Mennyire jó most az egészségügybe fektetni?
Üzlet

Mennyire jó most az egészségügybe fektetni?

Portfolio
Az egészségügy fundamentumai továbbra is stabilak, így a befektetőknek változatlanul javasolt előnyben részesíteni az egészségügyi eszközök, a menedzselt ellátás és az orvostechnológia alszektorokat, ezek közép- és hosszú távon a biofarma-területnél jobban teljesítenek majd. Az ágazat általános vonzereje ellenére a Fidelity szakértői úgy vélik, hogy a befektetések során igen szelektívnek kell lennünk, és a jövőben érdemes az olyan jó minőségű vállalkozások felkutatására törekedni, amelyek hosszú távon a legjobb helyzetben lesznek ahhoz, hogy kiemelkedő hozamot érjenek el.

A jelenlegi makrokörnyezetet tekintve nem meglepő, hogy a befektetők körében felértékelődik az egészségügy, mint befektetési lehetőség válságállósága. A Fidelity szakértői szerint bár az erőteljes gazdasági lassulás forgatókönyve elkerülhetőnek tűnik, még mindig jelentős mértékű bizonytalanság övezi azt.

Mivel a Fed egyértelműen kamatcsökkentő üzemmódban van, érdemes elgondolkodni azon, hogy hogyan teljesítene az egészségügy ebben a környezetben - jegyzik meg az alapkezelőnél.

A Goldman Sachs elemzést készített az egészségügyi ágazatnak a korábbi Fed-kamatcsökkentések utáni teljesítményéről. Az ágazat az első Fed-kamatcsökkentést követő első három hónapban átlagosan jellemzően felülmúlta az S&P 500-at, majd ezt követően elmaradt attól (lásd az alábbi medián-adatokat). Mivel azonban egyre valószínűbb, hogy meg fog valósulni az a forgatókönyv, amikor a gazdaság lassulása mérsékeltebb lesz, érdemes megvizsgálni az olyan „normalizálódási” epizódokat is, mint amilyenre 1995-ben volt példa, amikor a kamatok kb. 6%-ról kezdtek csökkenni, és amikor az ágazat a következő 3 és 6 hónapban egyaránt jelentősen felülmúlta a teljes S&P 500-as indexet.

Amikor a gazdaságnak sikerül elkerülnie a recessziót, az egészségügy a Fed kamatcsökkentést követő első két hónapban összességében jellemzően az indexszel összhangban,

majd a következő egy év során kb. 10%-kal jobban teljesít.

A Fidelity szakértői szerint érdemes azt is megvizsgálni, hogy mi történik az egészségügyi ágazattal, amikor a kedvezőtlenebb forgatókönyv valósul meg, és recesszió köszönt be az amerikai gazdaságban.

Az egyes alágazatok közül az irányított ellátás lenne az egyik leginkább érintett terület, mind kereskedelmi (pozitív), mind a Medicaid-hez kapcsolódó (negatív) hatások szempontból.

„Ami az orvostechnológiai ágazatot illeti, egy recesszió kétségtelenül gyengülést okozna, de úgy gondolom, hogy ebben a forgatókönyvben az alágazat jobb helyzetben lenne, mint a piac egésze. A növekvő munkanélküliség minden bizonnyal csökkentheti az elektív beavatkozások számát, és későbbre halaszthatja az állóeszköz-beruházásokat, de ahogy 2009-ben is látható volt, a növekedés még ilyen környezetben is pozitív maradt” – teszi hozzá Al-Hilal István, a Fidelity International közép-kelet-európai igazgatója.  

Al-Hilal István
Fidelity International, igazgató
A Fidelity International közép-kelet-európai vezetője. A Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi karán EU üzleti tanulmányok szakirányán szerzett MSc diplomát 2004-ben. Ezután pályakezdőként csatla
Tovább
A Fidelity International közép-kelet-európai vezetője. A Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi karán EU üzleti tanulmányok szakirányán szerzett MSc diplomát 2004-ben. Ezután pályakezdőként csatla Tovább

Hasonlóképpen, a gyógyszeripari alszektor is várhatóan jobban teljesít majd recesszió idején - vetítik előre a szakemberek. Amikor 2008 negyedik negyedévében jelentős piaci korrekció következett be, a gyógyszeripar 18%-os relatív felülteljesítést mutatott az S&P 500 indexhez, és 8%-ost az egészségügyi indexhez képest, bár ezt követően 2009-ben alulteljesített, mivel a monetáris lazítás más ágazatokba való átcsoportosítást idézett elő.

A Fidelity szakértői úgy gondolják, hogy egy jelentős piaci korrekció esetén a gyógyszeripar kezdetben jobban teljesítene, de várakozások szerint a befektetők később máshová csoportosítanák a tőkét. Egy jobb gazdasági növekedési forgatókönyv (soft landing bekövetkezése) esetén a befektetők szintén kivonulnának a gyógyszeriparból.

Természetesen nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy sokféle lehetséges kimenetel létezik, és egy 2025-ös recesszió teljesen másképp nézhet ki, mint amilyennek 2008-2009-ben tanúi voltunk - teszik hozzá.

A Fidelity szakemberei arra is kitértek, hogy az egészségügy nem minősült idén a választók vagy a jelöltek számára kiemelt fontosságú területnek, és a jelenlegi választások során egyértelműen kevésbé áll a középpontban, mint a korábbi ciklusok alkalmával. A Gallup felmérései szerint a megkérdezettek mindössze kb. 3%-a említette az egészségügyet az ország legfontosabb problémái között, míg a korábbi választási ciklusokban ez az arány meghaladta a 20%-ot.

A gyógyszerárakkal kapcsolatos retorika valószínűleg folytatódni fog, de jelenleg kevés konkrét terv van érvényben. Tény, hogy a választási években nem is szokott felül- vagy alulteljesítésre utaló tendencia mutatkozni. Az elmúlt évek legnagyobb hatású gyógyszerügyi jogszabálya, az infláció által az árakra gyakorolt hatások csökkentéséről szóló törvény (IRA) alapján a Medicare-tagok által fizetendő gyógyszerárakat érintő tárgyalások haladnak, és az iparág nagyrészt kezelhetőnek ítéli meg a helyzetet. Ez persze változhat, ha a következő években a kialkudott kedvezmények növekednének, vagy ha az árképzési hatás más ágazatokba is átgyűrűzne (jelenleg ez nem számít alapforgatókönyvnek). További, kisebb valószínűségű kockázatot jelenthetne egy olyan kezdeményezés, mely a legnagyobb kedvezmény elvének érvényesítésével történő árképzés mellett szállna síkra.

Továbbra is a jó minőségű, szilárd fundamentumokkal rendelkező vállalkozásokra érdemes összpontosítani. A lehetőségek olyan  egészségügyi vállalkozásban rejlenek, amelyek kiváló és fenntartható ROIC-mutatóval (befektetett tőke megtérülése), számottevő szabad cash flow-generáló képességgel, történelmileg meggyőző teljesítménnyel és fegyelmezett tőkeallokációs múlttal rendelkeznek - üzeni a profi befektetők.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Három nap alatt elesett egy kétmilliós nagyváros – Itt mégis mi történik?

Vezető modellező – Piaci kockázat

Vezető modellező – Piaci kockázat
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
wall street_shutterstock