A Reuters információi szerint a német pénzügyminisztérium, amely a kormány 99,12%-os Uniper-részesedését felügyeli, minden opciót megvizsgál a tulajdonrész csökkentésére. A források szerint a német kormány a cég 25 százalékának részleges eladását, vagy újbóli tőzsdei bevezetését részesíti előnyben, de azt is mérlegeli, hogy egy lépésben szálljon ki a vállalatból. A pontos időzítésről és struktúráról még nem született döntés.
Az Uniper 2022-ben került állami kézbe, miután az orosz Gazprom leállította a gázszállításokat, és a vállalat a csőd szélére került. A német kormány 13,5 milliárd eurós mentőcsomaggal sietett a cég segítségére az energiabiztonság fenntartása érdekében.
A Reuters forrásai szerint a berlini kabinet több potenciális vevővel is tárgyalásokat folytatott, köztük a kanadai Brookfield alappal.
Egy esetleges magántőkealapnak történő teljes eladás az utóbbi évek egyik legnagyobb európai tranzakciója lenne.
Az eladási tervek időzítése bizonytalan, különösen a közelgő előrehozott német választások fényében. Az uniós szabályok értelmében a német kormánynak 2028-ig 25% plusz egy részvényre kell csökkentenie az Uniper-részesedését.
Az Uniper jelenlegi piaci értéke 18,4 milliárd euró, de a források szerint egy esetleges eladás árengedménnyel történhet, mivel a csoport kis szabad részvénycsomagja nem feltétlenül tükrözi megfelelően a cég tényleges értékét.
Az ügylet lebonyolításához a német parlamentnek el kell fogadnia egy olyan törvényt, amely lehetővé teszi az Uniper számára az osztalékfizetés újbóli bevezetését. Ezt a jogot a vállalat a mentőcsomag részeként elvesztette.
Bár az azonnali teljes eladás nagyobb bevételt eredményezne, a források szerint ezzel Berlin elveszítené annak lehetőségét, hogy részesüljön az Uniper részvényárfolyamának esetleges jövőbeni emelkedéséből.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: © 2024 SOPA Images via Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ