelybe az Apple, az Nvidia és a Tesla is beletartozik - tőkekiadásai 40 százalékkal nőttek, szemben a többi vállalat 3,5 százalékos növekedésével.
Az AI-fejlesztésekbe történő befektetések nem korlátozódnak a tőzsdén jegyzett vállalatokra. Sam Altman, az OpenAI vezetője partnerséget kötött a SoftBankkal és az Oracle-lel, hogy 100 milliárd dollárt fektessenek be a mesterséges intelligenciával kapcsolatos amerikai infrastruktúrába.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ