Tájékoztatásuk szerint a gyár 2026 végén kezdi meg működését, kezdetben 60, majd 2029-re már 120 új munkahelyet teremt a Magyarországon 1300 munkavállalót alkalmazó Ceva-Phylaxia.
A gyárban fermentáció alapú, többkomponensű inaktivált vakcinák előállítását végzik majd állatok számára, fertőző betegségek megelőzésére, éves szinten több mint 8 milliárd dózis oltóanyagot előállítva.
"A termékeivel 110 országban jelenlévő Ceva Animal Health (Ceva) globális állategészségügyi cégcsoport leányvállalata, az évszázados hazai gyökerekkel rendelkező Ceva-Phylaxia nem csak Magyarországon, de nemzetközi szinten is meghatározó szereplője az állategészségügyi vakcinagyártásnak, amit ezzel a beruházással tovább erősít" - írták.
A zrt. éves szinten a monori telephely bevonásával immár 6 gyártóegységben, összesen
több mint 80 milliárd dózis vakcinát fog előállítani itthon, többek között olyan termékeket, amelyek kizárólag itt, a magyarországi gyáregységekben készülnek,
vagy itt gyártják a világon a legnagyobb mennyiségben.
A kormány stratégiai partnereként működő vállalat fejlesztése a HIPA közreműködésének köszönhetően 8,3 milliárd forintos állami támogatással valósulhat meg.
"A Ceva vállalatcsoport hosszú távon kötelezte el magát Magyarország mellett és kiemelten fontosnak tekinti a Ceva-Phylaxiában zajló magas értékkel és eredményességgel bíró munkát. Ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy a mai nap bejelenthettem az új gyáregység építését. Elsősorban kollégáim kimagasló szaktudásának és elhivatottságának köszönhető, hogy vállalatunk egyre meghatározóbb szerepet tölt be a hazai és nemzetközi állategészségügy területén" - idézte a közlemény Szamkó Tamást, a Ceva-Phylaxia vezérigazgatóját.
A Ceva a világ 5. legnagyobb, globális állategészségügyi vállalata, 47 országban 7000 alkalmazottat foglalkoztat. 2023-ban forgalma elérte az 1,6 milliárd eurót.
Magyarországi cége 5 gyártóegységében éves szinten több mint 70 milliárd adag oltóanyagot állít elő, 25 súlyosan fertőző betegség megelőzésére. A nyilvános cégadatok szerint 2023-ban 59,9 milliárd forint árbevételt ért el, amiből 47 milliárd származott exportból. Egy évvel korábban 48 milliárd forint összbevételből csaknem 43,3 milliárd forint volt a kivitel értéke. A 17 milliárd forint saját tőkével rendelkező társaság tavaly 3 milliárd, tavalyelőtt 3,8 milliárd forint adózás utáni veszteséget könyvelt el.
Címlapkép forrása: Shutterstock