A CIG Pannónia a tavalyi évtől az IFRS 17 számviteli sztenderdjei szerint jelent a korábbi IFRS 4 helyett. Ahogy tavaly májusban megpróbáltuk elmagyarázni, egészen a biztosítási szerződések szintjéig módosult, mi számít bevételnek, költségnek, eredménynek, és a kínált szerződéstípusokat az alábbi értékelési módszertanokba sorolják az egyes szegmenseknek megfelelően, de erre még visszatérünk.
A biztosító díjbevételei 27%-kal, vagyis több mint 8,6 milliárd forinttal 40,275 milliárd forintra emelkedtek az év első kilenc hónapjában. Érdekes módon most sem az alacsonyabb bázisról induló vagyon- és felelősségbiztosítási díjbevételek emelkedtek nagyobb mértékben:
- az életbiztosító díjai 28%-kal,
- az EMABIT díjbevétele 25%-kal
kerültek feljebb 2023 első kilenc hónapjához képest.
A piaci átlagot messze meghaladó díjbevétel-emelkedést mutató képet árnyalja, hogy a 8,6 milliárdos emelkedésből 3,5 milliárd forint az egyszeri díjas unit-linked termékekből származott, aminek alig több mint harmadát tette ki a rendszeres díjas unit-linked termékek díjbevétel-emelkedése. Utóbbinál magasabb, 1,7 milliárdos növekedést mutattak fel a vállalati vagyonbiztosítások, míg a csoportos baleset- és, egészségbiztosítási termékek 1,2 milliárd forinttal bővültek.
Az értékesítés növekedéséből mindegyik csatorna kivette részét, önmagához képest ezúttal is a banki csatorna nőtt a legnagyobb, 50%-os mértékben. A független csatorna 13%-kal, az alternatív csatorna 26%-kal növelte éves szinten az általuk értékesített szerződésállományból származó díjbevételt.
Ami a biztosítócsoport eredményét illeti:
- a számviteli konszolidált adózott eredmény 2024 első három negyedévében 3,069 milliárd forint lett, ami 1,117 milliárd forinttal haladja meg az egy évvel korábbit, ugyanakkor
- ezt érdemes megtisztítani a tavalyi IFRS-átállás 475 millió forintos negatív hatásától és a tavalyi első három negyedévi 502, illetve az idei első három negyedévi 637 millió forintos extraprofitadó hatásától,
- ezeket figyelembe véve az egyszeri tételektől megtisztított, korrigált eredmény 2,929 milliárd forintról növekedett 3,706 milliárd forintra,
- az eredményjavuláshoz a biztosítástechnikai eredmény 9%-os, vagyis 192 millió forintos emelkedése mellett a magas hozamkörnyezet adta lehetőségek kihasználásával vásárolt befektetéseken keletkező hozam 196 millió forinttal járult hozzá.
A cikkünk elején említett értékelési módszertanok szerint vizsgálva az eredmény változását az alábbit látjuk:
- az életbiztosítási szegmensben összesen 184 millió forinttal csökkent a biztosítástechnikai eredmény a megtakarítási termékek pozitív teljesítményének és a csoportos termékek kárhányadának a növekedésének eredőjeként,
- a nem-életbiztosítási szegmensben viszont összesen 242 millió forinttal nőtt a biztosítástechnikai eredmény, miután a jellemzően rövidtávú szerződéseknél (PAA értékelés módszer) a flotta casco szerződések eredményjavulása igen jelentős volt az összehasonlító periódushoz képest, a GMM módszertannal értékelt szerződésállomány eredménycsökkenését eközben elsősorban a csoportos hitelfedezeti biztosítások romló nyeresége okozza, melyet tovább csökkent az olasz kezesi termék vesztesége.
Termék-, pontosabban portfóliócsoportonként a legnagyobb eredményjavulás a gépjármű-biztosítási terméknél látható (+835 millió Ft), aminek oka elsősorban a kárhányad csökkenése volt, ezt a biztosítási portfóliótisztítása, a díjak kárköltség-növekedéssel arányos változtatása segítette. A biztosítási adó jogszabályi változása szintén az eredményjavulás irányába hatott.
A legnagyobb eredményromlás (-633 millió Ft) pedig a csoportos élet, baleset- és egészségbiztosítási termékeknél következett be: a csoportos szolgáltatásfinanszírozó biztosítás portfólió kárhányada romlott, emiatt veszteség komponenst is képzett a biztosító. A társaság már az első negyedévben megtette a szükséges lépéseket a termékcsoport profitabilitásának helyreállítása érdekében az új szerződések esetében.
Három hónappal ezelőtt azt írtuk, hogy egy 3-4 milliárd forint közötti számviteli és 4-5 milliárd forint közötti korrigált eredménnyel elégedettek lehetnek a befektetők az év végére a CIG Pannóniánál, ezt teljesíteni látszik a társaság az első három negyedév számai alapján. A biztosító részvényárfolyama a fokozatosan erősödő teljesítménynek is köszönhetően idén már 26%-os emelkedést mutat.
Címlapkép forrása: Portfolio
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ