A főváros lakói jövőre jelentős változásokra számíthatnak a lomtalanítás terén, amennyiben megvalósul a Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU) új koncepciója. A Szabad Európa információi szerint
2025-től a jelenlegi házhoz menő rendszert felváltaná egy központosított gyűjtőpontos megoldás, ami komoly felháborodást váltott ki a kerületi vezetők körében, pártállástól függetlenül.
Az új tervezet szerint a budapestiek többé nem helyezhetnék ki lomjaikat saját lakóhelyük elé, hanem kerületenként csupán néhány kijelölt helyszínen, évente pár napon át lenne lehetőség a feleslegessé vált tárgyak leadására. Ez a változtatás jelentős kényelmetlenséget okozna a lakosságnak, különösen az időseknek és a mozgásukban korlátozottaknak.
A Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) egyik munkatársa szerint nincs valós indok a jelenlegi rendszer megváltoztatására. "Az FKF-nek nem okozott gondot a lomtalanítás megszervezése és lebonyolítása, van hozzá elegendő kapacitásunk," nyilatkozta. Hozzátette, hogy bár az új rendszer valóban olcsóbb lehet, ennek oka főként az lenne, hogy kevesebb hulladékot kellene elszállítani, mivel sokan nem tudnák megoldani a lomok eljuttatását a gyűjtőpontokra.
A kerületi polgármesterek egyhangúlag ellenezik a tervezett változtatást. Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere szerint az új elképzelés "rossz és átgondolatlan". László Imre, Újbuda vezetője attól tart, hogy "drasztikusan meg fog növekedni a lomok illegális kihelyezése". Hasonló aggályokat fogalmazott meg Őrsi Gergely, a II. kerület polgármestere is, aki alternatív megoldásokat javasolt, mint például a konténeres vagy a házhoz menő lomtalanítás bizonyos területeken.
Vitézy Dávid, a Fővárosi Közgyűlés Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottságának elnöke hangsúlyozta:
Csak akkor lehet a lomtalanítás mai, bevált rendszerén változtatni, ha a szükséges társadalmi egyeztetések megtörténtek, és ezek alapján az intézkedés a budapestiek nagy többségének támogatását élvezi – ezt nem látjuk jelenleg biztosítottnak.
A lomtalanítás átalakítása része annak a nagyobb változásnak, amely 2023 júliusában kezdődött, amikor a MOHU átvette a hulladékgazdálkodás koordinálását Magyarországon. A 35 évre szóló koncessziós szerződés értelmében a cég felelős a kommunális és intézményi hulladék kezeléséért, beleértve a nemrég bevezetett betétdíjas italospalack-visszaváltási rendszert is.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images