A francia hírlapnak sikerült megszereznie az Európai Tanács Főtitkárságának dokumentumát, amelyet december 16-án kívánnak bemutatni az uniós energiaügyi bizottság tagállami delegációinak.
A jelentés fő célja, hogy megnyugtassa a huszonhét ország energiaügyi minisztereit arról, hogy az idei télen nincs ellátásbiztonsági kockázat és kijelenti, hogy a felmerülő kérdéseket előzetesen már kezelte az unió.
Az Európai Unió felkészült a lehetséges forgatókönyvekre, különösen az orosz földgázimport teljes leállítására.
- olvasható a dokumentumban.
Ugyanakkor azt írja, „az önkéntes keresletcsökkentés elengedhetetlen lesz ezen a télen is, különösen a rendkívül hideg időszakokban, amikor a cseppfolyósított földgáz korlátozottan áll majd rendelkezésre” - utalva arra, hogy továbbra is nagy verseny folyik az LNG piacon.
A dokumentumból kiderül, hogy az ukrajnai tranzit megszűnése esetén a kieső 14 milliárd köbméter orosz gázt alternatív útvonalon pótolni lehet és nem fog ellátási zavart okozni. Ez köszönhető egyrészt annak, hogy a tárolók 95%-os töltöttségi szinten kezdték meg az idei téli fűtési szezont és mindeközben az EU 18%-kal csökkentette a gázfogyasztását a válság előtti szintekhez képest.
A jelentés említést tesz a gyorsan fogyó eltárolt gázkészletekről is:
2024. december 1-jén a tárolók töltöttsége már 10% ponttal kevesebb, 85% volt, de ez továbbra is magasabb a 2016-2021 közötti időszak 81%-os átlagánál.
A tárolási szintek a tél végére várhatóan 30–50% között alakulnak majd, ami elegendő lesz ahhoz, hogy az EU elérje a következő évre kitűzött 90%-os feltöltési célját. Ez az érték nagyjából megegyezik a magyarországi várt töltöttségi szintekkel is (a fogyasztási adatokat vizsgálva), ami mindenképp megnyugtató annak ellenére, hogy az idei évben hazánkban is rendkívül gyorsan apad az eltárolt gáz mennyisége.
A dokumentum összességében azt mondja, hogy az EU jól felkészült a 2024/2025-ös tél kihívásaira és figyelmet fordít olyan érzékeny területekre is, mint a kevésbé kapcsolódó régiók energiaellátása, valamint Ukrajna és Moldova energetikai helyzetére. Az olaj- és gázellátás stabilitása biztosított, de a geopolitikai kockázatok továbbra is fennállnak.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images