A Google AI-alapelveinek korábbi változata
kifejezetten kizárta olyan technológiák fejlesztését, amelyek fő célja vagy alkalmazása az emberek sérülésének okozása, illetve a nemzetközileg elfogadott normákat sértő megfigyelés.
Ezek a célkitűzések azonban már nem szerepelnek a mesterséges intelligencia alapelveinek weboldalán.
Demis Hassabis, a Google DeepMind vezérigazgatója által jegyzett blogbejegyzésben a vállalat új álláspontját így fogalmazták meg:
Globális verseny zajlik az AI vezető szerepéért egy egyre összetettebb geopolitikai környezetben. Úgy véljük, hogy a demokráciáknak vezető szerepet kell betölteniük az AI-fejlesztésben, olyan alapvető értékek által vezérelve, mint a szabadság, az egyenlőség és az emberi jogok tiszteletben tartása.
A változtatás összhangban van a Szilícium-völgy vezetőinek retorikájával az Egyesült Államok és Kína közötti AI-versennyel kapcsolatban. Shyam Sankar, a Palantir technológiai igazgatója például kijelentette:
Ez egy egész nemzetet átfogó erőfeszítés lesz, amely jóval túlmutat a védelmi minisztériumon annak érdekében, hogy mi, mint nemzet nyerjünk.
Az új irányelvek szerint a Google "ott fog eljárni, ahol úgy gondoljuk, hogy az általános valószínűsíthető előnyök lényegesen meghaladják az előrelátható kockázatokat és hátrányokat". A vállalat hangsúlyozza, hogy működése továbbra is összhangban marad a nemzetközi joggal és az emberi jogok széles körben elfogadott elveivel.
A Google 2018-ban hozta létre eredeti AI-elveit, miután elutasította a Project Maven nevű kormányzati szerződés megújítását, amely drónvideók elemzésében segítette a kormányt. Az ügy akkor jelentős belső ellenállást váltott ki a vállalatnál.
Az új irányvonal azonban tükrözi a Google agresszívebb törekvését a szövetségi kormányzati szerződésekre. Ez a stratégia egyes területeken fokozott feszültséget okozott a vállalat egyes munkatársai körében.
A Google tavaly több mint 50 alkalmazottnak mondott fel, miután tiltakozássorozatot indítottak a Nimbus projekt ellen. Ez egy 1,2 milliárd dolláros, az Amazonnal közös szerződés, amely az izraeli kormánynak és hadseregnek nyújt felhőalapú számítástechnikai és mesterséges intelligencia szolgáltatásokat.
Címlapkép forrása: Shutterstock