Gárdony Város Önkormányzata lakossági tájékoztatást adott ki, amelyben a tavaly ősszel bekövetkezett vezetékrepedés témáját járják körbe.
Arról tájékoztattak, hogy a kármentesítési folyamatban közreműködő állami szakhatóságok akkreditált vizsgálatai alapján, valamint a rendelkezésre álló információk és tényadatok alapján a káresemény által okozott szennyeződés
az eddigi szakvélemények szerint lokális, egy kis területre koncentrálódik, vagyis Gárdony Város ivóvízhálózatára, a közelben lévő halastóra és a Velencei-tóra nem jelent és eddig sem jelentett veszélyt.
Megjegyzik azt is, hogy a Zártkertben nincs kiépített vezetékes ivóvízhálózat. Októberben a Környezetvédelmi Hatóság által előírt mintavételi helyeken túl, Gárdony Város Polgármesterének kérésére a Veszprém Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Osztálya
további több, mint negyven mintát vett a sérült vezeték 200 méteres körzetében elérhető összes kútból.
A Zártkertben élők részére eddig három alkalommal szervezett az önkormányzat lakossági fórumot, valamint egy alkalommal közmeghallgatást, melynek keretében tájékoztatták a lakókat a szakemberektől kapott legfrissebb információkról, a vízminták eredményeiről és a kármentesítési terv további lépéseiről.
November végén készültek el a Veszprém Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály Laboratóriumi Osztály által a Zártkertben elvégzett ivóvíz vizsgálatok eredményei, melyek két esetben utaltak szennyezésre, ugyanakkor bakteriológiai szennyezettséget és határérték feletti nitrit, nitrát tartalmat mutattak a vizsgált kutak jelentős részében.
Ezen szennyeződés nem áll összefüggésben a vezetékrepedéssel.
A károkozástól függetlenül a vizsgált kutak vize a járási tisztifőorvos szakvéleménye szerint sem felel meg az ivóvíz minőségi követelményeinek, különösen csecsemők és kisgyermekek számára veszélyes methaemoglobinémiás „kék kórt” okozhat.
December elején az önkormányzat további vízvizsgálatot végeztetett az esetleges szénhidrogén szennyezés kimutatására, szúrópróba-szerűen 5 ingatlantulajdonos fúrt kútjából vettek mintát. Egyik mintavétel sem mutatott egészségügyi határérték feletti eredményeket. Az önkormányzat további vízminta vizsgálatot rendelt meg, valamint az elkövetkezendő években havonta, szúrópróba-szerűen 5 ingatlantulajdonos fúrt kútjából vett minta bevizsgálását fogja elvégeztetni.
A Mol tegnap közölte: "A kármentesítés során eddig mintegy 1600 tonna szennyezett talajt szállított el a Mol, a területet 50 méteres sugarú körben lehatárolta a vállalat, és 22 kutató fúrást végzett, amelyek közül 11 mutatott szénhidrogén szennyezést. A káreseménnyel érintett ingatlanon kívül öt fúrt kút esetében volt kimutatható szénhidrogénre utaló szennyezés, ezek azonban nincsenek összefüggésben a káreseménnyel, hiszen a laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy más az összetételük, de volt olyan eset is, ahol kenőolaj szennyezést mutattak ki, ami nem található az érintett vezetékben. Ennek kivizsgálása az illetékes hatóság feladata".
Címlapkép forrása: Portfolio