Végh Richárd kiemelte, hogy a BÉT 50 bemutatása kiemelt esemény a tőzsde életében. Az idei évben 50 új cég csatlakozott a BÉT közösségéhez, így már 450 vállalat tartozik ebbe a körbe. Ez a szám a magyarországi társas vállalkozások mindössze 0,1 százalékát teszi ki,
mégis ez a vállalati kör állítja elő a termékek, a hozzáadott érték és a várható növekedés 40 százalékát.
A vezérigazgató hangsúlyozta a versenyképesség fontosságát, utalva az elmúlt időszak számos elemzésére és jelentésére. Kiemelte, hogy Európa lemaradóban van az USA-hoz és Ázsiához képest, és ennek egyik fő oka a nem elég erős tőkepiac.
Európának nincs elég erős tőkepiaca, az európai vállalatok és az európai megtakarítók nem használják elégséges mértékben a tőkepiacokat, és épp ezért a megoldás egyik eleme is a tőkepiacok fejlesztése Európában
- fogalmazott Végh Richárd.
Az előadásban elhangzott, hogy Európában a megtakarítások jelentős része, több mint 11 ezer milliárd euró, készpénzben és bankbetétben áll, amit hatékonyabban lehetne felhasználni vállalati beruházásokra. Ezzel szemben az USA-ban 2009 és 2023 között háromszoros mértékben nőtt a megtakarítások értéke, köszönhetően a részvénypiaci befektetéseknek.
A BÉT teljesítményével kapcsolatban Végh Richárd elmondta, hogy a BUX index a közelmúltban átlépte a 77 ezer pontot, ami a Covid utáni mélyponthoz képest több mint két és félszeres növekedést jelent.
A magyar piac továbbra is diszkontot tartalmaz a lengyel piachoz és a globális feltörekvő piacokhoz képest - mutatott rá.
Az elmúlt években több mint 200 új vállalat jelent meg a régió tőzsdéin, ebből 27 a BÉT-en - mondta a vezérigazgató.
A BÉT 50 közösségébe tartozó vállalatokról Végh Richárd elmondta, hogy összesen közel 7000 milliárd forintnyi árbevételt értek el 2023-ban, átlagosan 10 százalékos EBITDA-marzzsal. Végh Richárd kiemelte, hogy a BÉT 50-ben lévő, alapvetően magyar tulajdonú vállalatok termelékenysége
33 százalékkal meghaladja a teljes nemzetgazdasági átlagot.
A tőzsde számos módon támogatja a vállalatokat, többek között mentorprogrammal, tudásfejlesztéssel és különböző platformokkal. A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy a magyar lakosság aktív a tőzsdei befektetésekben, több mint 1800 milliárd forintnyi BÉT-es részvényt tart, de az intézményi befektetők részéről még van növekedési potenciál.
Összességében Végh Richárd hangsúlyozta, hogy a versenyképességhez fejlett tőkepiac szükséges, és a BÉT készen áll arra, hogy támogassa a vállalatokat ebben a folyamatban.
Címlapkép forrása: Portfolio
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ