Új uniós pályázatok egész sora segíti a vállalkozások digitalizációját
Üzlet

Új uniós pályázatok egész sora segíti a vállalkozások digitalizációját

Portfolio
A közvetlen uniós forrásokról, a GINOP Plusz és DIMOP Plusz operatív programok hónapokon belül elinduló pályázatairól és a vállalkozások digitalizációs kihívásairól is szó volt a Portfolio Digital Transformation 2024 konferenciájának késő délelőtti szekciójában.

Tudósításunk a konferenciáról:

Direkt EU-források: mire pályázhatunk és hogyan?

A digitalizáció az Európai Unió egyik mindenen átívelő fókuszterülete, szinte minden uniós alapban ott van. A több mint harminc közvetlen alap ismertsége és sikere azonban a mi régiónkban egyelőre nagyon alacsony. Nem nyugodhatunk bele a sikertelenségbe, hiszen a közvetlen EU-források fontossága és aránya egyre nő, a gondolkodáson változtatni kell. Olyan, az EU-t erősítő projektekre lehet forrás szerezni, amelyekre saját pénzt is megéri költeni. EU-s dimenzióban kell gondolkodni, külföldi partnerekkel együttdolgozni. Az egyes ügyfelek a digitalizáció különböző szintjén tartanak, ennek megfelelő utat, jövőképet kell nekik mutatni. A Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) az egész ökoszisztémával összefog a közvetlen uniós források népszerűsítés és sikeres megszerzése érdekében – hívta fel a figyelmet előadásában Dászkál János, az MFOI vezető szakértője, a Digitális Európa Program nemzeti kapcsolattartója. Az előadó arra is kitért, hogy a csökkenő hype ellenére ma a digitalizáció az embereknek leginkább az AI-t jelenti. A mesterséges intelligencia egyik atyjának közelmúltbeli nyilatkozata szerint igazából nem tudjuk, hogyan működik az AI: hatalmas adatbázisokra engedtünk rá tanulási modelleket, és a hihetetlenül bonyolult neurális hálók működését nem pontosan értjük. 

Dászkál János
Dászkál János

Digitális pályázati források: új felhívások várhatók

Tajthy Krisztina, az IVSZ - Digitális Vállalkozások Szövetsége főtitkára előadásában elmondta: a digitális gazdaság súlya a bruttó hozzáadott érték alapján 18% felett van a magyar gazdaságban, ezt 1500 milliárd forintnyi többlettermelés mellett 23% fölé is emelkedhetne. A digitalizálódó vállalkozások és az informatikai szektor uniós forrásszerzése számára a Széchenyi Terven belül a GINOP Plusz és a DIMOP Plusz operatív programok a legérdekesebbek, előbbi eszközbeszerzést is tartalmaz, utóbbi alapvetően szoftverfejlesztésre irányul. Az IVSZ célja, hogy a két program között minél nagyobb szinergia valósuljon meg. Emellett a Helyreállítási és Ellenállóképrességi Terv és az NKFI alap is tartalmaz releváns forrásokat. A DIMOP Plusz 4 prioritás és ezek célterületeit tartalmazza, csak a kkv-k digitális átállásának a támogatására például 102 milliárd forint jut. A következő időszakban számos felhívás fog megjelenni, a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) integrálása a projektekbe sok esetben „kötelezően ajánlott” lesz.

Tajthy Krisztina
Tajthy Krisztina

Panelbeszélgetés: hogyan lesz pénz a digitális fejlesztésekre?

A nano-, mikro- és kivállalkozások igénylik a legnagyobb támogatást a digitalizáció folyamatában – hívta fel a figyelmet a Fetter István (CIB Bank) által moderált panelbeszélgetésben Gazsi Attila (VOSZ). Egyetértett Dászkál Jánossal (MFOI) abban, hogy rendkívül heterogének a digitális fejlettség szempontjából a vállalkozások. Dászkál János szerint ma még nem jelenthető ki, hogy a digitalizált vállalkozás egyet jelentene a sikeres vállalkozással.

Tajthy Krisztina (IVSZ) szerint közös fellépésre van szükség a vállalkozói szervezetek között, a digitalizáció belátható időn belül megtérülhet. Vicze Gábor (Innomine Group) elmondta: magyar és nemzetközi szinten is együttműködnek kkv-kkal a digitális transzformációban, is úgy látják, hogy nem magyar sajátosság sok cég elmaradása ezen a területen. Szakértői támogatással rengeteg digitalizációs döntés forrásigénye és kockázata kezelhető.

A panelbeszélgetésben elhangzott: a még kidolgozás alatt álló Demján Sándor Program tőke- és hitelprogrmajai, illetve a Széchenyi Kártya Program 3,5%-ra csökkentett kamatozású beruházási hitelei is kedvező forrást jelenthetnek bizonyos digitalizációs fejlesztések finanszírozására.

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

Ilyen jól úsznak a kenguruk?

Új-Zéland az élen jár a lakosságarányos olimpiai érmek számában. Ausztrália pedig 27 milliós lélekszáma ellenére sem tud kiesni az éremtáblák első 10 helyéről. De miért... The post Ily

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
üvegvisszaváltó, visszaváltás, lidl, mohu