A jelenlegi makrokörnyezetet tekintve nem meglepő, hogy a befektetők körében felértékelődik az egészségügy, mint befektetési lehetőség válságállósága. A Fidelity szakértői szerint bár az erőteljes gazdasági lassulás forgatókönyve elkerülhetőnek tűnik, még mindig jelentős mértékű bizonytalanság övezi azt.
Mivel a Fed egyértelműen kamatcsökkentő üzemmódban van, érdemes elgondolkodni azon, hogy hogyan teljesítene az egészségügy ebben a környezetben - jegyzik meg az alapkezelőnél.
A Goldman Sachs elemzést készített az egészségügyi ágazatnak a korábbi Fed-kamatcsökkentések utáni teljesítményéről. Az ágazat az első Fed-kamatcsökkentést követő első három hónapban átlagosan jellemzően felülmúlta az S&P 500-at, majd ezt követően elmaradt attól (lásd az alábbi medián-adatokat). Mivel azonban egyre valószínűbb, hogy meg fog valósulni az a forgatókönyv, amikor a gazdaság lassulása mérsékeltebb lesz, érdemes megvizsgálni az olyan „normalizálódási” epizódokat is, mint amilyenre 1995-ben volt példa, amikor a kamatok kb. 6%-ról kezdtek csökkenni, és amikor az ágazat a következő 3 és 6 hónapban egyaránt jelentősen felülmúlta a teljes S&P 500-as indexet.
Amikor a gazdaságnak sikerül elkerülnie a recessziót, az egészségügy a Fed kamatcsökkentést követő első két hónapban összességében jellemzően az indexszel összhangban,
majd a következő egy év során kb. 10%-kal jobban teljesít.
A Fidelity szakértői szerint érdemes azt is megvizsgálni, hogy mi történik az egészségügyi ágazattal, amikor a kedvezőtlenebb forgatókönyv valósul meg, és recesszió köszönt be az amerikai gazdaságban.
Az egyes alágazatok közül az irányított ellátás lenne az egyik leginkább érintett terület, mind kereskedelmi (pozitív), mind a Medicaid-hez kapcsolódó (negatív) hatások szempontból.
„Ami az orvostechnológiai ágazatot illeti, egy recesszió kétségtelenül gyengülést okozna, de úgy gondolom, hogy ebben a forgatókönyvben az alágazat jobb helyzetben lenne, mint a piac egésze. A növekvő munkanélküliség minden bizonnyal csökkentheti az elektív beavatkozások számát, és későbbre halaszthatja az állóeszköz-beruházásokat, de ahogy 2009-ben is látható volt, a növekedés még ilyen környezetben is pozitív maradt” – teszi hozzá Al-Hilal István, a Fidelity International közép-kelet-európai igazgatója.
Hasonlóképpen, a gyógyszeripari alszektor is várhatóan jobban teljesít majd recesszió idején - vetítik előre a szakemberek. Amikor 2008 negyedik negyedévében jelentős piaci korrekció következett be, a gyógyszeripar 18%-os relatív felülteljesítést mutatott az S&P 500 indexhez, és 8%-ost az egészségügyi indexhez képest, bár ezt követően 2009-ben alulteljesített, mivel a monetáris lazítás más ágazatokba való átcsoportosítást idézett elő.
A Fidelity szakértői úgy gondolják, hogy egy jelentős piaci korrekció esetén a gyógyszeripar kezdetben jobban teljesítene, de várakozások szerint a befektetők később máshová csoportosítanák a tőkét. Egy jobb gazdasági növekedési forgatókönyv (soft landing bekövetkezése) esetén a befektetők szintén kivonulnának a gyógyszeriparból.
Természetesen nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy sokféle lehetséges kimenetel létezik, és egy 2025-ös recesszió teljesen másképp nézhet ki, mint amilyennek 2008-2009-ben tanúi voltunk - teszik hozzá.
A Fidelity szakemberei arra is kitértek, hogy az egészségügy nem minősült idén a választók vagy a jelöltek számára kiemelt fontosságú területnek, és a jelenlegi választások során egyértelműen kevésbé áll a középpontban, mint a korábbi ciklusok alkalmával. A Gallup felmérései szerint a megkérdezettek mindössze kb. 3%-a említette az egészségügyet az ország legfontosabb problémái között, míg a korábbi választási ciklusokban ez az arány meghaladta a 20%-ot.
A gyógyszerárakkal kapcsolatos retorika valószínűleg folytatódni fog, de jelenleg kevés konkrét terv van érvényben. Tény, hogy a választási években nem is szokott felül- vagy alulteljesítésre utaló tendencia mutatkozni. Az elmúlt évek legnagyobb hatású gyógyszerügyi jogszabálya, az infláció által az árakra gyakorolt hatások csökkentéséről szóló törvény (IRA) alapján a Medicare-tagok által fizetendő gyógyszerárakat érintő tárgyalások haladnak, és az iparág nagyrészt kezelhetőnek ítéli meg a helyzetet. Ez persze változhat, ha a következő években a kialkudott kedvezmények növekednének, vagy ha az árképzési hatás más ágazatokba is átgyűrűzne (jelenleg ez nem számít alapforgatókönyvnek). További, kisebb valószínűségű kockázatot jelenthetne egy olyan kezdeményezés, mely a legnagyobb kedvezmény elvének érvényesítésével történő árképzés mellett szállna síkra.
Továbbra is a jó minőségű, szilárd fundamentumokkal rendelkező vállalkozásokra érdemes összpontosítani. A lehetőségek olyan egészségügyi vállalkozásban rejlenek, amelyek kiváló és fenntartható ROIC-mutatóval (befektetett tőke megtérülése), számottevő szabad cash flow-generáló képességgel, történelmileg meggyőző teljesítménnyel és fegyelmezett tőkeallokációs múlttal rendelkeznek - üzeni a profi befektetők.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images