A londoni fémtőzsdén a réz árfolyama 1,5 százalékot esett, míg az alumínium hasonló mértékű csökkenést mutatott, a cink ára 1,2 százalékkal csökkent, míg a vasérc ára 3,5 százalékot zuhant, miközben a kínai piacok a holdújévi ünnepek miatt zárva tartottak.
Trump bejelentése szerint a Kínából származó importra 10 százalékos, míg a Kanadából és Mexikóból érkező termékekre 25 százalékos vámot vetnek ki, amelyek keddtől lépnek életbe.
A dollár erősödése tovább súlyosbítja a helyzetet, mivel a drágább amerikai valuta miatt a fémek ára emelkedik a legtöbb vásárló számára.
Az ausztrál nagy vasércbányászok, a BHP, a Rio Tinto és a Fortescue árfolyamai 2 és 5 százalék közötti mínuszban vannak az ausztrál tőzsdén, mivel a vámok várhatóan visszafogják a globális növekedést. A Rio Tintót érintheti a legérzékenyebben a fejlemény a kanadai alumíniumüzletága miatt, amely elemzők becslése szerint mintegy 1,35-1,6 millió tonnát értékesít az Egyesült Államokba, és amelyet valószínűleg más piacokra irányíthatnak most át.
A kínai kereskedelmi minisztérium reakciójában "megfelelő ellenintézkedéseket" ígért, bár ezek részleteit nem közölte. Emellett bejelentették, hogy panaszt nyújtanak be a Kereskedelmi Világszervezetnél.
A szakértők szerint a kialakuló kereskedelmi feszültség több negatív következménnyel járhat. Az ANZ Group elemzői, Daniel Hynes és Soni Kumari szerint:
Míg az energetikai átállás és az európai gazdasági növekedés élénkülése támogatná a fémek iránti keresletet, Trump javasolt vámjai korlátozni fogják a kereslet növekedését, mivel az üzleti hangulat visszafogott marad.
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a világ legnagyobb fémfogyasztójának számító kínai gazdaságban továbbra sem történt meg a Covid utáni várt gazdasági fellendülés. Bár valószínűsíthető, hogy az ország fokozza a gazdaságélénkítő intézkedéseket, a hitelállomány növekedése továbbra is alacsony szinten van.
Christopher LaFemina, a Jefferies elemzője szerint a vámok hatása a nyersanyagárakra több tényezőtől függ, de a legfontosabb az, hogy milyen mértékben befolyásolja a kínai és más feltörekvő piacok gazdaságát. Véleménye szerint az egyetlen piac, amely valószínűleg profitálhat ebből a helyzetből, az az amerikai acélipar, mivel a drágább import támogathatja a magasabb belföldi árakat.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ