A Legfelsőbb Bíróság egyhangú döntésével a Biden-kormányzat álláspontját támogatta, fenntartva az amerikaiak külföldi ellenőrzés alatt álló alkalmazásoktól való védelmét célzó törvényt. A bíróság véleménye szerint, bár a TikTok fontos szerepet tölt be sok amerikai életében, a nemzetbiztonsági aggályok indokolttá teszik a törvény alkalmazását.
A törvény értelmében a harmadik fél internetszolgáltatókat, például az Apple-t és a Google-t szankcionálhatják, ha a január 19-i határidő után továbbra is támogatják a ByteDance tulajdonában lévő TikTokot. Ez azt jelentiheti, hogy az alkalmazást eltávolítják az alkalmazásboltokból, megakadályozva ezzel a felhasználók számára a letöltést és a frissítések telepítését.
A TikTok jövője az Egyesült Államokban most Donald Trump megválasztott elnök kezében van.
Trump decemberben kérte a Legfelsőbb Bíróságot, hogy függessze fel a törvény végrehajtását, lehetőséget adva kormányának a politikai megoldás keresésére.
A Fehér Ház a Legfelsőbb Bíróság döntésre reagálva pénteken közölte, hogy a TikToknak továbbra is elérhetőnek kell maradnia az amerikaiak számára, de erről a Trump-kormányzatnak kell már gondodkodnia. „A TikToknak továbbra is elérhetőnek kell maradnia az amerikaiak számára, de csak amerikai tulajdonban vagy más olyan tulajdonosi jogkörben, amely a kongresszus által a törvény kidolgozása során azonosított nemzetbiztonsági aggályokat kezeli” - áll a Fehér Ház közleményében.
A döntés nyomán számos TikTok-alkotó már most alternatív platformokra irányítja rajongóit, például a YouTube-ra, Facebookra és Instagramra. Az Instagram vezetősége pedig már elkezdett felkészülni a lehetséges felhasználói hullámra, amennyiben a TikTok valóban betiltásra kerülne. A helyzet bizonytalansága miatt a TikTokhoz hasonló alkalmazások, mint például a RedNote, népszerűsége megnőtt az Apple alkalmazásboltjában, jelezve, hogy a felhasználóknak keresnek kedvenc platformjuk esetleges elvesztése esetén.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images