Erős és hatékony kínai AI verheti szét a piacot
Az AI fejlesztésekben eddig főként az amerikai alkalmazásokra figyeltünk, onnan jöttek az innovációk, a hírek, ennek megfelelően emelkedtek az érintett cégek részvényárfolyamai. Egy kínai alkalmazás azonban mindent boríthat, a DeepSeek R1 igencsak fejlett, ráadásul költséghatékony, miközben csökkentett képességű chipeken fut.
A kínai cég múlt héten megjelent terméke jelenleg az Apple app store-jában az egyik legnépszerűbb alkalmazás. A legújabb DeepSeek modellt már az OpenAI és a Meta legújabb modelljével versenyképesnek tekintik.
A DeepSeek R1 egy nyílt forráskódú mesterséges intelligencia modell, amelyet a kínai DeepSeek vállalat fejlesztett ki. Előnyei:
- Fejlett érvelési képességek: A modellt kifejezetten logikai következtetésekre, matematikai problémamegoldásra és valós idejű döntéshozatalra tervezték. Képes részletesen bemutatni a következtetési láncokat, lehetővé téve a felhasználók számára az eredmények megértését és ellenőrzését.
-
Hatékony erőforrás-felhasználás: A DeepSeek R1 a fejlett megerősítéses tanulási technikák alkalmazásával nagy teljesítményt ér el, miközben kevesebb erőforrást használ fel, mint nyugati versenytársai, például az OpenAI vagy a Google modelljei.
-
Nyílt forráskódú és ingyenes hozzáférés: A modell teljes mértékben nyílt forráskódú az MIT licenc alatt, lehetővé téve a fejlesztők és kutatók számára a szabad üzleti és tudományos felhasználást.
-
Költséghatékonyság: A DeepSeek R1 jelentősen alacsonyabb költséggel ér el hasonló teljesítményt, mint más vezető modellek.
És még olcsó is
A DeepSeek modelljeinek kétségtelenül legnagyobb előnye, hogy jóval olcsóbbak, mint a nyugati riválisoké. A DeepSeek jelentősen csökkentette az AI képzéshez szükséges számítási erőforrásokat, ami alacsonyabb költségeket eredményez. A DeepSeek-V3 például a Meta hasonló modelljeihez képest a költségek töredékéért lett kiképezve. Bár a bejelentett 5,5 millió dolláros összeg a teljes képzési költség egy részét jelenti, rávilágít a DeepSeek azon képességére, hogy jelentősen kisebb pénzügyi befektetéssel is nagy teljesítményt tud elérni.
A DeepSeek API árazása jelentősen alacsonyabb, mint a versenytársaké. Ez elérhetővé teszi modelljeit a kisebb vállalkozások és fejlesztők számára, akiknek esetleg nincsenek meg az erőforrásaik ahhoz, hogy drága saját fejlesztésű megoldásokba fektessenek be. A DeepSeek-R1 API-ja például mindössze 0,55 dollárba kerül millió bemeneti tokenenként és 2,19 dollárba millió kimeneti tokenenként, szemben az OpenAI API-jával, amely 15, illetve 60 dollárba kerül.
Globális versenyfutás
Nagyon úgy tűnik, hogy nem véletlenül lett mostanra időzítve a DeepSeek R1 kiadása, Donald Trump beiktatása, és az új amerikai elnök bejelentése a Stargate Projectről megmutatta, hogy az Egyesült Államok eltökélt abban, hogy megtartja vezető pozícióját az AI piacon, és erre hajlandóak is költeni. A DeepSeek viszont a bemutató időzítésével szándékosan igyekszik megkérdőjelezni az Egyesült Államok uralkodó dominanciáját a mesterséges intelligencia területén, és bemutatni azt, hogy hol tart Kína.
Donald Trump az első intézkedési között jelentette be, hogy egy gigantikus, 500 milliárd dolláros beruházás indul, aminek a neve Stargate Project.
A Stargate Project valójában egy vállalat, amely a következő négy évben 500 milliárd dollárt fektethet be az OpenAI új AI-infrastruktúrájának kiépítésébe az Egyesült Államokban. Első körben 100 milliárd dolláros beruházás valósulhat meg, a teljes projekt pedig ennek az ötszöröse lehet, és végső soron akár százezer munkahelyet is létrehozhat az USA-ban.
A Stargate kezdeti tőkefinanszírozói
- a SoftBank (amely nevével ellentétben nem pénzintézet, hanem egy befektetési holding),
- a Chat GPT-t létrehozó OpenAI,
- az amerikai szoftverfejlesztő, és az egyik legnagyobb amerikai adatközpont-üzemeltető Oracle
- és az AI befektetésekre szakosodott arab pénzügyi befektető cég, az MGX.
A DeepSeek vezérigazgatója, Liang Wenfeng egyébként mondott egy erőset, szerinte
A technológiában nincsenek titkok, de a másolás időt és költséget igényel. Az Nvidia grafikus kártyái elméletben NEM TARTALMAZNAK TECHNOLÓGIAI TITKOKAT, és KÖNNYEN MÁSOLHATÓK.
Részben ez volt az a mondat, amire az amerikai technológiai részvények, élen az Nvidiával esni kezdtek.
Turbulencia a tőzsdéken
A kínai AI rivális megjelenése nyomás alá helyezte az amerikai cégek részvényárfolyamát, a piaczárást követő kereskedésben az Arm, 5,5, az Nvidia 5,3, a Broadcom 4,9, a Qualcomm 2,8, az AMD 2,5, az Intel pedig 2 százalékot esett. A Nasdaq 1,9, az S&P 500 1 százalék mínuszban nyithat ma.
Ezzel szemben Hongkongban a részvények emelkedtek, a Hang Seng Tech Index értéke közel 2 százalékkal került feljebb.
Címlapkép forrása: Omer Taha Cetin/Anadolu via Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ