A Volkswagen lépése nem egyedülálló, több vezető részvényes visszavágta, vagy felülvizsgálta a Northvoltban lévő befektetésének értékét. Ennek hátterében az áll, hogy a Northvolt folyamatosan elmarad termelési céljaitól, és az elektromos járművek iránti kereslet várt európai fellendülése sem következett be.
A német autógyártó óriás 2023 végén még könyv szerinti értéken 693 millió euróra értékelte a Northvolt-részesedését, ami már akkor is közel negyedével alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál.
Az értékcsökkenés 2024-ben tovább folytatódott, bár pontos adatok nem állnak rendelkezésre.
A Volkswagen nem kívánt nyilatkozni a leírásokról, és arról sem, hogy a Northvolt bejelentése milyen hatással lesz a vállalatra.
A Northvolt második legnagyobb részvényese, a Goldman Sachs által kezelt alapok szintén drasztikus lépésre szánták el magukat. A Financial Times beszámolója szerint az év végéig nullára írják le 900 millió dolláros részesedésüket a svéd cégben.
Az AMF svéd nyugdíjalap, amely szintén jelentős Northvolt-részvényes, nem közölt részleteket saját részesedésének értékéről, de elismerte a cég értékének jelentős csökkenését. Az AMF szóvivője így nyilatkozott:
Amint az mindenki számára nyilvánvaló, a Northvolt értéke az egy évvel ezelőttihez képest jelentősen alacsonyabb.
A nyugdíjalap az évek során összesen 1,95 milliárd svéd koronát fektetett be a Northvoltba. Az AMF közlése szerint rendszeresen felülvizsgálják és kiigazítják tőzsdén nem jegyzett részesedéseik értékét, de a Northvolt esetében nem adtak meg konkrét számokat.
Címlapkép forrása: © 2024 SOPA Images via Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ