A február 10-11-én megrendezésre kerülő esemény házigazdája Franciaország, amely India mellett társszervezőként lép fel. A csúcstalálkozó fókuszában olyan területek állnak, ahol Európa második legnagyobb gazdasága előnyt élvez:
a nyílt forráskódú rendszerek és a tiszta energia felhasználása az adatközpontok működtetésében.
A konferencia napirendjén szerepel többek között a munkaerőpiaci kihívások kezelése és a globális AI-piacon való szuverenitás előmozdítása. Az eseményen részt vesznek az Alphabet, a Microsoft és számos más technológiai óriás vezetői is. A kormányfők várhatóan hétfőn közös vacsorán találkoznak a kiválasztott vezérigazgatókkal.
Megmutatjuk, hogy a mesterséges intelligencia itt van, hogy a vállalatoknak el kell fogadniuk, hogy ez a versenyképesség vektora Franciaország és Európa számára
- nyilatkozta az Élysée-palota egyik tisztviselője.
A korábbi, Bletchley Parkban és Szöulban tartott AI-csúcstalálkozókkal ellentétben Párizsban nem szerepel a napirenden új szabályozások megalkotása. Ehelyett a hangsúly inkább azon van, hogyan lehetne a fejlődő nemzetek között szétosztani a mesterséges intelligencia előnyeit, például olyan olcsóbb modelleken keresztül, mint a francia Mistral startup vagy a kínai DeepSeek.
A csúcstalálkozó egyik várható eredménye, hogy filantróp szervezetek és vállalatok 500 millió dolláros induló tőkét különítenek el közérdekű, AI-jal kapcsolatos projektek finanszírozására világszerte. Ez az összeg öt év alatt akár 2,5 milliárd dollárra is emelkedhet.
Az energiaválság kezelése szintén kiemelt téma lesz. Franciaország, amely jelentős atomenergia-kapacitással rendelkezik, össze kívánja hangolni a világ éghajlatvédelmi törekvéseit a mesterséges intelligencia fejlesztésével.
Az Egyesült Államok részvétele különös figyelmet kap, mivel Trump elnök hivatalba lépése óta több, az előző adminisztráció által hozott intézkedést visszavont, beleértve a mesterséges intelligenciára vonatkozó végrehajtási rendeletet is. Az amerikai delegációt JD Vance alelnök vezeti.
A találkozón részt vevő források szerint már folynak a tárgyalások egy nem kötelező érvényű, a mesterséges intelligencia irányítására vonatkozó alapelvekről szóló közleményről, amelyet az USA, Kína és más országok is aláírnának. Ez jelentős diplomáciai eredménynek számítana, ha a közös állásfoglalást sikerülne tető alá hozni.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images