Négy komoly problémát okoz Magyarországnak a Gazprombank szankciója, de háromnál látszik a megoldás
Üzlet

Négy komoly problémát okoz Magyarországnak a Gazprombank szankciója, de háromnál látszik a megoldás

Portfolio
Kedden délelőtt tartották meg Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter éves meghallgatását a parlament gazdasági bizottságában. A másfél órás meghallgatás során a minisztert több témában is kérdezték, például az orosz földgázszerződésekről, a Paks II. beruházásról, valamint a Gazprombankra kivetett amerikai szankciók hatásairól.

Tordai Bence képviselő rámutatott, hogy a 2021-ben megkötött gázbeszerzési megállapodás keretében az eredetileg napi 12,3 millió köbméteres orosz földgázmennyiség mára körülbelül 11 millió köbméterrel, az az összmennyiségében közel a duplájára nőtt.

Szijjártó Péter ehhez kapcsolódóan kiemelte, hogy Magyarország tárgyalásokat folytat Katarral 2027 utáni gázbeszerzésekről, azonban hazánkba a cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítása csak a délkelet-európai gázvezetékrendszeren keresztül valósulhat meg, amelynek kapacitása jelenleg nem elegendő az orosz gáz teljes körű helyettesítésére.

A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a gázválsággal leginkább sújtott kelet-közép-európai országok már korábban pénzügyi támogatást kértek az Európai Bizottságtól az új gázbeszerzési útvonalak infrastruktúrájának fejlesztéséhez. A válasz szerint azonban ilyen fejlesztésekre nem biztosítanak forrást, mivel a fosszilis energiahordozók, így a földgáz is, rövidesen kivezetésre kerülnek az EU energiapolitikájából.

A Gazprombankra kivetett amerikai szankciók kapcsán Szijjártó elmondta, hogy a tiltás Magyarországon négy területet érint:

  • a bolgár tranzitot
  • a földgázbeszerzést
  • a nukleáris fűtőanyag ellátását
  • valamint a Paks II. projektet

A miniszter nem rég Moszkvában tárgyalt Alexander Novak energetikáért felelős miniszterelnök-helyettessel és a nagy orosz energia cégek vezetőivel.

A négy ügyből három esetben már sikerült jogi megoldásokat találni, míg a negyedik esetben két alternatív megoldási javaslatot vizsgálnak.

A Paks II. projekt kapcsán Szijjártó kiemelte, hogy a növekvő hazai villamosenergia-igény indokolja az új atomerőművi blokkok építését, ami erős villamosenergia-termelési bázist nyújt. A beruházás 3,5 milliárd köbméter földgázt, illetve évente 17 millió tonna szén-dioxidot vált majd ki. A projekt szerződésének módosításáról elmondta, hogy az ilyen nagy volumenű beruházásoknál, ahol a megvalósítás évtizedes távlatokban mérhető, ott szükséges a szerződések rugalmas kezelése. A Paks II. szerződését eddig összesen hatszor módosították, és az Európai Bizottság minden alkalommal jóváhagyta a változtatásokat.

Kasza Elliott-tal

AT&T - elemzés

Három hónapja írtam róla, akkor abban reménykedtem, hogy menni fog fölfelé 28 dollárig. Ment is, na nem addig, és nem túl meredeken, de ma csinált egy +4%-os napot. Ránéztem a honlapjukra, ma

Holdblog

Zsiday Viktor: Mekkora kamat kell??

A gazdasági csúcsminiszter szereti hangoztatni, hogy alacsonyabb kamatszint kell Magyarországon, mert akkor nagyobb lesz a növekedés. Eközben azt is el szokták mondani a kormány tisztvise

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megjött a GDP-adat: így került recesszióba Magyarország

Vezető modellező – Piaci kockázat

Vezető modellező – Piaci kockázat
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Ez is érdekelhet
export-ukrajna-oroszorszag-haboru