Erősen kezdtük az évet és erősen is folytatódott. Tettünk egy nagyon komoly vállalást a gyógyszergyártási árbevételre és a tisztított EBIT-re, ami egy ambíciózus cél volt.
Az első féléves trendek változatlanul mennek tovább, a várakozásunk év végére az, hogy ezen a tartományon belül tudunk maradni. Külső tényezők eredményeként ennek a tartománynak az alsó feléhez leszünk közelebb árfolyamszűrten. Árfolyamhatásokat számításba véve pedig bőven benne leszünk a sávban, mivel kedvezőek lettek az év vége felé közeledve a devizaárfolyam-tendenciák – mondta el Orbán Gábor a negyedéves eredményeket kommentálva.
Ami idén a képet megbolygatta, az az akvizíciók hatása, a Helm és a Mithra. Ez a két tranzakció mind a bevételekre, mind a költségekre hatott, de minden hatás kiegyenlíti egymást, így a tisztított EBIT várakozásokat összességében nem befolyásolja.
Ez a három hónap olyan sűrű volt a Richternek, mint másnak egy év – mondta Orbán Gábor. A biotechnológiában átadott a Richter egy 100 milliós beruházást, beadta a valaha volt legkomplexebb törzskönyvi dossziét, és biztatóak a jelek, hogy ezzel a molekulával jövőre el fog tudni indulni a gyógyszergyártó. Az AbbVie-vel pedig egy új kutatás-fejlesztési megállapodást írt alá a Richter – emelte ki az elmúlt hónapok főbb eseményeit Orbán Gábor. Nem arról van szó, hogy bérfejlesztők leszünk, ezek a molekulák a mieink, licenszbe adjuk őket. Nem kell partnert keresnünk fázis 1-2-re, a preklinikai munka a miénk, aminek költségeit gyakorlatilag előre kifizette az AbbVie. A kutatási fókusz biztosítva van, egy igények felől irányított kutatásról van szó – tette hozzá a cégvezér. Kiemelt esemény volt a negyedévben az is, hogy az RGH-932/ABBV-932 bekerült a fázis 2 vizsgálatokba, ez áll a legközelebb ahhoz, hogy a 2030-as években gyógyszer legyen belőle.
Az árfolyam felfelé segítette a bevételeket az első három negyedévben. A devizaárfolyamok hatásait kiszűrve a gyógyszergyártási árbevétel 12 százalékkal emelkedett volna az első három negyedévben.
Az egyes üzletágak teljesítményét értékelve Orbán Gábor elmondta, hogy kúszik fel az általános alapellátásban forgalmazott készítmények köre. A nőgyógyászat lassult valamit az első félévhez képest a Q2-ben elkönyvelt előszállítások miatt. A biotechnológia és a neuropszichiátria továbbra is hasít.
A működési költség kissé gyorsabban nőtt, mint tervezte a cég, 13 százalékkal az első három negyedévben, aminek elsődleges oka az akvizíciók, amelyek a k+f költségeket növelték, de az adminisztrációs költségek is emelkedtek. De ezek egyszeri kiadások.
Egyre inkább érződik a Vraylaron kívüli jövedelmezőség emelkedése, és a vállalat célja, hogy meg kell erősíteni a működésnek ezt a részét.
Idén kézzel fogható jelei vannak ennek, a biotechnológia vesztesége például soha ilyen alacsony nem volt, mint most és a cél, hogy 2027-ben 0 legyen, és onnan indulhat el a profitabilitás felé.
Pénzügyi eredmény soron eltűnt a nemrealizált árfolyamnyereség, ami félévkor még megvolt, ennek oka, hogy a fordulónapon úgy zártak a főbb devizák, hogy veszteség lett. Azóta keletkezett ismét nemrealizált nyereség, kérdés, hogy ez kitart-e év végéig. De nem is kell nagyon foglalkozni ezzel, mert az üzlet alapjait, a készpénztermelő képességet nem befolyásolja - magyarázta Orbán Gábor. Volt viszont egy jelentős értékvesztés a készleteken és céltartalékolás az iparági problémák miatt, egyelőre nem realizált tétel, de jelentős mínuszt okozott az egyéb ráfordítások szintjén.
A készpénzállomány mínuszban van az akvizíciók miatt, de az év végére be fog simulni, ha különösebb hatás nem lesz – mondta el Orbán Gábor.
A jövő évi költségvetés alapján megnyugodott a Richter a különadóval kapcsolatban (idén 14 milliárd forintot fizetnek ki, de ez már a globális minimumadó hatálya alá esik).
A Richter árfolyama esik ma, 0,7 százalékos mínuszban áll a papír a budapesti tőzsdén.
Címlapkép forrása: Portfolio