A Masterplast friss közleménye szerint a MIP Zrt. végleges jövőbeni tulajdonosi és finanszírozási struktúrájának kialakítása érdekében megállapodást írt alá a Market Építő Zrt-vel.
A megállapodás értelmében egy új, erős pénzügyi háttérrel és szakmai tapasztalattal rendelkező befektető bevonásának kölcsönös lehetőségét és feltételeit rögzítették, a másik fél tulajdonrészének kivásárlása mellett.
Az ügy előzménye, hogy a Masterplast 2022. december 9-én bejelentette: stratégiai együttműködési megállapodást között a Market Építő Zrt.-vel, amely arról szólt, hogy a szálas szigetelőanyagok bővülő keresletére tekintettel a két vállalat közösen létesít kőzetgyapot hőszigetelőanyag gyárat, biztosítva a magyarországi és a kelet-közép európai piaci igények ellátását.
A két cég megállapodott, hogy 50-50 százalékos tulajdoni arány mellett működő, magyarországi székhelyű gazdasági társaságba szervezik a közös munkát, ez a MIP Zrt.
A mostani bejelentés alapján azonban a tervezettnél magasabb a beruházás tőkeigénye, ezért dönt úgy a két társaság, hogy egy új befektető bevonását mérlegelik a közös vállalatban.
Kérdéseinkkel megkerestük a Masterplastot, akik elárulták, hogy "a kőzetgyapot gyár részletes kivitelezési és üzemeltetési terveinek kidolgozása rávilágított a projekt komplexitására és tényleges – a tervezettnél magasabb - tőkeigényére, így világossá vált számunkra, hogy a megvalósítás anyagi és szakmai szempontból is a tervezettnél jóval nagyobb erőforrásokat igényel."
A beruházás biztonságos megvalósíthatósága és a gyár későbbi eredményes működtetése megkívánta azt a felelős döntést, hogy egy gyártói tapasztalattal, tudással és tőkeháttérrel rendelkező partner bevonását tegyük lehetővé.
Kifejtették, hogy Közép-Európa legmodernebb kőzetgyapot gyárát akarják felépíteni, ami évente 40 ezer tonna ásványgyapot hőszigetelő anyagot lesz képes előállítani. Egy ekkora beruházásnál a precíz technológiai kivitelezés, az üzemszerű működés gyors elérése és a kapacitás hatékony felfuttatása kulcsfontosságú, ezért a tulajdonostárssal egyetértésben partner bevonása mellett döntöttek.
A közleményre reagálva rákérdeztünk arra is, miért merült fel a felek között a tulajdonrészek kivásárlásának lehetősége, amire azt a választ kaptuk, hogy "az új szakmai-befektető partner bevonása új helyzetet teremt az eredeti felálláshoz képest, az új tulajdonos bevonása mellett indokolttá vált, hogy adott esetben, kölcsönösen biztosított legyen a kivásárlás lehetősége is. Ez a ma még nyitott folyamat, megfelelő mozgásteret biztosít a tulajdonosi arányok újragondolásához, és az új partner igényeinek figyelembevételéhez."
A Masterplast ásványgyapot gyártási ambícióinak másik állomása Szerencs, ahol üveggyapot gyár építése már javában zajlik. Ennek kapcsán kifejtették, hogy az üveggyapot gyárépítési projekt a tervezett ütemben halad, a beruházás első szakasza sikeresen lezárult. A gyár és a kiszolgáló épületek teljes egészében felépültek, és a technológia telepítésének első fázisán is túljutottak.
Hamarosan megkezdődnek a technológiai tesztek, a cél, hogy az eredeti terveknek megfelelően 2025 első félévének végén elindulhasson az üzemszerű gyártás.
Nagy eredmény, hogy több mint 15 év után ismét van Magyarországon üveggyapot gyártás - emelték ki.
Az építőipart értékelve elmondták, hogy a szektor végre életjeleket mutat, különösen az export partnerek részéről tapasztalnak nagyobb aktivitást. Emellett Magyarországon is pozitív fordulatot várnak az idei évben.
Az új kormányzati gazdaságfejlesztő és családtámogatási intézkedések várakozásunk szerint pozitív hatással lesznek a keresletre, a hazai építőanyag igény dinamikus növekedésére számítunk.