Szabályozás és digitális transzformáció - Hogyan változnak meg a szervezetek?
Üzlet

Szabályozás és digitális transzformáció - Hogyan változnak meg a szervezetek?

Portfolio
A digitális transzformáció és az AI-boom szervezeti felépítésre, működésre gyakorolt hatásásról illetve a legfontosabb digitális szabályozási változásokról volt szó Digital Transformation konferenciánk délutáni szekciójában. Hogyan alkalmazkodik egy szervezet a hipergyors digitális fejlődéshez, milyen szervezeti képességek váltak fontossá emiatt, milyen munkavállalókat keresnek a vállalatok most a piacon?

Hogyan jutott az EU a jogszabályalkotási megalománia útjára?

Kopasz János, a Taylor Wessing Hungary ügyvédje, adatvédelmi szakértője előadásában elmondta, hogy bár 1950-es években megszületett az AI technológia terminológiája, mégis a ChatGPT hozott jelentős áttörést azzal, hogy nagyon rövid idő alatt hatalmas felhasználói számot hozott. A genAI egy transzformatív és diszruptív technológia, mivel megváltoztatja az üzleti menedzsmentet, az üzleti folyamatokat, a Bill Gates szerint az internethez hasonló felforgató ereje van.

Gazdasági oldalról a legtöbb AI-jal kapcsolatba hozható cég az USA-ban található, ezt követi Kína. A szabadalmakat tekintve Kína vezet, az EU az utolsó helyen kullog. Kína hatalmas erőfeszítéseket tesz, hogy elöl legyen a versenyben. Az Egyesült Államokban az innovációra fókuszál a szabályozó, inkább szektorális szabályokat hoznak létre és utat engednek a technológiai titánoknak. Donald Trump győzelme után még inkább a dereguláció irányába fog haladni az ország. Kína ezzel szemben befolyásolt állami kontroll alatt tartja az AI cégeket, ez távol áll az EU-s megközelítéstől.

Az EU-nak van egy vívmánya, a jogszabályalkotási mechanizmusa. Ez eléggé szabályozás-fajsúlyos helyzetet teremt a kontinensen. Az Európai Bizottság versenyképességi jelentése kimondja, hogy annyi digitális jogszabályt hozott az EU, ami már versenyképességi korlátokat teremt. Az AI forradalom szemléletváltozást hozott, ez versenyelőnyt is jelenthet.

kopasz jános taylor wessing digital transformation

Az AI és a versenyjog fonódásai

Az AI-jal mindenkinek foglalkozni kell, de az AI használata és fejlesztése is komoly szabályozói kockázatokat rejt – fejtette ki Horváth M. András, a Baker McKenzie szenior ügyvédje. Az EU AI Act például becslések szerint önmagában mintegy 20%kal növeli a compliance költségeket. Az egyik legfontosabb terület a kartelltilalom: nem kérdés ugyanis, hogy az AI-t fel lehet-e használni a gyakorlatban kartellek létrehozásához. Itt nem a klasszikus ármeghatározásról van szó, hanem hangsúlyosan az információcseréről. Az AI elemzésekkel automatizált adatokat vizsgálnak, ezt pedig akár versenykorlátozásra is fel lehet használni.

A versenyhatóság válasza a kérdésre, hogy egy vállalkozás az AI promptolása, használata keretében is ugyanúgy felelősségre vonható, ha az korlátozza a versenyt. Ha az AI modul koordinálja az árakat, az versenyjogba ütköző tevékenység lehet. Az AI fejlesztése nagyon költséges, emiatt a nagy termékeket nagy technológiai cégek fejlesztik ki, amelyek erőfölényes helyzetben vannak, ezzel vissza lehet élni. Ez nem csak a technológiai cégeknek fontos, hanem azoknak is, akik használják az AI modelleket.  A magyar helyzetről szólva a szakértő elmondta, hogy itthon a GVH 2024 elején indított AI piacelemzést, amely során az ágazat egészéről szerez információkat, októberben pedig ezzel kapcsolatban adtak ki javaslatokat. 

_BRL8583

Digitális képességek a szervezetben – Milyen munkaerőre van szükség a technológia vezérelte a világban?

Erről beszélgetett Georgiu Achilles (CEU) Bálint Viktorral (Codecool), Tóth Zsuzsával (Magyar Telekom) és Zentai Annamáriával (OTP Bank). Szervezetük digitális képességei szempontjából kiemelték a beszélgetők az ember elsőségét, a képességek fejlesztését, a rugalmasságot, a biztonságos közeg megteremtését, a data és AI témában való tanulás támogatását is.

A sikeres digitális transzformáció egyik kulcsa a skill alapú megközelítés, amely lehetővé teszi nem csupán a végzettségnek megfelelő feladatok elvégzését, hanem a tényleges képességek kihasználását is.

Az agilis működés, a munka világának átalakulása a senior és a junior fogalmakat is átértelmezi. A beszélgetésben a mesterséges intelligencia átalakító erejéről is szó volt: az AI nem fogja leváltani az embereket, de az AI-t használók leválthatják az AI-t nem használókat – hangzott el a záró következtetés a moderátor részéről.

_BRL8612
RSM Blog

Elfogadták a VIDA csomagot

A ViDA (VAT in the Digital Age, azaz Áfa a Digitális Korban) csomagot 2024. november 5-én fogadta el az ECOFIN. A javaslatot még szentesítenie kell az Európai Parlamentnek is, de ez már formalitásn

HitelesAndrás

Mennyire is vagyunk eladósodva?

HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyire is vagyunk eladósodva? Én maximálisan a felelős hitelezés mellett köteleztem el magam, mégis sok helyről azt hallom, hogy nagy felelőtlenség

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Költségvetés 2025: hatalmas ígéretet tett a kormány
Digital Transformation 2024
2024. november 14.
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
HR (R)Evolution 2024 - Powered by Prohuman & Pénzcentrum
2024. november 13.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
Digital transformation 2024 kiberpanel