Megromlott a kényszerházasság
Egy hónappal ezelőtt ismét felpörögtek a kellemetlennek mondható fejlemények a dunaújvárosi vasmű életében a nyári negatív eseményláncolatok után. A társaságot lassan két éve mentettek meg a totális csődtől és katasztrofális hirtelen végtől és épp egy évvel ezelőtt került papíron is az új tulajdonoshoz, a Liberty Steelhez. Az elmúlt egy év azonban távolról sem úgy alakult, ahogyan azt az érintettek várták, így a tulajdonosok, dolgozók, kormányzat, nyáron már érkeztek a hírek a leállásokról, munkarend-átalakításokról, ami már a leépülés, vegetálás irányába mutatott, késtek a bérek, a munkavállalók spontán tüntetésekbe kezdtek a figyelemfelhívás céljából.
Az új fejezet akkor nyílt a Liberty Dunaújváros két egységének (vagyis az egykori Dunai Vasmű utódjainak) életében, amikor kiderült, hogy szeptemberben megállapította a Fővárosi Törvényszék a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. fizetésképtelenségét, és elrendelte a felszámolását, és október elején felszámolási eljárás indult a Dunarolling Dunai Vasmű Kft-vel szemben.
Ezen a ponton október elején érezhetővé vált már a nyilvánosság számára is, hogy
a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Liberty Steel között már távolról sincs meg az a fajta összhang, ami a két érdekelt felet jellemezte a vasmű megmentésének folyamatában.
Sőt, el is kezdődött az üzengetés, ami azóta is tart és amiből számunkra az olvasható ki, hogy a két fél másképp emlékszik az elmúlt egy év "kényszerházasságára" és hogy mitől is romlott meg a kapcsolat.
A Nemzetgazdasági Minisztérium október elején úgy értékelte a felszámolási eljárások megindulását, hogy annak az volt az oka, hogy az új tulajdonos mindent megígért, de semmi sem teljesült ezekből, a tulajdonos által meghirdetett 100 napos programban alig történt érdemi előrelépés a tárca értékelése szerint. A tárca már akkor a legrosszabb forgatókönyvekre készült.
A cég erre reagálva azzal érvelt, hogy hanyatlik az acélpiac (hasonlóképp látták még nyáron a helyzetet az NGM szakemberei is) és bizonytalan az európai acélipar helyzete, valamint ezzel összefüggésben nem sikerült új működőtőkét szereznie a magyar bankoktól. Október közepén mindezek közepette megígérte a termelés részleges újraindítását, ami utólag egyfajta gesztusnak értékelhető talán az egyezkedési folyamatban, ám az események végül nem ebbe az irányba mutattak, főleg mikor lekapcsolták a vízellátást az üzemben.
Ott jött az újabb fordulat a történetben, amikor kiderült a szakszervezeti tájékoztatásból, hogy a vasmű az októberi béreket nem tudja kifizetni, késve sem, a vagyonfelügyelő ezt a tájékoztatást kapta a tulajdonostól. És ezen a ponton már szintet lépett az üzengetés a két, korábbi stratégiai fél között: az NGM csütörtökön kemény hangú közleményben ment neki a Liberty Steelnek, amiben felszólította ultimátumszerűen a tulajdonost, hogy fizesse ki a dolgozók bérét. A tárca értékelése szerint ez elfogadhatatlan magatartás. A béreket várhatóan a Bérgarancia Alapból fizetik ki, amelynek lehetőségét rendeleti úton megteremtette a kormány, viszont ezen a ponton az NGM arra is figyelmeztetett, hogy ha ez a kifizetés megtörténik, akkor elkerülhetetlenné válik, hogy a Liberty cégei rövid időn belül felszámolás alá kerüljenek.
Azt hiszem a Liberty részéről ez a vég – jelentette ki a Népszavának nyilatkozva péntek este Magyar Zoltán, a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke. Ha már a fizetéseket sem tudják fizetni, akkor hogyan lesz, lehet itt gyártás? – tette fel a kérdést. Megemlítette: csütörtök délután a munkáltatótól olyan információt kaptak a dolgozók, hogy az indiai-angol hátterű Liberty Dunaújváros nem csak a „folyékony üzletágában”, vagyis az acél és a kokszelőállítást végző Duna Furnace Dunai Vasmű Kft.-ben, hanem egyetlen leánycégében sem tudja kifizetni a jövedelmeket. Sokszor mondtuk már az elmúlt hetekben hónapokban, hogy drámai a helyzet, most sem tudok mást mondani – tette hozzá. A szakszervezeti vezető borúlátó azzal kapcsolatban, hogy van-e esély az újraindulásra.
Magyar Zoltán részletezte azt is, hogy az újraindítási tervnek fontos eleme lenne a szintén Liberty tulajdonban lévő romániai, galați gyár. Onnan érkeznének a hengereléshez szükséges alapanyagok, a vasbugák. Amikor korábban arról volt szó, hogy november közepétől a dunaújvárosi dolgozók visszajönnek, s elkezdik majd a termelés újraindításának előkészítését, akkor azzal számoltak, hogy a galați gyár már újraindult. Csakhogy Romániában még most sem kezdődött meg a termelés, így arra lényegében semmi esély, hogy a dolgozókat most visszahívják, és a hónap közepén elkezdjék az üzem újraindításának munkáit. Ha Galați-ban holnap elindulna a gyártás, még akkor is legalább 30 nap kellene a bugák elkészítéséig és a Dunán való felhajózásig. Ez a még úgy is legfeljebb december végi munkakezdést jelentene – tette hozzá. Sajnos azonban nem erről kell beszélni – jegyezte meg, mert nem hogy erre, de láthatóan a bérekre sincs már pénz a vállalatnál.
Közben az NGM keményebb fellépése nem meglepő az előzmények fényében, valamint annak fényében sem, hogy időközben kiderült:
végrehajtást indított a Nemzeti Adó- és Vámhivatal is a Liberty Dunaújváros mindkét egységével szemben:
Duna Furnace és Duna Rolling Kft-k ellen. A Libery cégeinek számláján NAV inkasszió van, mert a társaságok nem fizettek adót.
Megszólalt a Liberty Steel: Magyarországnak támogatnia kéne fontos iparát
A Nemzetgazdasági Minisztérium csütörtöki határozott közleménye után kérdéseket küldtünk a Liberty Dunaújvárosnak. A helyzet komolyságát jelzi, hogy válaszul a Liberty Steel Group állásfoglalása érkezett be a szerkesztőségünkhöz.
Ebben részben megvilágítják a helyzetet az ő szemszögükből, és az acéliparral kapcsolatos kontextusban értékelik a Liberty dunaújvárosi szerepvállalását. Azzal kezdi a tulajdonos, hogy "2022 decemberében a Liberty Steel Groupot kérték fel, hogy sürgősségi szénellátást biztosítson a dunaújvárosi acélmű számára, megakadályozva egy ipari katasztrófát. A Liberty által szervezett bérmunkaszerződésekkel és európai értékesítési hálózatának hozzáférésével újraindult a dunaújvárosi kohó és az ahhoz kapcsolódó üzemek, amelyek visszatértek a piacra a Liberty Steel Group műszaki és kereskedelmi szakértelmével". "A Libert ezután átvette az üzem tulajdonjogát, annak ellenére, hogy a piaci körülmények Európa-szerte romlottak. A gyenge piaci feltételek, a magas fix költségek és a kohó leállásából fakadó veszteségek miatt a forgótőke gyorsan kimerült. A kapcsolódó hengerművek üzemeltetését tovább nehezítették olyan korábbi szerződések, amelyek költségei magasabbak voltak a piaci árakhoz viszonyítva" - sorolja a társaság.
A Liberty közel kilenc hónapos késést szenvedett el a kokszolómű bezárása során a résztvevő felek közötti egyeztetések miatt, ami további jelentős veszteségeket okozott.
Ezzel párhuzamosan a LIBERTY 85.000 tonna buga biztosításával támogatta a kapcsolódó hengerművek működését, miközben új forgótőke-finanszírozási lehetőségek megszerzésén dolgozott, amelyekhez 20% saját tőkehozzájárulást vállalt. Ezt helyi pénzintézmények ígérték, de végül nem valósult meg - részletezi a cég, amely azt is hozzáteszi, hogy ezeket a tényezőket súlyosbította a Liberty számára az akvizíció részeként járó CO2-kvóták késedelmes megérkezése. Érvelése szerint ez "a tervezettnél alacsonyabb termelési volumenhez, szakaszos működéshez és mélyülő veszteségekhez vezetett". "Ennek ellenére a Liberty minden alkalmazottat megtartott és 10%-os béremelést, valamint bónuszt fizetett ki.
A béreket, adókat és kamatfizetéseket is beleértve, a Liberty több mint 30 millió eurót veszített a dunaújvárosi acélmű megmentésére irányuló erőfeszítések során 2023 júliusa óta"
- mutatnak rá saját szempontjaikra.
"A Liberty – mint jelentős kínai befektetések célpontját – továbbra is Magyarországot és a dunaújvárosi acélművet preferálja. Gyors előrelépést tett egy műszaki és pénzügyi konzorcium létrehozásában, amely magában foglalja a CISDI Engineeringet és a SINOSURE-t. Ez a konzorcium jelenleg egy 1,3 milliárd eurós beruházást készít elő az acélmű elektromos ívkemencés üzemmé történő átalakításához" - idézték fel a válaszban.
Emlékeztetnek arra is, hogy Mario Draghi legutóbbi jelentése az Európai Bizottság számára jelentős befektetéseket javasol az EU kritikus iparágai versenyképességének javítására. Ellentétben a legtöbb európai országgal, amelyek milliárd eurós támogatást nyújtottak acéliparuknak,
Magyarországnak is nagyobb támogatást kellene biztosítania saját iparának,
amely 2015 óta a legsúlyosabb visszaesését éli meg".
A Liberty Steel válaszában az európai acélipar helyzetéről is megosztott néhány gondolatot. A globális acélipar hosszú ideje tartó visszaesést tapasztal. A piaci körülmények rosszabbak, mint a 2008-as globális pénzügyi válság és a 2015-ös acélpiaci válság idején.
Európa acélpiacát súlyosan érintik a magas energiaköltségek; az európai ipari kiskereskedelmi áramszámlák átlagosan 150%-kal magasabbak, mint Kínában és az USA-ban. Az EU-n kívülről érkező importáruk lenyomják az árakat, gyakran támogatottak, és nem viselik ugyanazokat a környezetvédelmi költségeket - értékelték. "Ezek a tényezők számos európai acélgyártót kényszerítettek arra, hogy bezárják vagy csökkentsék termelésüket; az európai elsődleges kapacitás közel 25%-a jelenleg áll, és sok nagy piaci szereplő szerkezetátalakításon megy keresztül" - mutatnak rá.
"Jelentős különbségek figyelhetők meg a közép- és kelet-európai acélgyártók támogatása terén a nyugat-európai gyártóknak nyújtott támogatásokkal összehasonlítva. Sarkosan fogalmazva, az olyan vállalatok, mint a miénk, Közép-Kelet-Európában az energiaárak csökkentésére vagy dekarbonizációra nyújtott támogatásnak mindössze 13%-át kapták meg, míg Nyugat-Európában 200 milliárd euróból 173 milliárd eurót biztosítottak 2022 októbere óta" - hívta fel a figyelmet a cég.
Súlyos üzenet a tulajdonostól
Kérdéseinkre válaszolva a társaság azt is megosztotta velünk, hogy "a Liberty Dunaújváros sikeres működéséhez szükséges feltételek teljesítésére vonatkozó egyeztetéseink nem az elvárások szerint haladtak". "Az előző hónapban a bérek kifizetése megtörtént annak reményében, hogy így lehetőség nyílik az érintett felekkel a vállalat támogatása érdekében a tárgyalásokat folytatni, de
a szükséges előrelépés nem valósult meg a tervezett újraindításhoz.
Megerősítik az elmúlt napok híreit, miszerint az ideiglenes vagyonkezelő a Bérgarancia Alapon keresztül fogja elindítani az alkalmazottak munkabérének kifizetését, hogy ne érje hátrány a dolgozókat.
Majd sejtelmesen hozzáteszik:
miközben megfontoljuk a cég jövőjére vonatkozó stratégiai lehetőségeinket.
"Továbbra is nyitottak vagyunk minden féllel való együttműködésre a vállalat működésének fenntartása és a gyors újraindulás érdekében" - teszik hozzá.
Az újraindítással kapcsolatos felvetéseinkre úgy reagáltak, hogy "továbbra is elkötelezettek a dunaújvárosi acélmű fenntartható jövője iránt, amely független elemzések és a Liberty erőfeszítéseinek és munkájának köszönhetően négyszeres értéknövekedést mutatott a 2023-as megvásárlás óta".
"Amikor 2023-ban megvásároltuk az üzemet, körülbelül 200 millió eurónyi forgótőke-támogatáshoz való hozzáférést biztosítottak számunkra kormányzati garanciák alapján. Annak ellenére, hogy a kormány készséget mutatott a garanciák biztosítására, és mi is vállaltuk a 20%-os saját tőke biztosítását, a hitelezések végül nem valósultak meg. Jelenleg azonban aláírt szándéknyilatkozatunk van egy külső bank által biztosított, akár 150 millió eurós forgótőke-hitellel kapcsolatban, amely lehetővé tenné számunkra a hengerművek újraindítását külső bugák felhasználásával" - részletezik a terveiket.
Sajnos a vállalat jelenleg több felszámolási eljárással néz szembe, annak ellenére, hogy jó lehetőségek vannak a működés fenntartására
- állapítja meg a Liberty, amely arra is figyelmeztet:
"rövid távú kormányzati és egyéb résztvevői támogatásra van szükségünk ezeknek a lehetőségeknek a megvalósításához és a vállalkozás újraindításához".
Sokat mondó üzenetet is megfogalmaznak az illetékes NGM-nek, amikor azt írták:
ha a résztvevők úgy döntenek, hogy nem támogatják az üzem jövőjét, akkor mérlegelni fogjuk stratégiai lehetőségeinket a vállalkozás folytathatósága érdekében.
Ezek a lehetőségek magukban foglalják a potenciális új befektetőkkel folytatott tárgyalásokat is - jelezték a Portfolio-nak.
Előrevetítik válaszuk végén, hogy "továbbra is kapcsolatban állnak a magyar kormánnyal annak érdekében, hogy kezelni tudják néhány nagy hitelező követelését, amelyek egy része a korábbi felszámolási eljárás során a Dunarollingra kényszerített, indokolatlan szerződéseken alapul". "Hisszük, hogy ha kapunk időt a vállalkozás újraindítására, akkor nemcsak a béreket és a folyó költségeket tudjuk majd fedezni a megszokott módon, hanem az operatív készpénzforgalomból a többi hitelezőt is ki tudjuk majd fizetni" - hangzik a cég válaszának legvégén az ígéret.
Címlapkép: Sanjeev Gupta, a Liberty House Group alapítója, a GFG Alliance nemzetközi konglomerátum vezérigazgatója-elnöke a Dunaferr Dunai Vasműjében 2023. február 16-án. Forrása: MTI Fotó/Koszticsák Szilárd