A Nemzetgazdasági Minisztériumban jelenleg tárgyalások folynak: Lóga Máté államtitkár egyeztet azzal a konzorciummal, amely átvenné a Dunaferr eszközeinek üzemeltetését. Ezek az eszközök jelenleg két felszámolás alatt álló vállalat tulajdonában vannak, amelyek a Dunaferr alapjain jöttek létre.
A Duferco és a Minerfin alkotta konzorcium nemrég küldte el szakembereit a helyszínre, hogy közelebbről is felmérjék a létesítményeket.
Bár a két cég jelentős pénzügyi háttérrel és acélkereskedelmi tapasztalattal rendelkezik, egyelőre nem tervezik biztosan a Liberty tulajdonában lévő Dunarolling és Duna Furnace társaságok megvásárlását.
Ha a konzorcium mégis átveszi az üzemeltetést, havonta 80-100 ezer tonna vasérc érkezhet Dunaújvárosba két ukrán bányából. Optimális esetben a kohó és a hengermű heteken belül újraindulhat, azonban a kokszoló üzem már nem fog működni.
Egy másik potenciális üzemeltető is felmerült, egy cseh fegyverkereskedő cég személyében, de érdeklődésük nem tűnik reálisnak, mivel csak a hengerművet szeretnék üzemeltetni, ami nem felel meg a magyar érdekeknek és a fegyvergyártás követelményeinek sem.
Az állam eddig is jelentős összegeket fordított a Dunaferr támogatására, és ez a jövőben sem lesz másként, különösen az alacsony acélárak miatt. Lóga Máté államtitkár nemrég kijelentette: "A felszámoló dönthet arról, hogy melyik potenciális befektetőnek adja el a cégeket, vagy hogyan adja át hasznosításra a területet, és ezen keresztül hogyan kompenzálhatja a korábbi hitelezőket veszteségeikért."
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a kormány piaci megoldást keres a problémára, de nem tervezi a vasmű megvásárlását. Emlékeztetett arra, hogy az állam az elmúlt időszakban több milliárd forinttal támogatta a vállalatot, és a Bérgarancia Alapon keresztül biztosította a dolgozók fizetését is.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images