20-30 milliárd dollárt bukhatnak a biztosítók
Az elmúlt héten tomboló erdőtüzek Los Angeles térségében hatalmas pusztítást végeztek. A tűz legalább 24 ember életét oltotta ki, és mintegy 40 000 hektárnyi területet perzselt fel. A katasztrófa különösen súlyosan érintette Pacific Palisades, Malibu és Altadena településeket, amelyekben összesen több mint 12 000 épület semmisült meg vagy rongálódott meg - írta meg a Fox Business.
A JPMorgan elemzése szerint a biztosított károk meghaladhatják a 20 milliárd dollárt, míg a Wells Fargo becslése akár 30 milliárd dollárra teszi ezt az összeget. Mindkét érték jóval magasabb, mint a 2018-as paradise-i tűzvész 10 milliárd dolláros kára, amely eddig a legköltségesebb volt Kalifornia történetében.
Melyek a leginkább érintett biztosítók?
A Moody's Ratings elemzése rávilágított, hogy
- 2023-ban a tőzsdén nem jegyzett, kölcsönös biztosítóként működő (vagyis ügyfelei tulajdonában álló) State Farm volt a legnagyobb lakásbiztosító Kaliforniában, több mint 2,7 milliárd dolláros díjbevétellel,
- őt követte a Zürich Insurance Group tulajdonában álló Farmers Insurance 2 milliárd dollár feletti, majd
- a szintén kölcsönös biztosító Liberty Mutual 908 millió dolláros bevétellel,
- a CSAA Insurance Exchange és a Mercury General szintén jelentős szereplők a piacon - utóbbi tőzsdén jegyzett, és idén 26%-os esést mutat az árfolyama.
A JPMorgan adatai szerint 2023-ban a State Farm uralta a kaliforniai lakásbiztosítási piacot 19,9%-os részesedéssel, míg a Farmers Insurance 14,9%-kal a második helyen állt. A CSAA Insurance Exchange és a Liberty Mutual egyaránt 6,5%-os piaci részesedést tudhatott magáénak.
A Wells Fargo elemzői szerint, bár a veszteségek jelentősek, az iparág képes lesz kezelni a helyzetet.
A kimeneteltől függetlenül úgy látjuk, hogy ez egy kezelhető esemény a biztosítók számára
- írták jelentésükben.
Az elmúlt években több vezető biztosító is visszavonult a magas kockázatú területekről, leállítva az új szerződések kötését vagy felmondva a meglévőket.
A díjak emelése is általános tendencia, bár az állami szabályok korlátozzák ennek mértékét.
Mi az a FAIR?
Az Egyesült Államokban a FAIR (Fair Access to Insurance Requirements – Méltányos Hozzáférés a Biztosítási Követelményekhez) egy államilag szabályozott program, amelynek célja, hogy biztosítást nyújtson azoknak a lakástulajdonosoknak és vállalkozásoknak, akik nem tudnak biztosítást kötni a szokásos biztosítási piacon, jellemzően ingatlanuk magas kockázata miatt.
A FAIR-programokat azért indították el még a hatvanas években, hogy megoldást nyújtsanak olyan helyzetekben, amikor a biztosítók már nem kínáltak fedezetet a magas kockázatú területeken, így biztosítva, hogy minden ingatlantulajdonos hozzáférjen az alapvető biztosításhoz, függetlenül a kockázati tényezőktől vagy az elhelyezkedéstől.
Bár a FAIR-terv keretében kínált biztosítások alapvető védelmet nyújtanak, ezek általában drágábbak és kevesebb fedezetet biztosítanak a szokásos piaci biztosításokhoz képest. A fedezet általában magában foglalja az épületbiztosítást bizonyos katasztrófák által okozott károkra, kiegészítve személyes tárgyakra vagy más építményekre vonatkozó fedezettel. Azonban például az „használaton kívüliségből eredő veszteségek” vagy a „személyes felelősségbiztosítás” általában nem részei ezeknek a terveknek.
A FAIR-programok ideiglenes megoldásként működnek az egyes biztosítottak számára. A lakástulajdonosokat arra ösztönzik, hogy térjenek vissza a hagyományos biztosítási fedezethez, amint az elérhetővé válik. A FAIR elérhetősége és konkrét részletei államonként eltérőek, egyes államok saját terveket működtetnek, míg mások egyéb piaci mechanizmusokat használnak hasonló célokra. Az elmúlt években, különösen olyan államokban, mint Kalifornia, egyre több lakástulajdonos kényszerült a FAIR igénybevételére a természeti katasztrófák, például erdőtüzek miatt. Ez a növekvő igény aggodalmakat vetett fel a program fenntarthatóságával és pénzügyi stabilitásával kapcsolatban, mivel ezek pénzügyi hátterét az adott államban működő magánbiztosítók nyújtják.
Egyre nagyobb bajban a lakásbiztosítási piac egésze
Az éghajlatváltozás a kaliforniai esettől függetlenül jelentős hatással van az Egyesült Államok lakásbiztosítási piacára, és egyre nagyobb kihívást jelent mind a biztosítók, mind a lakástulajdonosok számára. A gyakoribbá váló időjárási katasztrófák és az ebből eredő károk növekvő költségei miatt a biztosítótársaságok kénytelenek emelni a díjakat, ami országszerte érinti a biztosítottakat. A helyzet különösen összetett Kaliforniában, de a probléma más államokban is egyre inkább érezhető – írja az npr.
A kaliforniai biztosítási díjak már évek óta emelkednek, bár ez nem kizárólag az éghajlatváltozás következménye. Meredith Fowlie, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem professzora szerint
az üzleti tevékenység költségeinek általános növekedése is szerepet játszik ebben.
Az építőanyagok áremelkedése, a szakképzett munkaerő hiánya és a magasabb kamatlábak mind hozzájárulnak a díjak emelkedéséhez.
Az egyre súlyosbodó erdőtűz-szezonok azonban kétségtelenül destabilizálják a kaliforniai piacot. Fowlie és kollégái egy tanulmányban rámutattak, hogy különösen a 2017-es és 2018-as év okozott jelentős aggodalmat a katasztrofális erdőtűzkockázat biztosíthatóságával kapcsolatban.
Carolyn Kousky, az Environmental Defense Fund munkatársa rámutatott: az akkor keletkezett hatalmas veszteségek kétszeresét tették ki az iparág több mint negyedszázados kumulatív nyereségének. Ez felrázta a szakembereket, akik felismerték, hogy az éghajlati hatások már elérték a biztosítási piacot, nagy költséggel járnak és a kockázatok nem stabilizálódnak, hanem tovább növekednek.
A probléma nem korlátozódik Kaliforniára:
Floridában és Louisianában a hurrikánok, Texasban és Coloradóban az erdőtüzek, New Jersey-ben pedig a tengerszint emelkedése okoz hasonló kihívásokat a biztosítási piacon.
A hagyományos biztosítási modellek nehezen tudják figyelembe venni az éghajlatváltozás által felerősített "ismert, de ismeretlen" kockázatokat, ami megnehezíti a megfizethető biztosítási fedezet kialakítását. A szakértő hozzátette: "Ez az egyetlen olyan terület, ahol úgy érzem, hogy sok amerikai látja: az éghajlatváltozás költségei a pénztárcájukat sújtják.”
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images