Amundi
Az Amundi arra hívta fel 2025-ös kitekintésében a figyelmet, hogy a részvénypiaci rali egyre szélesebb, 2024-ben egymás után kapcsolódtak be újabb és újabb szektorok az emelkedésbe, és ez a trend 2025-ben folytatódhat. 2024 első felében a fantasztikus hetes részvények domináltak, az év második felében a részvénypiaci teljesítmény szélesebb körűvé vált.
Az egyes S&P500 részvények és az index közötti korreláció az egy évvel ezelőtti 60%-ról 40% közelébe csökkent.
Az Amundi arra számít, hogy 2025-ben a fantasztikus hetes és a fennmaradó 493 S&P 500 tag közötti eredménynövekedés konvergenciája megvalósul, ami az egyenlő súlyozású indexet kedvezőbbé teszi a piaci kapitalizáció súlyozásúval szemben.
Az európai részvénypiacok a geopolitikai helyzet romlása és a kereskedelmi korlátozások miatt sérülékenyek, mivel a nagy európai vállalatok nagymértékben támaszkodnak az exportra. Ezek a kockázatok azonban már beárazottak lehetnek. Az előremutató P/E mutató alapján az S&P500 és a Stoxx600 közötti különbség arra utal, hogy
az európai részvények jelenleg különösen vonzók értékalapú befektetési lehetőségként.
Az európai részvényeken belül az érték alapú és a növekedési megközelítés elegyét alkalmazza az Amundi, pozitívan állnak a kis kapitalizációjú részvényekhez, ahol viszont a részvényszelekció kulcsfontosságú. Európán belül az Egyesült Királyságot részesítik előnyben, ami egyfajta hedge-ként is szolgál a közel-keleti válsággal szemben. Az Egyesült Királyság részvénypiaca defenzív, magas osztalékot kínál, és ellenállóbb az emelkedő energiaárakkal szemben, mint az eurózóna.
A japán piac szintén jó értéket képvisel az Egyesült Államokhoz képest, bár a növekvő infláció bonyolítja a helyzetet azáltal, hogy a japán jegybankot kamatemelésekre kényszeríti, ami erősíti a jent és hatással van a vállalati profitokra is. Viszont ezekkel együtt is a defláció végének és a vállalatirányítási reformoknak már vannak pozitív jelei.
Ha nem a régiókat, hanem az egyes szektorokat nézzük, akkor az Amundi szerint a pénzügyi, a kommunikációs és a közüzemi szektor vonzó. A pénzügyi szektoron belül különösen a bankok tűnnek olcsónak, a kommunikációs szolgáltatókon belül főleg az amerikai cégek magas profit mellett ésszerű értékelés mellett forognak, a közműcégek szintén vonzóak, ráadásul az AI témához való kitettségük az Egyesült Államokban további előnyt jelent (a mesterséges intelligencia fejlesztése, a nagy adatközpontok üzemeltetése rendkívül enerhiaigényes.
Az Amundi szerint számos ágazat profitálhat a gazdasági ciklustól független trendekből is. Az AI továbbra is hosszú távú téma marad, de érdemes óvatosan megközelíteni ezt a területet a legnagyobb vállalatok magas értékelése miatt. Az átmenet várhatóan a szoftverek felé tolódik el. Az ipari szektorban a védelmi cégek profitálhatnak a geopolitikai feszültségekből.
BlackRock
A BlackRock szerint 2025-ben tematikák alapján érdemes befektetni, szerintük 2025-ben az AI és a geopolitika továbbra is kulcsfontosságú témák maradnak, ugyanakkor jelentős változások várhatók az ezeket előrevivő politikákban, demográfiai trendekben és technológiai fejlesztésekben. Az új év közeledtével a befektetőknek érdemes átgondolniuk, milyen kitettségük van ezekkel a témákkal kapcsolatban, és hogyan pozicionálhatják portfóliójukat ezekhez a strukturális trendekhez.
-
A mérsékelt kamatcsökkentések támogathatják a kamatérzékeny eszközöket: A Fed nemrégiben végrehajtott kamatcsökkentései enyhíthetik a nyomást azokra a vállalatokra, amelyek érzékenyek a kamatlábakra, valamint azokra az eszközökre, amelyek nem termelnek készpénzáramot. Ez kedvező hatást gyakorolhat például a biotechnológiai részvényekre, a bitcoinra és az aranyra.
-
Az amerikai fizikai infrastruktúra újjáépítése: Az olyan témák, mint az infrastruktúra, a gyártás és a lakásépítés, kedvezőbb helyzetben lehetnek a választások utáni környezetben, mivel ezek a politika által támogatott és strukturális változások által hajtott szegmensek metszéspontjában helyezkednek el.
-
Az AI fejlesztési szakasza felgyorsul: Az AI-infrastruktúrába történő hatalmas beruházások, valamint az egyre erősebb chipek és AI-modellek alapot adnak a technológia szélesebb körű alkalmazásához.
Goldman Sachs
Az elemzőház alap forgatókönyve támogató a tőkepiacokkal szemben, összességében azonban érdemes két dolgot szem előtt tartani:
- a portfóliók védelme, például opciókon keresztül
- diverzifikáció.
A Goldman szakemberei szerint a fontosabb eszközosztályok mindegyikében pozitív hozamokat lehet elérni 2025-ben:
A globális részvénypiacon közel 11 százalék, a nyersanyagpiacon 10 százalék, a fejlett piaci hosszú kötvényeknél pedig 6 százalék közeli hozam érhető el.
Az amerikai gazdaság tovább növekedhet 2025-ben, ez pedig az amerikai részvénypiac felülteljesítését, az amerikai kötvények alulteljesítését és a dollár erősödését hozhatja.
A kihívást az jelenti, hogy a szélsőséges kockázatok (tail risks) nagyobbak, mint korábban, és az új amerikai kormányzat politikai programja szélesebb körű kimeneteli lehetőségeket teremt. Erre egy széleskörű kereskedelmi háború lehetősége a legnyilvánvalóbb példa, amely alulértékelt kockázatnak tűnik.
Ezért érdemes diverzifikálni a portfóliókat:
- Kötvények: Különösen a nem-amerikai kötvények nyújthatnak védelmet a növekedési kockázatok, például egy esetleges mélyebb kereskedelmi háború hatásait ellen.
- TIPS (inflációvédett kötvények): Bár az amerikai inflációs kockázatok a hozamgörbe rövid végén már jól árazottak, a hosszabb lejáratoknál mérsékeltebbek a várakozások, így a TIPS jó fedezeti eszközként szolgálhat.
- Részvények: Az amerikai részvénykitettség kiterjesztése közepes kapitalizációjú részvényekre vagy egyenlő súlyozású portfóliókra csökkentheti a koncentrációs és értékeltségi kockázatokat.
- Long USD pozíciók: Az amerikai kamatemelkedési és vámkockázatok ellen védelmet nyújthat a dollár longolása.
A Goldman szerint érdemes opciókat használni a szélsőséges makrogazdasági kockázatok elleni védelem érdekében.
- A választások utáni volatilitás csökkenése megkönnyíti az amerikai eszközökre szóló call opciók révén történő kitettség növelését.
- A mélyebb fedezeti védelem (beleértve az európai részvényeket is, amelyek bizonyos kockázatokra érzékenyek) szintén vonzóbb árazású.
- Az amerikai dollár long opciók továbbra is vonzók (különösen az euróval, kanadai dollárral, szingapúri dollárral és dél-koreai wonnal szemben).
Mivel a piac már beárazta az amerikai politikai változások lehetséges hatásainak egy részét, elképzelhető, hogy egyes eszközök profitálhatnak, ha ezek a politikai kockázatok nem valósulnak meg. Ebből a szempontból érdemes megnézni, mi történt 2017-ben, az első Trump-adminisztráció első évében, ugyanis akkor a feltörekvő piaci részvények és devizák jelentősen felülteljesítettek.
JP Morgan
Az elmúlt időszakban a diverzifikáció népszerűtlenebbé vált, ennek pedig az az oka, hogy bizonyos eszközök jelentősen felülteljesítettek: a részvények a kötvényekkel szemben, növekedési részvények az értékalapú részvényekkel szemben, és az amerikai részvénypiacok a nemzetközi piacokkal szemben. Ennek következtében a JP Morgan szerint sok befektető túlzott kitettséggel rendelkezik az elmúlt időszak nyerteseiben, miközben alulsúlyozott a lemaradókban.
Az eszközök teljesítménye a makrogazdasági környezettől függ, amely jelenleg eléggé zavaros képet mutat. A gazdasági növekedés továbbra is erőteljes a fogyasztás és a feszes munkaerőpiac miatt, a maginfláció még mindig alacsony, de az amerikai választások eredménye jelentős politikai változásokat vetít előre, ez volatilitást hozhat a gazdaságban és a tőkepiacokon.
A JP Morgan szerint azonban a volatilitás lehetőségeket is hoz.
Kötvények: A kötvénypiac az elemzőház szerint vonzóbb, mint az elmúlt évtizedekben, viszont sok befektető továbbra is alulsúlyozott. Azoknak a befektetőknek, akik aggódnak a gazdasági kilátásokkal kapcsolatban, érdemes a hosszabb lejáratokat választaniuk a kötvénypiacon.
Részvények: Az elmúlt két évben a fantasztikus hetes részvények erős eredménynövekedése tovább erősítette a növekedési részvények felülteljesítését, így a befektetők alulsúlyozottak a részvénypiac más szegmenseiben. Bár az amerikai részvényportfóliók indexszinten egyenlő kitettséget mutatnak az értékalapú és növekedési részvényekben, az alapok elemzése alapján a JP Morgan szerint 10 százalékponttal nagyobb a kitettségük a növekedési részvényeknél. Az érdeklődés a külföldi piacok iránt stagnál, az amerikai részvényportfóliókban a nemzetközi részvények átlagos allokációja 12 hónapos mélyponton van, mindössze 20%-on, ami körülbelül a fele annak, amit diverzifikáltnak lehet tekinteni.
Ez az alulsúlyozottság a JP Morgan szerint túlzott.
Alternatív eszközök: Itt az árupiacokra, hedge fundokra, reáleszközökre stb. kell gondolni, az elemzőház szerint ezek az eszközök egyre könnyebben hozzáférhetővé válnak a befektetők egyre szélesebb rétegei számára, ahogy a technológia „demokratizálja” az alacsonyabb minimumbefektetések és nagyobb likviditás révén. Éppen ezért a hagyományos 60/40-es részvény/kötvény portfólióstruktúra helyett új keretrendszer alakulhat ki, amely alternatív eszközöket is magában foglal: például egy 50/30/20-as portfólió, ahol a 20%-os alternatív eszközallokáció részben részvényekből és kötvényekből kerül finanszírozásra.
Merrill
Az elemzőház felülsúlyozásra javasolja a globális részvényeket, annak ellenére, hogy vannak negatív tényezők, például a megnövekedett geopolitikai kockázatok vagy az inflációs nyomás. A pozitívumok között kiemelik, hogy a vállalatok profitabilitása magas, a részvénypiaci piacvezetők tábora egyre szélesebb, a lakossági fogyasztás relatíve stabil, a vállalati mérlegek egészségesek, a monetáris politika pedig támogató.
A Merrill szintén felülsúlyozza az amerikai részvényeket is, itt kiemelik, hogy erősek a vállalati mérlegek, vonzó a cégek nyereségnövekedési potenciálja és a fogyasztás is erős. A nagyvállalatok részvényeire is optimisták, szerintük ebben a szegmensben erősek a fundamentumok, jó a szabad pénzáramlás termelés és egészséges az osztalékfizetés. Felülsúlyozzák a kisebb kapitalizációjú vállalatok részvényeit is, figyelembe véve a szilárd gazdasági növekedésre, a szélesedő nyereségciklusra és az alacsonyabb tőkeköltségekre vonatkozó várakozásokat. A Merrill itt arra hívja fel a figyelmet, hogy a kisebb vállalatok részvényei jellemzően felülteljesítenek, miután a Fed elkezdi a kamatcsökkentési ciklusát, és most is ez történik.
Az elmúlt években a technológiai és kommunikációs szektor volt a vezető, de már más szektorokban is javulás tapasztalható a profitabilitásban, ilyen például a pénzügyi, közüzemi, diszkrecionális fogyasztói és egészségügyi szektor. Ahogy a ciklus szélesedik, és a pénzügyi feltételek tovább lazulnak, fontos, hogy a ciklikus, kamatérzékeny és növekedési szektorokban is legyen kitettsége a befektetőknek.
Az egészségügyi szektort továbbra is preferálja a Merrill, mivel jó egyensúlyt nyújt az értékalapú és a növekedési befektetések között, a szektor részvényeiben a befektetők pozicionáltsága relatíve alacsony, a tőkearányos megtérülés vonzó, és ezek a papírok osztaléknövekedést is kínálnak.
A fejlett részvénypiacok belül továbbra is az amerikai részvényeket preferálják, de enyhén felülsúlyozzák Japánt, ahol a Bank of Japan várhatóan fokozatosan hajtja végre a kamatemeléseket, az európai részvényekkel azonban továbbra is óvatosak, tekintettel a költségvetési megszorítások és politikai bizonytalanságok kockázatára.
Összességében diverzifikált megközelítést javasol a Merrill, amelyben egyensúlyban van az érték és a növekedés alapú megközelítés, és stratégiai kitettséget biztosít az AI-hoz és más hosszú távú tematikus trendekhez.
UBS
Kifejezetten erős éveken vagyunk túl, ami a tőkepiaci és a makrogazdasági trendeket illeti, kezdi elemzését a UBS. A 2020-as évek kezdete óta a globális részvénypiacok mintegy 50%-kal emelkedtek, a nominális GDP több mint 30%-kal nőtt, és az amerikai vállalati profitok közel megduplázódtak. Mindez annak ellenére történt, hogy példátlan globális lezárások történtek a Covid-járvány miatt, háborúk robbantak ki Kelet-Európában és a Közel-Keleten, és évtizedek óta nem látott kamatemelésekre került sor és jelentősen emelkedett az infláció.
A kilátásokkal kapcsolatban az elemzőház elsősorban Donald Trump elnökségének lehetséges makrogazdasági és tőkepiaci hatásait emeli ki. A UBS szerint Trump átalakíthatja az amerikai gazdasági és a nemzetközi geopolitikai környezetet, a vámpolitikája nagy hatással lehet a kereskedelemre, csökkentheti az amerikai belső keresletet és növelheti az inflációt, egy vámháború pedig stagflációs forgatókönyvet hozhat. Ugyanakkor a kereskedelmi partnerekkel folytatott tárgyalások vagy a hazai jogi kihívások enyhíthetik ezeknek a lépéseknek a hatásait, míg az adócsökkentések és a dereguláció pozitívabb piaci narratívát támogathatnak.
A UBS alap forgatókönyve alapján az S&P 500 6600 pontig emelkedhet 2025 végére,
amit az amerikai gazdasági növekedés, az alacsonyabb kamatlábak és a mesterséges intelligencia fejlődése hajthat. A célár alapján több mint 10 százalékos felértékelődési potenciál van az amerikai részvénypiacban.
A kínai gazdasági növekedés valószínűleg lassulni fog a UBS szerint, mivel a fiskális ösztönzők várhatóan nem lesznek elegendőek a vámok és strukturális kihívások hatásainak teljes ellensúlyozására. India ezzel szemben továbbra is robusztus növekedést érhet el. Európában a növekedés egyenetlen és visszafogott lesz, de az év során javulhat, mivel a bérnövekedés erős marad, miközben a kamatok csökkennek. Spanyolország, az Egyesült Királyság és Svájc várhatóan jobban teljesít, 1% feletti növekedéssel, míg Németország, Franciaország és Olaszország szerényebb, 1% körüli növekedést érhet el 2025-ben.
A UBS szerint a következő befektetési stratégiát érdemes követni 2025-ben:
- Alacsonyabb kamatokra való pozícionálás: az investment grade kötvények vonzó hozamokat kínálnak.
- Részvények: 2025 további emelkedést hozhat a részvénypiacokon, a UBS szerint az amerikai részvénypiac továbbra is vonzó, és egy ázsiai diverzifikált kitettség hatékony módja lehet a régió potenciális növekedésének kihasználására és a kockázatok kezelésére.
- Innovációk: A mesterséges intelligencia, valamint az energia és erőforrások területei olyan lehetőséget kínálnak, amelyek jelentős és tartós profitnövekedést hozhatnak, hosszú távon kiemelkedő hozamokat biztosítva a befektetőknek.
- Dollár: Az amerikai dollárt rövid távon pozitív hatások, például szűk amerikai munkaerőpiac és vámok, valamint hosszú távú negatív tényezők, például túlértékeltség mozgatják majd, a UBS azt ajánlja, hogy a befektetők a dollár erős időszakait használják ki a dollárkitettségük csökkentésére.
- Arany, fémek: Az alacsonyabb kamatok, a tartós geopolitikai kockázatok és az amerikai államadóssággal kapcsolatos aggodalmak továbbra is támogatják az arany árfolyamát 2025-ben. Hosszú távú lehetőségek rejlenek a rézben és más fémekben is, mivel az energiafejlesztésbe, tárolásba és elektromos közlekedésbe történő beruházások növekednek.
- Ingatlan: A lakó- és kereskedelmi ingatlanbefektetések kilátásai kedvezőek, a korlátozott kínálat és a növekvő kereslet lehetőségeket teremthet például a logisztikai ingatlanoknál, adatközpontoknál és lakóingatlanoknál.
Címlapkép forrása: Kinga Krzeminska via Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ