Viccnek azért durva lenne - Trump és Musk az égig lőtte ezt a befektetést
Üzlet

Viccnek azért durva lenne - Trump és Musk az égig lőtte ezt a befektetést

Van egy amerikai elnök, aki hamarosan hivatalba lép, és aki támogató a kriptoeszközökkel, lesz egy új hivatal, aminek DOGE lesz a neve, pont az, ami egy ismert mémcoiné, és van egy vállalkozó, Elon Musk, aki a DOGE hivatal élére kerül, és aki a múltban már számtalan alkalommal beszélt/írt a dogecoinról, és mozgatta meg az árfolyamát. Nem nehéz összerakni, hogy mi következik ebből az egészből. To the moon. De mi az a dogecoin? És mekkorára nőtt?

Trump és a kriptoeszközök

Donald Trump korábban nem volt a kriptoeszközök nagy barátja, és akkor még finoman fogalmaztunk.  2019-ben a Twitteren még azt írta, hogy nem rajong a bitcoinért és más kriptovalutákért, nem tartja értékesnek ezeket az eszközöket, mert ezek nem valódi pénzek. Úgy gondolta, hogy a kriptoeszközök instabilak, és megkönnyítik az illegális tevékenységeket, pénzmosást, drogkereskedelmet.

Minden lehetőséget megragadott, hogy támadja a kriptókat, amikor például a Facebook azt tervezte, hogy elindítja saját coinját, a Librát, Trump azt mondta, hogy ha a Facebook vagy más cégek banki tevékenységet akarnak folytatni, akkor ugyanazoknak a szabályozásoknak kell megfelelniük, mint a hagyományos pénzügyi intézményeknek, jelezte, hogy erős szabályozást tart fontosnak a kriptoeszközök piacán.

Számtalan interjúban is elmondta, hogy a kriptoeszközök árfolyama túlságosan volatilis, ez pedig alkalmatlanná teszi őket arra, hogy hagyományos valutákként működjenek, így a pénzügyi stabilitás szempontjából kockázatosak.

Aztán jött a 2024-es amerikai elnökválasztás, és Trumpot mintha kicserélték volna,

legalábbis azzal kapcsolatban, amit a kriptoeszközökről gondol.

A kampányban mondott néhány erőset, nem függtelenül attól, hogy lakossági és intézményi befektetők tömegei foglalkoznak most már a kriptókkal, és ezen keresztül akár választókat/támogatókat is meg lehet nyerni.

  • Az egyik legütősebb gondolat, ami megmozgatta a kriptopiacokat az volt, hogy Trump azt javasolta, hogy az Egyesült Államok hozzon létre egy stratégiai tartalékot bitcoinból, a terv szerint 5 év alatt 1 millió bitcoint szereznének be, ez hosszú távú eszközként szolgálhatna az USA pénzügyi stabilitásának megőrzéséhez.
  • Trump arról is beszélt, hogy a bitcoin bányászatát kizárólag az Egyesült Államokon belül kellene végezni, ezzel elősegítve az ország vezető szerepét a kriptoiparban, de a tervei között szerepel egy digitális eszközökre vonatkozó szabályozási keret kidolgozása is.
  • Donald Trump az elnöki kampányában azt is megígérte, hogy eltörli az úgynevezett Operation Chokepoint 2.0-t, amelyet kritikusai szerint a Biden-kormányzat és szabályozó hatóságok arra használtak, hogy nehezítsék a kriptoipar működését az Egyesült Államokban. A Chokepoint 2.0 olyan szabályozási intézkedéseket jelöl, amelyek arra ösztönzik a pénzintézeteket, hogy megszakítsák üzleti kapcsolataikat kriptovállalatokkal, vagy hogy elkerüljék az ilyen cégekkel való együttműködést.
  • Hogy a kriptopiaci terveit nagyobb szabadság mellett valósíthassa meg, Trump ígéretet tett arra, hogy hivatalba lépése után eltávolítja az amerikai tőzsdefelügyelet jelenlegi elnökét, Gary Genslert, akit sokan a kriptoeszközök túlzott szabályozásával vádolnak.

D.O.G.E.

Szóval azt már látjuk, hogy Trump megbarátkozott a kriptoeszközökkel, de most behozunk a történetbe egy másik szálat, egy új kormányzati hivatal létrehozását, ígérjük, hogy ez a két szál hamarosan összekapcsolódik.

Donald Trump azt tervezi, hogy létrehoznak egy új hivatalt, aminek a célja az amerikai szövetségi kormány hatékonyságának javítása.

A hivatal neve Department of Government Efficiency, az intézményt Elon Musk és Vivek Ramaswamy vezetné, a cél a bürokrácia csökkentése, a szövetségi programok auditálása, valamint a szövetségi költségvetés hatékonyabb kezelése.

A hivatal célja nemcsak a pénzügyi takarékosság, hanem az innováció előmozdítása az államigazgatásban, olyan technológiák alkalmazásával, amelyek csökkenthetik az adminisztrációs terheket és növelhetik a hatékonyságot.

És akkor most olvassuk össze a Department of Government Efficiency kezdőbetűit: D.O.G.E.

Véletlen lenne, hogy így hívják Musk egyik kedvenc kriptoeszközét, a dogecoint is (aminek a tickere DOGE)? Aligha.

Musk posztolt is egyet az új hivatalról, aminek a neve mellett valamiért pont egy kutya feje látható, pont, mint ami egyébként a dogecoin jelképe is.

De mi az a dogecoin?

A dogecoin egy kriptoeszköz, amit eredetileg viccnek szántak, ez volt az első memecoin, de az évek során népszerűvé vált a kriptoközösségben.

Több mint egy évtizede, 2013. december 6-án indították el, létrehozói, Billy Markus (Shibetoshi Nakamoto álnéven) és Jackson Palmer, egy vicces alternatívát akartak létrehozni a bitcoinnal szemben. A dogecoin logójában a shiba inu kutyafajta képe látható, amely egy népszerű mém része volt akkoriban.

Markus és Palmer eredetileg nem egy komoly befektetési eszközként akarták pozícionálni a dogecoint, hanem inkább a közösségi összefogás és az online tartalomkészítők támogatásának eszközeként képzelték el. A dogecoin azonban gyorsan elterjedt, elsősorban a közösségi platformokon, mint a Reddit, mert egyrészt mindenki viccnek vette, másrészt alacsonyak a tranzakciós díjai.

A kriptopiacon szinte mindent a bitcoinhoz mérnek, sok coin létrehozásának a célja az, hogy valamilyen szempontból jobb, gyorsabban tranzaktálható, olcsóbban előállítható stb. legyen, mint a messze legfontosabb kriptoeszköz, a bitcoin. A dogecoinnal kezdetben csak egy cél volt, hogy vicces legyen (2014-ben például több mint 50 000 dollárnyi dogecoint gyűjtöttek össze a jamaicai bobcsapat olimpiai részvételének támogatására), de az évek során folyamatosan fejlesztették, aminek az eredményeként vannak kézzel fogható előnyei is:

  • A dogecoin alapját a litecoin és annak scrypt-alapú algoritmusa adja, vagyis nem a bitcoin által használt SHA-256 algoritmuson alapul, hanem egy olyan rendszeren, amely gyorsabb tranzakciós időket és alacsonyabb energiafelhasználást tesz lehetővé.
  • Amikor a dogecoin elindult, az egyik tulajdonsága az volt, hogy nem volt maximális kínálati korlátja, de az inflációs modellje 2015-ben változott, jelenleg évente körülbelül 5 milliárd új dogecoint hoznak létre. Dogecoinból elméletileg végtelen számú lehet, bitcoinból viszont legfeljebb 21 millió darab, ennek az lehet az előnye, hogy fenntarthatja a dogecoin alacsony árát, megkönnyítve a szélesebb körű használatot. Az állandó inflációs modell a dogecoin folyamatos használatát és forgalmat, a bitcoin deflációs modellje pedig inkább a felhalmozást ösztönözheti.
  • A dogecoin tranzakciós díjai alacsonyabbak a bitcoinhoz képest, ami előnyös például a mikrotranzakciók vagy kisebb összegek küldése esetén.
  • A dogecoin blokkjainak bányászása is jóval rövidebb, mint a bitcoiné.
  • A Dogecoin továbbra is népszerű eszköz az online tartalomkészítők támogatására. A Redditen, Twitteren és más platformokon a felhasználók Dogecoint küldenek egymásnak, hogy jutalmazzák a jó tartalmat.

Bár eredetileg egy mémnek szánták, egyre több cég is elfogadja fizetőeszközként a dogecoint, bár nagy volumenben még nem fizetnek vele. Többek között a Tesla, az elektronikai termékekt kínáló Newegg, az Amazon tulajdonában lévő Twitch, a Dallas Mawericks amerikai kosárlabdacsapat, vagy a BitPay fizetési szolgáltató is elfogadja fizetőeszközként a dogecoint.

Ez a kripto azonban egyelőre befektetési/spekulációs eszközként működik leginkább.

Musk és a dogecoin

Ha van a tőzsdei árfolyamok mozgatásának globális nagymestere, az Elon Musk.

Számtalan példát lehetne hozni arra, hogy néhány karakteres tweetekkel, interjúkban elejtett mondatokkal vagy akár csak emojikkal hogy mozgatta meg a piacokat. Több tíz százalékos mozgásokat okozott a Tesla, a Gamestop, a bitcoin, a shiba inu árfolyamában.

És igen, a dogeconnál is.

Csak néhány példa:

2021 február 4-én csak annyit posztolt, hogy a dogecoin a nép kriptója, erre közel 60 százalékot emelkedett az árfolyam:

2021 áprilisban Musk posztolt egy képet, amin egy kutya látható, amint ugat a holdra. A to the moon kifejezést a (mém)befektetői világban arra használják, hogy valaminek kilő az árfolyama és az égig emelkedik, és mivel Musk tweetjében a kutya és a hold is szerepelt, aznap több mint 50, másnap közel 100 százalékot emelkedett a dogecoin árfolyama.  

Musk nem csak felfelé, de lefelé is hat az árfolyamokra, 2021 május elején Musk bejelentette, hogy a SpaceX egy Holdra irányuló küldetését teljes egészében dogecoinban finanszírozzák, amit a „Doge-1” küldetésnek neveztek el. Aztán Musk a Saturday Night Live-ban szerepelt, és nem felmagasztalta a dogecoint, inkább elviccelte, a szereplés eredménye több mint 30 százalékos árfolyamesés lett.

Musk nemrég látogatást tett a berlini gigagyárban, ahol arról kérdezték, hogy lehetővé tenné-e a dogecoinnal lehessen Teslát venni, erre Musk azt mondta, hogy egy bizonyos ponton szerinte ezt lehetővé kellene tenniük, néhány nappal később a Tesla frissítette a weboldalát, és már elfogadják a dogecoint, bár autót továbbra sem lehet dogecoinnal venni, de például kiegészítőket már igen. A hírre a dogecoin árfolyama néhány nap alatt 20 százalékot emelkedett.

Viccnek azért már durva

És akkor elértünk a történetünkben a jelenbe. Van tehát egy amerikai elnök, aki hamarosan hivatalba lép, és aki támogató a kriptoeszközökkel, lesz egy új hivatal, aminek DOGE lesz a neve, pont az, ami egy ismert mémcoiné, és van egy vállalkozó, Elon Musk, aki a DOGE hivatal élére kerül, és aki a múltban már számtalan alkalommal beszélt/írt a dogecoinról, és mozgatta meg az árfolyamát.

A befektetők kiemelten figyelték már az amerikai elnökválasztás előtt a dogecoint, de csak a választás után jött az igazán nagy tüzijáték. Az augusztusi mélypontról a választás előnapjáig több mint 70 százalékot emelkedett a dogecoin árfolyama, a választást követő bő egy hétben pedig további 170 százalékot.

doge mcap1
Forrás: CoinMarketCap

A dogecoin már a hetedik legnagyobb kriptoeszköz, piaci értéke közel 57 milliárd dollár.

Csak hogy perspektívába helyezzük, a dogecoin már több mint két és félszer akkora, mint az összes magyar tőzsdei cég, és több mint három és félszer akkora, mint az OTP.

doge mcap
Forrás: CoinMarketCap

Címlapkép forrása: 2024 Chesnot via Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Holdblog

Ilyen jól úsznak a kenguruk?

Új-Zéland az élen jár a lakosságarányos olimpiai érmek számában. Ausztrália pedig 27 milliós lélekszáma ellenére sem tud kiesni az éremtáblák első 10 helyéről. De miért... The post Ily

GDPR

Megjelent az új termékfelelősségi irányelv

Az Európai Unió hivatalos lapjában megjelent az új termékfelelősségi irányelv (2024/2853 sz. irányelv a hibás termékekért való felelősségről és a 85/374/EGK tanácsi irányelv hatályon

Holdblog

Pofonok a kormányzó pártoknak

Az amerikai demokratáktól a brit torykig, Emmanuel Macron koalíciójától a japán liberális demokratákig, de még Narendra Modi egykori szinte egyeduralkodó BJP-jéig a kormányzó pártok világsz

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mit művel a magyar lakosság? - Valami eltörött a megtakarításoknál
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
Az új szuperdeviza, amely világuralomra tör