A 4iG-nál zajló transzformációs program eredményeként jövő június végével létrejön egy telekommunikációs kereskedelmi és egy infrastruktúra vállalat, ez lesz a program végeredménye. A folyamat hatása látszik a számokon már most, de a szinergiahatások ezután fognak keletkezni – mondta el Fekete Péter, a 4iG Csoport vezérigazgatója. A transzformációs program fontos eleme, hogy januártól jön az új márkanév, a One, ami a teljes telekommunikációs kereskedelmi brand lesz, a többi márkanév, mint a Vodafone és Digi kivezetésre kerül. Sokszor hallgatja a vállalat, hogy vásárolni jól tud, de vajon tud-e működtetni is? A számokból az látszik, hogy tudunk – tette hozzá a cégvezér az albán tevékenységet példaként hozva.
A nemrégiben bejelentett műholdprogrammal kapcsolatban Fekete Péter elmondta, hogy kommunikációs szolgáltatásokat is szeretne nyújtani a 4iG a földmegfigyelési szolgáltatások mellett, az első azok számára fontos, akiknek nem érhető el vezetékes szolgáltatás. A növekedést nagyrészt a telekommunikáció hozta a lezárt negyedévben, a bevétel több mint 80 százalékát adta, az űripart most építi fel a 4iG, de a következő 5-10 évben jelentős szeletet hasíthat ki a bevételből.
Ami a regionális terveket illeti, Észak-Macedóniában szeretne növekedni a 4iG, figyelemmel követik az akvizíciós lehetőségeket. Nyugat-Balkán növekedési cél, organikusan nehéz felépíteni a telekommunikációs szolgáltatásokat, így a vásárlás marad lehetőségként. Albániában a számok erőteljesek árbevétel és EBITDA tekintetében is, Montenegróban erős a verseny, de jól állják a harcot a többiekkel – mondta el a vezérigazgató.
Az adózott eredményt mínuszba húzó vételár-allokációs hatással kapcsolatban Fekete Péter elmondta, hogy ha megvásárolnak egy társaságot, annak felértékelik az eszközeit és a kötelezettségeit. Külső szereplő, auditor értékeli ezeket az eszközöket és erre minden évben amortizációt számol el a 4iG. A Vodafone esetében például azért is van különbség, mivel a magyar cég számviteli sztenderdek szerint könyvelt, az anyavállalat pedig IFRS szerint.
A telekommunikációs vállalatok jellemzően EBITDA és EBITDA AL-ben mérik az eredményt, ezt érdemes figyelni.
Az idei évre 200 milliárd forint feletti EBITDA várható,
ha az idei első kilenc hónap 184 milliárd forintos eredményéhez hozzáadjuk a tavalyi negyedik negyedévi EBITDA-t – mondta el Fekete Péter. A negyedik negyedév jellemzően erős a negyedév, leginkább az IT-ban, de lesznek költségek a rebradinggel és a transzformációs programmal kapcsolatban – tette hozzá.
A menedzsment bízik benne, hogy a 2025-es számokkal meg tudja majd az idei számokat fejelni, és működnek a szinergiák.
Az IT szegmens bevétele és eredménye nagyot nőtt a harmadik negyedévben, az iparágban nem egyszerű a makrogazdasági környezet, de „megtaláljuk azokat a réspiacokat, ahol jól tudunk teljesíteni” – mondta Fekete Péter.
Az egyes leányvállalatok közül a Vodafone-Digi-Invitech között elkezdtek jelentkezni a szinergiák. Az informatikai háttér most alakult ki, de az ügyfeleket el tudják érni egyesített csomagokkal. Az Antenna Hungáriánál csökkent az árbevétel, itt egy tevékenységet megszüntetett a cég, a rendezvényszervezést.
Az eladósodottsággal kapcsolatban Fekete Péter elmondta, hogy a hitelek törlesztési profilja szerint 2026-ig nincs törlesztési kötelezettség, fókuszálhat a növekedésre a növekedésre a cég. A 4iG szeretne megjelenni a nemzetközi kötvénypiacon, most egyelőre csak a Scope végzi a minősítést, de szeretne beszélgetni a három nagy hitelminősítővel (Moody’s, Fitch, S&P) is, ők kellenek ahhoz, hogy finanszírozást tudjanak bevonni a nemzetközi piacokon. A nettó hitelállomány/EBITDA-t tartja szem előtt a társaság, ha hitelből tud növekedni a vállalat, az egy egészséges út, ameddig fenntartható az eladósodottság. A jelenlegi 4-szeres körüli érték a távközlési szektorban jónak számít - mondta Fekete Péter.
A készpénztermelő képesség folyamatosan javul, a harmadik negyedévben részben a működésből származó tételeknek, részben egyszeri tételeknek köszönhetően ugrott meg a készpénzállomány, ami már 100 milliárd forint felett van. Lezárultak az akvizíciók, most a capex oldalon kell költeni az infrastruktúrára – mondta el Fekete Péter.
A 4iG árfolyama ma 0,6 százalékos pluszban áll, amivel kissé felülteljesítő a magyar tőzsdén.