Az éghajlatváltozás drámai hatással van Grönland tájképére. A Leedsi Egyetem kutatói által végzett műholdfelvétel-elemzés kimutatta, hogy az autonóm dán terület egyre zöldebbé válik, a jégtakaró és a gleccserek helyét fokozatosan vizes élőhelyek, cserjés területek és kopár sziklák veszik át. Ez a folyamat aggasztja a tudósokat, akik figyelmeztetnek a jégolvadás következményeire, beleértve az üvegházhatású gázok kibocsátásának növekedését és a tengerszint emelkedését.
Ugyanakkor a bányavállalatok számára ez új lehetőségeket teremt.
Roderick McIllree, a 80 Mile brit bányászati vállalat ügyvezető igazgatója a CNBC-nek nyilatkozva kiemelte: "Mostanában a jég valószínűleg csak három-négy hónapig képződik komolyabban a legészakibb szélességi körökben, az ország többi részén pedig a jégsapkák visszahúzódnak, ami olyan kőzeteket és potenciális ásványi lelőhelyeket tár fel, amelyeket korábban nem láttunk." A 80 Mile jelenleg három projektet fejleszt aktívan Grönlandon, köztük egy nagy olajkoncessziót a sziget keleti partvidékén. McIllree szerint a cég Disko-projektje a bolygó egyik legnagyobb nikkel- és rézlelőhelye lehet.
Tony Sage, a Critical Metals Corporation vezérigazgatója szerint a jégolvadás logisztikai szempontból jelentősen megkönnyítette a bányavállalatok munkáját. "Ha például Oroszországba megyünk, Szibériába, ott rengeteg permafroszt és jég alatt van, és mégis rengeteg ásványi anyagot, valamint olajat és gázt tudnak bányászni. Tehát igen, lesz egy mini aranyláz Grönlandon" - mondta Sage.
Ugyanakkor a szakértők figyelmeztetnek, hogy Grönland továbbra is számos kihívást jelent a bányavállalatok számára. Az infrastruktúra hiánya, a zord éghajlat és a távoli elhelyezkedés mind olyan tényezők, amelyeket figyelembe kell venni.
A sziget geopolitikai jelentősége is növekszik. Donald Trump volt amerikai elnök többször is kifejezte érdeklődését Grönland megszerzése iránt, amit nemzetbiztonsági szempontból "abszolút szükségszerűségnek" nevezett. Mute Egede grönlandi miniszterelnök azonban hangsúlyozta, hogy "Grönland nem eladó", bár nyitott az Egyesült Államokkal való szorosabb együttműködésre, különösen a bányászat területén.
Jakob Kløve Keiding, a dán és grönlandi földtani intézet vezető tanácsadója szerint Grönlandon 38 különböző nyersanyag található, amelyek többsége nagy vagy közepes potenciállal rendelkezik. Ezek között vannak ritkaföldfémek, grafit, nióbium, platinafémek, molibdén, tantál és titán, valamint jelentős lítium-, hafnium-, urán- és aranylelőhelyek.
Bár a potenciál hatalmas, Keiding óvatosságra int az ásványi aranyláz kilátásaival kapcsolatban. "Grönlandot zöldmezős feltárási területnek neveznénk. Tehát a feltárás korai szakaszában van, ahol sok lelőhelyről még nem áll rendelkezésünkre túl sok adat. De van néhány nagy és jól ismert lelőhely, ismert erőforrásokkal" - mondta, hozzátéve, hogy a tényleges kitermelés megkezdése még "jó ideig" eltarthat.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images