A Dealroom adatai szerint a fintech szektorba irányuló befektetések összege
7,9 milliárd dollárról 8,7 milliárd dollárra emelkedett 2024-ben.
A növekedés főként néhány kiemelkedő befektetésnek köszönhető. Ezek közé tartozik a Monzo 605 millió dolláros, a WorldRemit 267 millió dolláros, a Sequra 211 millió dolláros és az Alan 178 millió dolláros tőkebevonása.
A szektor jövőjét illetően biztató jel, hogy az új generációs startupok is erős érdeklődést váltanak ki a befektetőkből. Az összesen közel 1000 finanszírozási forduló 90%-a korai fázisú vállalkozásokat érintett, ami az ökoszisztéma folyamatos megújulását jelzi.
Az európai kockázati tőkepiac egészét tekintve jelentős fejlődés figyelhető meg az elmúlt évtizedben. 2024-ben közel 53 milliárd dollárt fektettek be a kockázati tőkések, ez több mint 4-szerese a 2014-es 12,6 milliárd dollárnak. Ezzel párhuzamosan az unikornisok - azaz az az 1 milliárd dollár feletti feletti értékelésű startupok - száma is drasztikusan megnőtt, 59-ről 579-re emelkedett.
A 2025-ös kilátások is biztatóak. Az év elején 31 milliárd dollárnyi befektetésre váró tőke áll rendelkezésre a kockázati tőke alapoknál. Ez a második legnagyobb összeg a feljegyzett adatok szerint, ezt csak a 2022-es rekordév előzi meg.
Az országok közötti versenyben érdekes változások figyelhetők meg. Az Egyesült Királyság, bár továbbra is messze a legnagyobb fintech központ Európában, 11%-os visszaesést szenvedett el. A brit piac 16,2 milliárd dollárra zsugorodott 2024-ben.
Ezzel szemben Németország 4%-os növekedést ért el, 8,2 milliárd dollárra növelve a fintech befektetések összegét. Bár ez jelentős előrelépés, a szakértők szerint még mindig nagy a szakadék a német és a brit piac között.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images