Orbán Gábor szerint 2025 nem lesz könnyű év a Richter számára, mivel a koronavírus világjárvány alatt kezdődött és az ukrajnai háború alatt súlyosbodó ellátási lánc zavarok továbbra is fennállnak.
Az ellátási lánc kezelése valószínűleg még nehezebb, mint 5 évvel ezelőtt volt, ami megnehezíti a betegek kiszolgálását. Azt is látjuk, hogy a globális hiányok is gyakoribbak
- mondta a cégvezető.
A Richter kulcsterméke, a Vraylar (cariprazine) bevételei 2023-ban 35,4 százalékkal 2,76 milliárd dollárra nőttek a társaság amerikai partnerénél, az AbbVie-nél. Az idei harmadik negyedéves eredményjelentését követően azonban az AbbVie lefelé módosította a Vraylar 2024-es forgalmi előrejelzését a korábban várt 3,4 milliárd dollárról 3,3 milliárd dollár körülire. A Vraylarból származó jogdíjbevétel a harmadik negyedévben 18 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest - közölte a Richter.
Egy olyan termék esetében, amely több mint 8 éve van a piacon, csoda, hogy ilyen hosszú ideig a leggyorsabban növekvő antipszichotikum tudott lenni az Egyesült Államokban
- mondta Orbán Gábor, hozzátéve, hogy jellemző, hogy a növekedés lassul egy gyógyszer életciklusának ebben a szakaszában.
A cariprazine szabadalmi oltalmának 2030-ban történő megszűnése jelenti a legnagyobb stratégiai kihívást a Richter számára, de Orbán Gábor szerint a cég jól felkészült arra, hogy ezt a sokkot enyhítse. A Richter másik három üzletága - a nőgyógyászat, a biotechnológia és a generikus gyógyszerek - mindegyike kétszámjegyű növekedést mutatott az idei év első három negyedévében. A vállalat jövőre további felvásárlások lehetőségéről is beszélt, miután 2024-ben négy nagyobb üzletet kötöttek – tudósít a Reuters.
Az oroszországi tevékenységgel kapcsolatban Orbán Gábor elmondta, hogy vannak nehézségek. A gyógyszeripart nem sújtották a szankciók, de az oroszországi üzemek ellátása alkatrészekkel például nehezebbé vált a más területeket érintő szankciók miatt.
A Richter a 2023-as eredménye után részvényenként 432 forint osztalékot fizetett, mintegy 20 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.
A kifizetések ilyen ütemű növekedése biztosan nem tartható fenn
- mondta Orbán Gábor, hozzátéve, hogy
a cél az, hogy legalább a 2023-as osztalékfizetés szintjét tartsák.
A Richter árfolyama 1 százalékos pluszban áll a mai kereskedésben.
Címlapkép forrása: Shutterstock