Az FTC pénteken jelentette be a jogi lépést, amely szerint a PepsiCo megsértette az 1936-os Robinson-Patman törvényt. Ez a jogszabály tiltja, hogy az eladók ugyanarra a termékre különböző árakat szabjanak meg a versengő vásárlóknak, vagy szelektíven nyújtsanak kedvezményeket, például reklámozásért járó kompenzációt.
A vád szerint a Pepsi olyan promóciós kifizetéseket, juttatásokat, valamint reklámeszközöket biztosított egy kiskereskedőnek, amelyeket versenytársainak nem ajánlott fel.
Bár a kereset nem nevezi meg konkrétan a Walmartot, a CNBC-nek nyilatkozó, az ügyet ismerő források szerint a meg nem nevezett kiskereskedő valóban a Walmart.
A PepsiCo határozottan tagadja a vádakat. Az élelmiszeripari óriás azt állítja, hogy gyakorlata megfelel az iparági normáknak, és nem részesít előnyben bizonyos vásárlókat azzal, hogy egyeseknek kedvezményeket vagy promóciós támogatást nyújt, másoknak pedig nem.
Érdekesség, hogy a Robinson-Patman törvényt az 1980-as évek dereguláció óta nem alkalmazták, de az FTC decemberben újrakezdte a végrehajtást egy másik perrel. A Pepsi elleni jogi lépésre Donald Trump megválasztott elnök hétfői beiktatása előtti utolsó munkanapon került sor, ami egyben Lina Khan FTC-elnöki időszakának végét jelenti. A Biden-kormányzat utolsó napjaiban több jogi lépést is tett vállalatok és vállalati vezetők ellen, többek között a Capital One, a Southwest Airlines és Elon Musk ellen is eljárást indítottak.
Címlapkép forrása: Shutterstock