Személyes hangvételű üzenetet tett közzé a Hindenburg Research honlapján a cég alapítója, Nate Anderson, amiben arról ír, hogy a shortos cég befejezi működését.
Anderson nem osztotta meg döntésének konkrét okát, de arról írt, hogy a jövőben több időt szeretne tölteni a barátaival és a családjával.
A 2017-ben indult Hindenburg Research azzal vált híressé, hogy állítólagos pénzügyi szabálytalanságokat tárt fel nagynevű vállalatoknál. A cég bejelentései miatt az érintett vállalatok részvényárfolyama, és így piaci értéke is nagyot esett.
Közel száz személy ellen emeltek polgári vagy büntetőjogi vádat a szabályozó hatóságok legalább részben a munkánknak köszönhetően, köztük milliárdosok és oligarchák ellen. Megráztunk néhány olyan cégbirodalmat, amelyről úgy éreztük, hogy meg kellett rázni
- írta Anderson.
Egy ismert eset volt az, amikor 2020-ban azzal vádolta meg az elektromos teherautókat gyártó Nikolát, hogy az félrevezette a befektetőket a technológiáival kapcsolatban. 2022-ben a vállalat alapítóját, Trevon Miltont bűnösnek találták, és csalásért elítélték.
Az egyik legutóbbi, nagy port kavart ügy az volt, amikor 2023-ban a Hindenburg Research az indiai Adani-csoportot évtizedeken át tartó részvénymanipulációval és számviteli csalással vádolta. Adani és cége tagadta a vádakat, rosszindulatúnak és India elleni támadásnak nevezve azokat. A jelentést követő napokban az Adani-csoport piaci értéke közel 108 milliárddal csökkent.
Január elején mi is írtunk arról, hogy a Hindenburg újra lecsapott, és a Carvana nevű vállalatnál tárt fel visszaéléseket.
Anderson a mostani levelében arról ír, hogy a jövőben a Hindenburg módszertanát nyílt forráskódúvá teszik. "A következő körülbelül hat hónapban egy sor anyagon és videón tervezek dolgozni, hogy a modellünk minden aspektusát és azt, hogy hogyan végezzük a vizsgálatainkat, nyílt forráskódúvá tegyük" - írta.
A Hindenburghoz hasonló shortos cégek olyan vállalatok részvényei ellen fogadnak, amelyekről a vizsgálataik alapján úgy vélik, hogy csalásban vagy más pénzügyi szabálytalanságban vettek részt. A folyamat során beshortolják az érintett vállalatok részvényét, majd amikor az értéke csökken, visszavásárolják, hogy így tegyenek szert profitra.
Címlapkép forrása: maksime via Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ