Lakossági digitalizációs hatékonyság
Magyarországon a digitális infrastruktúra fejlettsége az EU élmezőnyében van, de ennek kihasználtsága a vizsgált területeken még javítható
– fogalmaz a jelentés. Magyarország 2023-ban a 6 legjobb hálózatminőséggel rendelkezett az EU-n belül. Az egyik sokat emlegetett mutató, amiben kifejezetten élen járunk, hogy a háztartások 37 százaléka használ legalább 1 gigabit sávszélességű internethozzáférést. Ezzel az aránnyal az EU-s ranglistán a második helyen állunk.
Ám a lakossági készségek hatékony alkalmazásánál már nem ilyen rózsás a helyzet: az ezt leíró mutató ugyan nőtt az előző évekhez képest, de ezzel is csak a 21. helyen állunk az uniós ranglistán.
A magyar mutató 2023-ban az EU átlaghoz képest 88 százalék, míg az első öt EU ország (Finnország, Írország, Hollandia, Észtország és Belgium) átlagához képest pedig 68 százalék volt. A hatékonysági mutató számlálójában a felhasználók IT ismeretei („digitális humán tőke”) áll, amely tekintetében hazánk 2023-ban 48 ponttal a 16 helyen végzett az EU-s országok között (az EU átlaga 48,3 pont).
Vállalati digitalizációs termelékenység
A digitális technológiák vállalati hatékonysága Magyarországon szerencsére nagyot ugrott:
2020-hoz képest öt helyezéssel előrébb, a 21. helyen végeztünk 2023-ban.
Miközben az infrastruktúra is javult, a digitális technológiák integrálásában nagyobbat tudtak fejlődni a cégek. A vállalati digitális technológia használat index összes alindexében előrelépés figyelhető meg:
- a kkv digitális technológia intenzitása,
- a kkv e-kereskedelem,
- valamint a fejlett digitális technológiák, mint például a felhőalapú szolgáltatások és az e-számlázás elterjedtsége is nőtt.
A kevésbé kellemes hír, hogy a magyar kkv-k 47 százaléka a gyorsabb ütemű fejlődés ellenére továbbra is nagyon alacsony digitális intenzitású, azaz csak minimális digitális technológiával rendelkezett.
Az e-kereskedelemben a hazai kkv-k EU-s átlag felett teljesítenek. Azon kkv-k aránya, ahol legalább az árbevétel 1 százaléka származik e-kereskedelemből, 2020-at követően gyorsabb ütemben növekedett.
A digitalizáció egyik kulcsfontosságú technológiája a felhő, ebben szintén ugrás látható:
2020-ról 2023-ra Magyarországon 25 százalékról 45 százalékra nőtt a felhőalapú szolgáltatásokat használó vállalatok aránya.
Probléma, hogy a hazai digitális szakemberek hatékonysága alacsony az EU-s országok között. 2022-ben a magyar kkv-k 29 százaléka foglalkoztatott IKT szakembert, illetve a nagyvállalatok 88 százaléka. Ám a magyar cégek az alkalmazott szakemberek számához képest folyamataikat tekintve kevéssé digitalizáltak E tekintetben a hatékonysági mutató 2023-ban az EU-átlaghoz képest 58 és a TOP5 országokhoz képest 39 százalék volt.
Az EU-s ranglistán Magyarország ebben a mutatóban az utolsó, 27. helyen végez.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images