A kötelező tervezői és kivitelezői felelősségbiztosítást a 286/2024.(IX.30.) Kormányrendelet írta elő
valamennyi tervezői és kivitelezői szerződés körében harmadik félnek okozott kár megtérítésére.
A biztosítók és a vállalkozók között megkötött felelősségbiztosítási szerződés kiterjed a határon átnyúló tervezési és kivitelezési tevékenységre is, de nem vonatkozik az állami építési beruházások hatálya alá tartozó esetekre, azt más jogszabály rendeli el.
A gyakorlatban ezidáig jellemző volt, hogy a nagy értékű munkáknál a megrendelő ragaszkodott a felelősségbiztosításhoz, a bejelentésköteles létesítményeknél pedig – ami döntően lakóingatlan – jogszabály írta elő.
Jellemzően a kisebb értékű létesítményeknél, az önfoglalkoztató, mikro- és kisvállalkozói körben hiányzik a harmadik félnek okozott kár megtérítése, az ahhoz szükséges fedezet. A jogi problémák elkerülésére, a szakma pozitívabb megítélése érdekében és a versenyegyenlőségi szempontokat alapul véve az ÉVOSZ már évek óta kezdeményezte és szorgalmazta a tervezés és kivitelezés minden szereplője részére kötelezően előírni a felelősségbiztosítást. A felelősségbiztosítás a megrendelőik érdekeit is szolgálja az építések, tervezések környezetében lévő feleket érintő nem várt káresemények rendezhetőségével.
- Tervezők esetében a felelősségbiztosításnak fedezetet kell nyújtania a tervezési szakmai előírások, szabályok és a tervezési szerződésben foglalt rendelkezések megszegésével összefüggésben okozott károkra.
- Kivitelezők esetében a felelősségbiztosításnak fedezetet kell nyújtania az építőipari kivitelezésre vonatkozó szakmai előírások, szabályok és a kivitelezési szerződésben foglalt rendelkezések megszegésével összefüggésben okozott károkra.
A károk lehetnek személyi sérülés és dologi károk, valamint ezen károkkal összefüggésben lévő sérelemdíjak. A felelősségbiztosítás kiterjed a tervező-kivitelező vállalkozással munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személyek és alvállalkozók tevékenységéből eredő károkra is.
Az ÉVOSZ arra kért a biztosítótársaságokat és biztosítási alkuszokat, hogy "ne csupán a biztosítási üzleti lehetőségeiket lássák a vállalkozók felelősségbiztosítási kötelezettségében, hanem kellő információval és tanáccsal lássák el az ilyen biztosításokhoz nem szokott vállalkozásokat."
A felelősségbiztosítások meglétét regisztráló köztestületi kamarákra a következő napokban nagy nyomás nehezedik a tervező és kivitelező vállalkozások részéről, ami okozhat feszültséget. A megrendelők azonban rövidesen naprakész információt kaphatnak a kamarai adatbázisokból a kiszemelt tervezői és kivitelezői vállalkozások felelősségbiztosítására vonatkozóan is - közölték.
Kormányrendelet mutatja be részletesen a felelősségbiztosítások éves árbevételhez kötött összegkategóriáit és a figyelembe veendő biztosítási évfordulókat is.
Koji László, az ÉVOSZ elnöke arra hívja fel a figyelmet, hogy a meglévő felelősségbiztosításokat is a kormányrendeletben foglaltakhoz kell igazítani.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images