A Torstar, a Postmedia, a The Globe and Mail, a Canadian Press és a CBC/Radio-Canada közös nyilatkozatban fejtette ki álláspontját. Eszerint az OpenAI
jelentős mennyiségű tartalmat használt fel termékei fejlesztéséhez anélkül, hogy erre engedélyt kért volna a jogtulajdonosokat.
Az újságírás közérdek. Az OpenAI mások szellemi tulajdonát, cikkeit használja fel saját kereskedelmi hasznára, ez illegális
- fogalmaztak a médiacégek képviselői.
Az ontariói felsőbb bírósághoz benyújtott 84 oldalas keresetlevélben az öt kanadai vállalat kártérítést követel, valamint állandó tiltó végzést kér, amely megakadályozná az OpenAI-t abban, hogy engedély nélkül használja fel anyagaikat.
A beadványban kifejtik:
Az OpenAI ahelyett, hogy megpróbálta volna jogszerűen megszerezni az információkat, azt választotta, hogy szemtelenül eltulajdonítja a médiavállalatok értékes szellemi tulajdonát, és azt saját felhasználásra, beleértve a kereskedelmi felhasználást is, hozzájárulás és ellenszolgáltatás nélkül átalakítja.
Az OpenAI válaszában hangsúlyozta, hogy modelljeit nyilvánosan elérhető adatokon képezték ki, a tisztességes felhasználás és a kapcsolódó nemzetközi szerzői jogi elvek alapján.
Érdemes megjegyezni, hogy korábban egy New York-i szövetségi bíró elutasította az OpenAI ellen indított pert, amelyben a Raw Story és az AlterNet hírportálok cikkeivel való visszaéléssel vádolták a vállalatot.
A jogi csatározás nem korlátozódik kizárólag az OpenAI-ra. Ebben a hónapban Elon Musk kiterjesztette az OpenAI elleni perét a Microsoftra is, azzal vádolva a két vállalatot, hogy jogellenesen próbálják monopolizálni a generatív mesterséges intelligencia piacát és kiszorítani a versenytársakat.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images