Az Európai Unió január végén kivezeti a gázárplafont
- közölték az uniós diplomaták hírügynökségnek.
Brüsszel először 2022 decemberében vezette be az árkorlátozást, miután hónapokig bénítóan magas energiaárakat tapasztalt az unió az orosz-ukrán háború kitörését követően.
Az egész csomagot egy meghatározott helyzet kívánta meg (a kiugró gázárak - a szerk.), és korlátozott időtartamra terveztük
- mondta a Bizottság szóvivője az újságíróknak.
Hozzátette, hogy az Európai Bizottság hamarosan új intézkedéseket dolgoz ki a magas energiaárak kezelésére.
Az intézkedés akkor élesedett volna, ha a TTF holland gáztőzsdén jegyzett árak elérik a megawattóránkénti 180 eurót (euro/MWh). Ez soha nem lépett életbe, hiszen a háborús kiugrást követően jelentősen, 25 és 50 euro/MWh közötti értékre csökkent az európai gáz ára - bár ez még mindig egy magasabb bázist jelent, mint a háború kitörését megelőző évtized árazása.
Különös pillanatban érkezik a gázárplafon kivezetésével kapcsolatos döntés, mivel az elmúlt időszakban egy sor olyan esemény volt, ami potenciálisan árfelhajtó hatású lehet:
- A 2025. január 1-el lejáró ukrán gáztranzit szerződés, ami lényegében blokkolja annak a lehetőségét, hogy Ukrajnán keresztül érkezzen orosz vezetékes gáz az EU-ba.
- A frissen, több uniós tagállam által bejelentett kezdeményezés, amely kizárná az orosz LNG importját az unióba.
- A Török Áramlat elleni dróntámadási kísérlet, ami akár el is vághatta volna az EU egyetlen olyan szállítóvezetéket, amin még jelenleg is érkezik orosz gáz.
- A kínai gazdaság "gáz éhsége": bár a keleti állam gazdasága egyelőre még keresi önmagát, de ha sikerül megtalálnia a problémát, akkor a felfutó kereslet miatt piaci verseny alakulhat ki az elérhető LNG szállítmányokra.
- A szokásosnál hidegebb téli időjárás, ami az elmúlt két év tendenciájához képest sokkal gyorsabban fogyasztja el a tárolókba betárolt uniós gázmennyiséget.
- A leköszönő Biden kormányzat azon döntése, hogy az amerikai partok egy jelentős részén kizárja a mélytengeri fúrási tevékenységet. Ezzel jelentős kapacitási lehetőség esik ki többek között a földgázkitermelésben.
- A folyamatban lévő amerikai jogvita, ami több olyan LNG létesítményt érint, amelyek képesek lennének segíteni a gázpiac kapacitásszűkületén - ezek viszont a politikai csatározások folytán egyelőre állnak.
Az amerikai LNG-t érintő döntések közvetlen hatást gyakorolnak az európai piacra, mivel az Egyesült Államok az Európai Unió legnagyobb LNG-beszállítója. Amerika döntései, például a mélytengeri fúrások korlátozása vagy a kapacitásnövelést akadályozó politikai csatározások pedig szűkíthetik a globális kínálatot, növelve az árakat.
Nem véletlen, hogy nem mindenki ért egyet Brüsszel döntésével: Olaszország nemrégiben azt javasolta, hogy az Európai Unió hosszabbítsa meg a gázár plafont, de úgy, hogy közben 60 euróra csökkenti azt.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images