A közlemény szerint a megállapodás a vállalatok 2004-re visszanyúló sikeres kazahsztáni együttműködésére épít, amelynek keretében a Mol, a KMG és a kínai Sinopec közösen termel gázt és gázkondenzátumot a Rozskovszkij-mezőn.
A szerdán kötött megállapodás keretében a Mol és a KMG új szintre emelnék kapcsolatukat, hogy stratégiai partnerségben új lehetőségeket tárjanak fel a szénhidrogén-kutatás és -termelés, a technológiatranszfer, valamint a kőolaj-ellátás és a petrolkémia területén.
A megállapodás fő célja a már meglévő kutatás-termelési együttműködés bővítése és a Mol technológiájának alkalmazása Kazahsztánban.
Ezáltal növelhető az érett termelő mezők hozama és további út nyílhat a kitermelt szénhidrogének értékesítésére Európában. A felek keresik az együttműködés lehetőségét a petrolkémia területén, és abban, hogy a Mol-csoport kazah kőolajat tudjon importálni Európába és Magyarországra.
A megállapodást Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója és Askhat Khassenov, a KMG igazgatóságának elnöke írta alá Kazah Köztársaság elnökének magyarországi látogatása keretében.
"A ma aláírt megállapodás tovább erősíti húszéves kiváló kapcsolatunkat kazahsztáni partnereinkkel. A Rozskovszkij gázmező sikeres kitermelése során nagy szakértelemre, új barátokra és lehetőségekre találtunk Kazahsztánban, és nagyon is nyitottak vagyunk hasonló kalandozásokra.
A mai aláírás ezért új ajtókat nyithat meg számunkra, és biztosak vagyunk abban, hogy ezeken átmenve, a KazMunayGas és a Mol-csoport előtt további közös projektek állnak. Itt szeretném megköszönni mindkét ország kormányának támogatását abban, hogy a mai megállapodás létrejöhetett.
Azt ígérhetem, hogy a Mol-nál készek vagyunk, hogy tovább erősítsük a kazah-magyar gazdasági kapcsolatokat az energiaszektorban" - idézi a közlemény Hernádi Zsoltot. A Mol eddig közel 200 millió dollárt fektetett be a kazah olajszektorba, amivel az ország legnagyobb magyar befektetője - írták.
A tájékoztatás szerint a Rozskovszkij gáz- és kondenzátummezőn a KMG 50, a Mol-csoport 27,5 és a kínai FIOC 22,5 százalékos tulajdonában lévő nemzetközi vegyesvállalat működik.
A mezőt 2008-ban fedezték fel, és a kutatás és lehatárolás után fúrt kilenc kútból ötöt sikeresen termelésre képes állapotba hoztak. A gáztermelés 2023 decemberében indult, azóta a kutak napi bruttó gáztermelése 1,35 millió köbméterre nőtt, ami napi 4,43 ezer hordó egyenértékkel járul hozzá a Mol-csoport termeléséhez.
A KMG-vel most kötött megállapodás illeszkedik abba a sorozatba, melynek során az idei év folyamán a Mol együttműködési megállapodásokat kötött az azeri SOCAR olajvállalattal, illetve a török TPAO-val - áll a közleményben.