A középkori építészet egyik csúcspontját képviselő Notre Dame, amely 1991 óta az UNESCO Világörökség része, 2019. április 15-én egy tűzvészben súlyosan megrongálódott. A párizsi székesegyház újjáépítésére hihetetlen szolidaritási hullám indult, amelyhez az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető Schneider Electric is csatlakozott.
A cég olyan megoldásokkal járult hozzá a felújításhoz, amelyek lehetővé teszik a Notre Dame elektromos hálózatának és berendezéseinek biztosítását és felügyeletét. Ennek köszönhetően az épületirányítási rendszer (BMS) képes kezelni és optimalizálni a műemlék energiafogyasztását.
A vállalat számára egyértelmű, hogy támogatja az ilyen típusú, szimbolikus és híres épületeket érintő kezdeményezéseket, ahogyan azt korábban a Comédie Française állami színház és egy antarktiszi kutatóállomás esetében is tettük.
– mutatott rá Gilles Vermot Desroches, a Schneider Electric „Citizenship and Institutional Affairs” területért felelős igazgatója.
Innovációk a jövő számára
A Schneider Electric az adományozási megállapodás értelmében a szakértelme mellett termékeket és megoldásokat biztosított a Notre Dame újjáépítéséhez. Így például a vállalatcsoport szállította a telephely áramellátásához és energiabiztonságához szükséges összes berendezést (20 kV-os nagyfeszültségű cellákat, egy 20 kV/410V-os, 1250 kVA teljesítményű transzformátort, elektromos elosztókat, invertereket, biztonsági világítást és egyéb eszközöket), valamint az épület műszaki irányításához szükséges készülékeket, amelyek lehetővé teszik a hálózat működésének felügyeletét és az energiafogyasztás szabályozását (automatikus vezérlőrendszerek, érzékelők, vezérlők, kommunikációs buszok stb.).
Az eszközök biztosítása mellett a cég elvállalt bizonyos feladatokat az elektromos elosztó berendezések karbantartásával kapcsolatban, emellett a telepített rendszerek tervezésének, tanulmányozásának, üzembe helyezésének és programozásának egy részét is a cég végezte, valamint a leendő felhasználók képzésében is részt vett.
A régi elektromos berendezések a tűz miatt működésképtelenné váltak, és áram nélkül a Notre Dame újranyitása lehetetlen lett volna. Az új, innovatív megoldásokat és csúcstechnológiákat tartalmazó rendszer támogatja az áramfogyasztás optimalizálását és hozzájárul a székesegyház biztonságának garantálásához.
Korszerű tűzvédelem
A felújításon dolgozó csapat a legmodernebb tűzvédelmi megoldásokat választotta. A fokozott tűzvédelem és tűzmegelőzés érdekében az aljzatáramkörökhöz kiegészítő eszközöket (Acti9 Active AFDD) telepítettek. Minden elektromos szekrényben a kábelek túlmelegedését észlelő szenzorokat helyeztek el. Ez a két újítás a folyamatos felügyelet révén biztosítja a létesítmény megfelelő működését, és bármilyen változás esetén riasztást küld, még a probléma bekövetkezése előtt.
Közös elkötelezettség
A projekt során számos, találékonyságot és felkészültséget igénylő technikai kihívással kellett megbirkózniuk a szakembereknek. Az egyik ilyen kihívás a székesegyház áramellátásában kulcsszerepet játszó TRIHAL transzformátor leszállítása és telepítése volt, ami 2024 elején történt meg. A teherautóval szállított, majd az építési terület fölé emelt 3,2 tonnás blokkot egy speciális szerkezet segítségével engedték le az épület alagsorába. Az emelési művelethez külön tervet kellett készíteni.
A nagyfeszültségű alállomás földalatti, boltozatos pincében történő telepítése szintén egy olyan feladat volt, amelyet egyedi felszereléssel és támogatással oldottak meg, hiszen a rendelkezésre álló hely igen szűk volt, ugyanakkor biztosítani kellett azt is, hogy a szakemberek később is hozzáférhessenek a berendezéshez.
Ez egy olyan projekt, amelynek logisztikája meglehetősen trükkös volt, és kiváló koordinációt igényelt a helyszínen lévő többi szereplővel.
– mondta el Cédric Larcher, a Schneider Electric France „Electrical Distribution Application Center” részlegének regionális vezetője, aki a projekt során a helyszíni irányításért, teljesítményért és felügyeletért felelt.
Az infrastruktúra biztosításán túl a vállalat mintegy 60 munkatársa (a gyári munkásoktól a hálózati tervezőkig) egy készségátadási program keretében ismeretekkel és szakértelemmel járult hozzá a projekthez. A vállalat által felkínált támogatás magában foglalta a partnercégek – mint például a fő kisfeszültségű szekrény telepítését végző Ateliers Electriques de France, a nagyfeszültségű alállomás telepítésén dolgozó FBS Electricité, a speciális tartószerkezetek kialakítását végző ERM, valamint az alagsorban végzett speciális műveletekben közreműködő Transport Avex – dolgozóinak képzését is.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images