Ilyen volt számokban a Christie’s tavalyi éve
Üzlet

Ilyen volt számokban a Christie’s tavalyi éve

műtárgy.com
2024 nem volt sikertörténet a művészeti aukciók globális piacán, de az év végére jó esetben véget ért a lejtmenet. A műtárgy.com összefoglalójából kiderül, mit jelentett ez konkrétan a két nagy nemzetközi aukciósház csatájából többnyire győztesen kikerülő Christie’s esetében.

Guillaume Cerutti, a Christie’s vezérigazgatója a nehéz esztendő után már pozitív hangot ütött meg december végi nyilatkozatában, hangsúlyozva, hogy a 2024-es év eredményeire építve bizakodással tekinthetnek 2025 kihívásai elé. Ebben a megállapításban kétségkívül volt az aukciósházaknál kötelező kincstári optimizmus is, de tény, hogy a számok a tavaly folytatódott visszaesés mellett is árnyalt képet mutatnak.

A legfontosabb szám persze a globális éves összforgalom, ami a Christie’s-nél tavaly 5,7 milliárd dollár volt; ez 6%-kal kevesebb az egy évvel korábbinál. A piacot figyelemmel követők számára az évközi adatok ismeretében ez a visszaesés a vártnál kisebbnek tűnik, aminek azonban nem az adatok „kozmetikázása” az oka, hanem az, hogy menet közben csak a nyilvános aukciók eredményei válnak ismertté, melyekhez többnyire az év végén adják hozzá a másik, egyre nagyobb szerepet játszó üzletág, a private sales, azaz a házak által bonyolított magáneladások forgalmát.

És miközben az aukciók forgalma a globális átlaghoz képest ugyan kisebb mértékben, de a Christie’s-nél is jelentősen, 16%-kal csökkent, a private sales kiemelkedő, 41%-os növekedést produkált és forgalma elérte az 1,5 milliárd dollárt, ami az üzletág eddigi második legjobb éves teljesítménye. A jelentős bővülés legkézenfekvőbb magyarázata, hogy a kiszámíthatatlanabbá vált piacon sok beadó elfordul a szerencsés esetben nagyobb haszonnal kecsegtető, de jóval kockázatosabb kimenetelű nyilvános aukcióktól. A fenti számok egyben azt is jelentik, hogy a private sales aránya az összforgalmon belül egy év alatt 18%-ról 27%-ra nőtt. Az árakat követni akaró gyűjtők és a piaci megfigyelők számára ez nem jó hír, hiszen kevés kivételtől eltekintve csak az aukción elért árak nyilvánosak, így a piac egyre nagyobb része válik „láthatatlanná”.

Christie's_(Manhattan,_New_York)_001
A Christie’s New York-i székhelye. Forrás: Wikimedia Commons

A Christie’s bizakodása néhány további adatra épül, mindenekelőtt arra, hogy

a második félév lényegesen erősebb volt az elsőnél, azaz a kilábalás már megkezdődött

– más kérdés persze, hogy mennyire lesz tartós. Pozitívan értékelendő az a tény is, hogy a tételek 86%-a talált gazdára az egy évvel korábbi 84%-kal szemben, ami stabil keresletet jelez. Ugyanezt mutatja, hogy az összesített leütési árak az előző évi 5%-kal szemben 12%-kal voltak magasabbak, mint az összesített becsértékek sávjának alsó határa. Jó jel az is, hiszen a gyűjtői utánpótlás meglétét mutatja, hogy a ház ügyfelei között 27-ről 30%-ra nőtt a milleniumi és a Z generációkhoz tartozók aránya.

Joan Mitchell cím nélküli 1992-es festménye 9 380 000 dollárért kelt el a Christie’s 2024. november 19-i árverésén. A Christie’s jóvoltából

A forgalom alakulása az egyes földrajzi régiókban meglehetősen markáns különbségeket mutat, folytatva a térségek közötti eltolódások már évek óta megfigyelhető tendenciáját. A legnagyobb, 21%-os visszaesést a legnagyobb piac, az amerikai produkálta, de 42%-os részesedése az összforgalomból így is stabil maradt. Az európai, közel-keleti és afrikai térségben a visszaesés jóval kisebb, 13%-os volt, és bár a legnagyobb forgalmat ezúttal is Londonban bonyolították, az előző évihez képest legjobb eredményt Párizsban érték el. Miközben a londoni forgalom 4,5%-kal visszaesett, a párizsi 24%-kal bővült, megerősítve egyrészt a Christie’s itteni vezető pozícióját, másrészt pedig jelezve, hogy az európai piacon Londonnak a valaha első számú műkereskedelmi központnak számító Párizs egyre erőteljesebb „elszívó hatásával” kell számolnia.

A legkisebb, 8%-os visszaesést az ázsiai piac mutatta,

igazolva a Christie’s-nek – és általában a nemzetközi aukciósházaknak – a kontinenshez fűzött reményeit. Ezek a remények tükröződtek a házak tavalyi beruházásaiban is; a nagy nemzetközi házak mind új székhelyet avattak az ázsiai műkereskedelem első számú központjának számító Hong Kongban.

Jean_Siméon_Chardin_-_Le_Melon_entamé_(1760)
Jean-Siméon Chardin Felvágott dinnye című festménye a Christie’s június 12-i párizsi árverésén életmű-rekordot jelentő 26,73 millió euróért kelt el. A Christie’s jóvoltából

Komoly presztízssiker a Christie’s számára, hogy az ő egyik New York-i aukciójukon született a tavalyi év egyetlen 100 millió dollárt meghaladó leütése. René Magritte A fény birodalma sorozatának egyik kiemelkedő darabjáért 105 millió dolláron koppant a kalapács; jutalékkal együtt új tulajdonosa 121,2 milliót fizetett érte.

Magritte A fény birodalma című festménye volt a tavalyi esztendő legdrágább aukciós tétele. A Christie’s jóvoltából

A TOP 10-es tételek felét a Christie’s értékesítette, míg a másik felén három háznak kellett osztoznia. Más árverési kategóriákban is születtek kiváló eredmények, így például a Christie’s értékesítette a tavalyi év legdrágább ékszerét, egy tízkarátos rózsaszín gyémántot, amiért 13,4 millió dollárt fizettek.

A Christie’s jövőjével kapcsolatos optimizmust a cég által 2024-ben eszközölt invesztíciók is erősítik. Ezek közül a pazar új hongkongi székhelyet már említettük, de ennél is fontosabbak a Christie’s Ventures által különböző cégekben vásárolt részesedések, a Christie’s Art Finace szolgáltatásainak bővítése, a gyűjtői autók piacán vezető szerepet játszó Gooding & Company felvásárlása is. Folytatódott tavaly a földrajzi expanzió is; a közel-keleti térségben negyedszázada aktív cég először jelent meg Szaúd-Arábiában, ahol már megkapta a kereskedéshez szükséges engedélyeket.

A Christie’s elmúlt évről szóló kommunikációja csak igen röviden tér ki a tavalyi esztendő kínos és komoly károkat okozó malőrjére, a céget ért nagyszabású kibertámadásra, melynek során érzékeny ügyféladatok szivárogtak ki és – éppen a legfontosabb aukciók előtt –működésképtelenné vált a cég szájtja. Ügyfelek egy csoportja be is perelte a Christies’t, de erről részletek említése nélkül csak annyit közöltek, hogy az érintettekkel már sikerült megegyezniük.

Szerző: műtárgy.com

Címlapkép: Adrien Meyer, a Christie’s private sale üzletágának nemzetközi igazgatója leüti Magritte A fény birodalma című festményét a ház november 19-i New York-i árverésén. A Christie’s jóvoltából.

Holdblog

Fegyverkezik a világ

Működött a fenyegetés. 2021-ben a harminckét NATO-tag közül csak öt állam volt hajlandó teljesíteni a GDP-arányosan kétszázalékos védelmi büdzsét, amit a szövetség előír. Ma ez... The

Holdblog

Köpködős lány a tőkepiacon

December 4.-én indított $HAWK token az egyik legjobb példája annak, hogy mennyire befolyásolhatják a véleményvezérek, influencerek a mindennapi döntéseinket, legyen annak pozitív vagy negatív

Holdblog

Cash is king! (feat. Zsiday)

Fejhallgatóval, feministákkal és ciklustetővel kezdjük az évet, amelyben már Viktortól is elhatárolódunk, viszont Kanada felőlünk maradhat szuverén. Jó szórakozást! Milyen platformokon tal

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Lengyelország olyan dolgot tesz az EU-ban, amire még nem volt példa

Multi asset portfólió menedzser

Multi asset portfólió menedzser
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes online előadás

Forint, euró, dollár – Hogyan lovagold meg a devizapiac hullámait?

Megtudhatod, hogyan hatnak egymásra a forint, az euró és a dollár, és milyen tényezők mozgatják az árfolyamokat.

Ez is érdekelhet
GettyImages-523155194-árfolyam-befektetés-gazdaság-kereskedés-pénzügy-piac-részvény-részvényárfolyam-tőkepiac-tőzsde