A balközép kormány által bejelentett intézkedés szerint azok a jelentős közösségi média platformok és keresőmotorok kerülnének a szabályozás hatálya alá, amelyek ausztráliai bevétele meghaladja a 250 millió dollárt. Stephen Jones pénzügyminiszter-helyettes szerint a kezdeményezés
pénzügyi ösztönzőt teremt a digitális platformok és az ausztrál hírmédia-vállalkozások közötti megállapodás megkötésére.
A technológiai vállalatok azonban ellenkezésüket fejezték ki a tervvel kapcsolatban. A Meta szóvivője kijelentette:
A javaslat nem veszi figyelembe a platformjaink működésének realitásait, nevezetesen azt, hogy a legtöbb ember nem a hírekért jön a platformjainkra, és hogy a lapkiadók önként hozzák a platformjainkra való tartalmat, mert ebből értéket kapnak.
Az új szabályozás része annak a szélesebb körű törekvésnek, amellyel Ausztrália igyekszik szigorítani a főként amerikai székhelyű technológiai óriásokkal szembeni fellépést. A kormány nemrégiben tiltotta ki a 16 év alatti gyermekeket a közösségi médiából, és tervezi a csalások elleni fellépés szigorítását is.
A javaslat szerint a Google, a ByteDance (TikTok) és a Meta különböző platformjai tartoznának a szabályozás hatálya alá, míg az X (korábban Twitter) nem.
Ausztrália már 2021-ben törvényt hozott arról, hogy a technológiai óriások fizessenek a médiavállalatoknak a tartalmakért. Ennek hatására a Meta rövid időre blokkolta a hírek megosztását, de később megállapodott több ausztrál médiavállalattal. A vállalat azonban nemrég bejelentette, hogy 2024 után nem újítja meg ezeket a megállapodásokat.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images