Az autóipar általános visszaesése minden szegmensben éreztette hatását 2024 harmadik negyedévében. A Rába csoport értékesítése jelentősen csökkent, különösen a mezőgazdasági piacon, ahol a kereslet drasztikusan visszaesett.
A vállalat nem számít arra, hogy ez a trend rövid távon megfordulna.
A Rába csoport által harmadik negyedéves árbevétel 11,7 milliárd forintot ért el a tárgyidőszakban, mely 4,2 milliárd forintos, 26,4 százalékos elmaradást jelent az egy évvel korábban elért árbevételhez képest.
A vállalat minden üzletága forgalomcsökkenést szenvedett el: a Futómű üzletág 27,2%-os, a Hajtómű üzletág 47,8%-os, a Járműalkatrész üzletág 18,1%-os, a Jármű üzletág pedig 34,7%-os visszaesést könyvelt el.
A gyártási költségek továbbra is magasak maradtak. Az acél és energia beszerzési árak az energiaválság előtti szintek felett stabilizálódtak, míg a növekvő bérköltségek is nyomást gyakorolnak a versenyképességre.
A bruttó eredmény a harmadik negyedévben 1,8 milliárd forintra csökkent, bár az árbevétel-arányos bruttó fedezet enyhén javult.
A vállalat igyekszik ellensúlyozni a negatív hatásokat. A vezérigazgató szerint:
Jelentős erőfeszítéseket teszünk, hogy ezen negatív hatásokat mind a beszerzési, mind az értékesítési oldalon kezeljük, profitcsökkentő hatását semlegesítsük.
A negyedéves és éves szinten is jelentős, 20 százalékot meghaladó vevői igény csökkenés egyértelmű nyomot hagyott a profitabilitáson. A harmadik negyedévben azonban sikerült valamelyest kompenzálni az előző negyedévekben tapasztalt visszaesést, hiszen az EBITDA 90,3 százalékkal 1,4 milliárd forintra ugrott.
Ezzel párhuzamosan az üzemi eredmény hétszeresére, 833,7 millió forintra nőtt.
Ha viszont szegmensekre bontjuk az üzemi eredmény alakulását, akkor jóval árnyaltabb képet kapunk.
A Futómű üzletág üzemi eredménye ugyan a tavalyi harmadik negyedéves -62 millió forintról 312 millió forintra javult, azonban az Alkatrész, a Jármű, és a Rekard üzemi eredménye is visszaesett, az említett négy leányvállalat 103 millió forint üzemi eredményt termelt.
A teljes üzemi eredmény bázishoz képesti jelentős növekedést az egyéb szegmens okozta, amely 760 millió forintos üzemi eredményt ért el. A tárgyidőszaki egyéb tevékenység eredménye tartalmaz ingatlan értékesítésből származó bevételt, valamint tárgyi eszköz értékesítésből származó bevételt.
Az elmúlt negyedévekben tapasztalt veszteségeket követően a Rába 480 millió forintos adózott eredményt könyvelt el a harmadik negyedévben, elsősorban a fenti hatások miatt.
A Rába pénzügyi helyzete stabil maradt, bár a nettó hitelállomány 2,7 milliárd forinttal 16,6 milliárd forintra nőtt. A saját tőke állománya enyhén csökkent.
A vállalat 2024 második negyedévének elején új vállalatirányítási rendszerre tért át, ami segítheti a hatékonyabb működést a nehéz piaci körülmények között.
A vállalat közleményében kiemelték, hogy a Rába török partnerével való együttműködése eredményeképp már létrejött egy vegyesvállalat, most pedig a nemzetközi kapcsolatokat erősítendő stratégiai lépéseket tett a kínai piac irányába. A Rába a jövőbeli együttműködés megvizsgálására és közös fejlesztésekre irányuló szándéknyilatkozatot írt alá a kínai Shaanxi HanDe Axle Co.-val, Kína egyik vezető futóműgyártójával.
A kínai piac irányába tett lépéseink egy új korszak kezdetét jelenthetik, míg a hazai és nemzetközi partnereink minőségi kiszolgálása továbbra is prioritást élvez. A jelenlegi piaci helyzet nem csupán alkalmazkodást, hanem proaktív megoldásokat is igényel. A hatékonyság növelésére, a technológiai újításokra és az új piacok meghódítására irányuló törekvéseink mind azt a célt szolgálják, hogy a Rába meghatározó szereplő maradjon a hazai és nemzetközi járműiparban
- mondta Hetzmann Béla, a Rába elnök-vezérigazgatója.
Címlapkép forrása: Portfolio
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ